Artyčoky | e15.cz

Artyčoky

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Artyčoky jsou u nás ještě trochu exotické, ale nacházejí víc dál tím víc příznivců. A to je dobře, protože je to velmi cenná a prospěšná zelenina.

Tato dekorativní zelenina tvoří velká květní poupata, která se sklízejí krátce před květem a mají nahořklou, celeru podobnou chuť. V Evropě se pěstuje jako zimní zelenina, v Americe po celý rok. Snad největší oblibě se těší ve Středomoří.

Artyčok obsahuje vitaminy B, C, karoten, karoteny, železo, hořčík, cukr inulin pro diabetiky, flavonoidy, slizy, minerální látky, hořčiny, ale především cynarin, což je biologicky aktivní látka omlazující buňky, která chrání játra, snižuje cholesterol a je prevencí žlučových kamenů. Obsah všech těchto biolátek předurčuje artyčok k léčbě mnoha zdravotních obtíží.

Účinky na organismus
- chrání játra
- podněcuje vylévání žluči z jater do dvanácterníku
- působí proti žlučovým kamenům
- reguluje hladinu cukru v krvi
- pomáhá při potížích se zažíváním
- působí protizánětlivě
- snižuje cholesterol
- omlazuje buňky

Při nákupu artyčoku dbáme na to, aby měl semknuté listeny bez nahnědlých listů, které jsou přezrálé a také dáme pozor na to, aby artyčok nebyl příliš velký. Nejhodnotnější částí je artyčokové srdíčko. Tuto zeleninu můžeme smažit, péct, vařit, konzervovat, přidávat do salátů, polévek. Při konzervaci se zmenšuje obsah cenných látek, léčivý cynarin však zůstává.

Čerstvé artyčoky nejprve zbavíme stonku, zatvrdlé a zaschlé části a pak jej vaříme v osolené vodě s trochou octa. Při jídle otrháváme lístky z vnějšího kruhu a vysáváme měkkou dužninu z listů (zbytek listů není jedlý).

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video