Astragalus - elixír „věčného“ života | e15.cz

Astragalus - elixír „věčného“ života

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nenápadná rostlina z čeledi bobovitých se česky jmenuje kozinec blanitý (Asragalus membranaceus), ale spíš se s ním setkáte pod latinským názvem. Je to jedna z dalších rostlin, kterou ctila čínská medicína už před dvěma tisíci lety.

Natrápili se hodně staří alchymisté, hledající elixír života a věčného mládí. Není v lidských schopnostech porazit zákonitosti přírody, a tak i lidský život má své časové omezení. Je ale možné život prodloužit a omezit nemoci a potíže vyplývající z vysokého věku.

Čínská medicína se obracela k přírodě, hledala v ní pomoc a objevovala neuvěřitelné schopnosti rostlin léčit a uzdravovat. Astragalus byl považován za bylinu vyššího řádu pro sílu, kterou pomáhal proti stresu fyzickému i psychickému, potlačoval nemoci už probíhající a zabraňoval vypuknutí nepříjemných zdravotních potíží.

Nejnovější výzkumy navíc prokázaly, že astragalus má jedinečnou schopnost prodlužovat život buněk. Buněčné telomery, regulované enzymem telomerázou, odměřují stáří buněk– telomery se každým dělením se zkracují, až se buňka dělit přestane a odumírá.

Některé druhy buněk (pohlavní, buňky imunitního systému a třeba lymfocyty) dokáží své telomery obnovovat a žijí mnohem déle. Astragalus pak zpomaluje výrazně zkracování buněčných telomer a tím prodluže jejich život (tedy i náš).

Proč už nejsme všichni zdraví?

Když si přečtete, co všechno se dá bylinami léčit, určitě vás napadne, proč už dávno nejsme všichno zdraví, svěží a plni energie… Také astragalus má mít přímo divotvorné účinky:
pomáhá tělu aktivovat imunitní systém a udržovat jej v rovnováze, působí jako antioxidant proti volným radikálům a obnovuje poškozenou kostní dřeň.

To ještě zdaleka není všechno: kozinec léčí i chronická onemocnění dýchacích cest, preventivně ho lze užívat proti nemocem z nachlazení (ničí choroboplodné zárodky v počátku napadení organismu), je účinný i při zánětech ledvin a průjmech, snižuje krevní tlak.

Urychluje rekonvalescenci po chemoterapii a ozařování, užívá se proti únavě, slabosti a nechutenství. Podporuje činnost jater, mírní vypadávání vlasů a ve formě masti urychluje hojení kůže. Dokáže se poprat s cukrovkou i rakovinou.

Pěstovat se dá také u nás

V anglicky mluvících zemí se této bylině říká mléčný hrachor, u nás koupíte semena pod latinským nebo českým názvem (Astragalus, kozinec). Pořizovací cena balení semen je kolem čtyřiceti korun, takže za zkoušku pěstování stojí.

Vysévají se stratifikovaná semena (zahradníci vám rádi poradí jak na to), před výsevem je dobré namočit osivo alespoň na dvě hodiny do teplé vody kvůli rychlejší klíčivosti. Rostliny lze předpěstovat tak, abyste je mohli po polovině května vysázet na záhon.

Astragalus je plně mrazuvzdorný, pokud rostliny zakryjete na zimu chvojím, tím lépe (zvlášť jestli je zima skoupá na sníh). V nižších a teplejších oblastech se mu bude patrně dařit lépe. Požaduje slunné stanoviště a opravdu lehkou zem, jakékoliv delší zamokření vede k úhynu rostlin.

V jarním období se sklízí kořen ze čtyř až sedmiletých rostlin. Nakrájí se na podélné plátky a suší nejlépe v elektrické sušičce (je to rychlejší a dodržíte teplotu kolem padesáti stupňů). Z usušeného kořene se dělá čaj: tři až šest gramů povařte krátce ve čtvrt litru vody, pak nechte odstát do vlažna. Užívat se má třikrát denně, ne déle než šest týdnů.

Neomezené účinky mají svá omezení

Užívání astragalusu by se měli vyhnout pacienti užívající léky na potlačení imunity, není také vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. Rostlina obsahuje krom vitamínu C, silic, sacharózy, tříslovin, pryskyřice a oleje i další alkaloidy, jejichž účinek na malé děti a ženy v aktivním mateřském období není dostatečně prozkoumán.

Kozinec se dá koupit jako tinktura nebo tablety, v nemocnicích se aplikuje i v injekcích. Pokud byste se pro užívání kozince rozhodli, poraďte se s lékařem o dávkování – je sice uvedeno na obalu přípravku, ale brát můžete i menší dávky.

Víte, co vám ještě může prodloužit život? Dostatek spánku (hlavně ženám ve středním věku), mírné hladovění a pravidelný přísun vitamínu D. Takže spěte dostatečně, jezte nedostatečně a užívejte sluníčka s mírou.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video