Arteterapie: Když umění léčí | e15.cz

Arteterapie: Když umění léčí

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Naše babičky a prababičky neměly o nějaké arteterapii ani ponětí. Přesto se něčím podobným zabývaly, pokud si potřebovaly ujasnit a srovnat myšlenky, nebo se uklidnit . Sedly a vyšívaly, pletly, háčkovaly a paličkovaly – zaměstnaly ruce a daly odpočinout hlavě.

Spěch a honba za úspěchem

To, co zlobívalo generace předešlé se pro nás zdá směšné, my se musíme hnát kupředu v tempu, které nestíháme. Potřebujeme víc peněz, víc věcí, rychlou kariéru, děti studující na prestižní škole, také nám utíká mládí… prostě starostí víc než dost (nejsou ale některé zbytečné?).

Někdo vydrží nápor doby, někdo ne. Nemusí to trvat dlouho a z pohodáře je morous, nic ho netěší, nebaví a už je jen krůček k tomu, že se k nemocnému duchu přidají i nemoci těla. Dospěje-li situace tak daleko, je dobré vyhledat odbornou pomoc.

Nejste příznivcem léků, injekcí a klasické psychoterapie? Pak by právě vám mohla arteterapie pomoci navodit ztracenou rovnováhu ducha a těla. Několik zhruba hodinových sezení vám ukáže cestu k sobě samotnému.

ArteterapieAutor: Ženy - E15

Nemusíte být Remrandtem

Arteterapie se zaměřuje na obrazy a výtvarné aktivity, to znamená, že „pacient“ si může v kursu vybrat, čemu se bude věnovat a co mu nejlépe vyhovuje. Vůbec nejde o to, abyste namalovali obraz hodný vystavení, jde o činnost, která léčí tím, že přinese zklidnění a uvolnění.

Zkušený psychoterapeut dokáže z výtvarného projevu leccos o problémech duše vyčíst, na arteterapeutických sezeních není toto cílem. Můžete se zúčastnit výtvarných sezení (bez znalosti jakékoliv výtvarné techniky) buď jako jednotlivec, nebo jako účastník skupiny. Sezení obvykle trvá hodinu až hodinu a půl.

Terapie uměním má několik variant: nejčastěji je to tvorba a to buď kreslení, malba (na sklo, na hedvábí), vytváření koláží, keramika, batikování, drátkování a smaltování – vidíte, že výběr je dost pestrý.

Věnujte se tomu, co je vám bližší: jaký materiál je vám příjemný, jak myslíte, že se budete cítít při práci, kterou jste ještě nezkoušeli. Hlavně nezapomeňte na to, že nejde o výsledek, a že nikdo vás nebude za výtvor kritizovat, jde jen o soustředěný proces vytváření.

ArteterapieAutor: Ženy - E15

Pište pohádky, zpívejte, hrajte divadlo

Vyprávění a psaní pohádek nebo smyšlených příběhů je další variantou arteterapie. Nepsavci se dále mohou věnovat hudbě (muzikoterapie) aktivně, nebo být jen posluchačem. Pro leckoho může být dobrou volbou ochotnické divadlo, a pokud se mu zalíbilo v kursech (dramaterapie) může se stát i trvalým koníčkem.

Stres z životních situací, například z rozvodu, úmrtí v rodině, změně zaměstnání či stěhování, vzbuzuje v mnohých pocity strachu a napětí. Napětí se přenáší na orgány těla a naráz je „zaděláno“ na problémy se zdravím.

Co můžete tedy od léčbou uměním čekat?

Léčba vychází z pocitů a emocí, v příjemné atmosféře a při uklidňující činnosti povoluje napětí způsobené stresem. Uvolní se krční a zádové svalstvo, čímž se odlehčí páteři, lze se tak zbavit úporných a častých bolestí hlavy.

Pomocí této léčby je možné se zbavit i leckteré fóbie, což je ovšem záležitost opravdu individuální, a nelze čekat stejné výsledky u všech absolventů artererapeutických sezení. Léčba také posiluje seběvědomí a sebedůvěru, uvědomění vlastní osoby a své ceny v lidském společenství.

U nás existuje od roku 1994 Česká arteterapeutická asociace, bakalářské studium tohoto oboru lze absolvovat na Jihočeské univerzitě. Vypadá to, že arteterapie je oborem budoucnosti.

Možná i vy máte zkušenost, jak dobře se smutky dnů zaženou při poslechu oblíbené hudby, četbě knihy nebo jen posezením před milým obrazem. A pokud máte šikovné ruce a pustíte-li se do nějaké tvořivé činnosti doma, máte vlastní rovnováhu zdraví zajištěnu.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video