Atopický ekzém u dětí a dospělých | e15.cz

Atopický ekzém u dětí a dospělých

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nepříjemný defekt na kůži, který nejenže vypadá neesteticky, ale také může bolet, svědit a hrozit i infekcí. Velice často bývá artikulován v případě malých dětí, postihuje však i dospělé.

Jestli jej sami nemáte, možná jste se s ním setkali u některých svých známých či přátel. Nepříjemná kožní nemoc, která spolehlivě ničí život postižené osobě. I v malém množství dokáže svému hostiteli atopický edém uštědřit společenské, zdravotní i ekonomické rány. Na následujících řádcích si představíme jeho příznaky, důvody vzniku, možné komplikace i způsoby léčby.

====Jak ho poznáme?==== Atopický ekzém je v podstatě alergická reakce organismu na nějaký vnější či vnitřní podnět, která se projevuje na kůži postiženého. Projevuje se zarudnutím kůže, které může při zhoršení stavu vyústit až ve zduření, výskytu pupínků i puchýřů. Kůže bývá většinou suchá až drolící se, ale v případě zpuchýřování může docházet k jejímu mokvání.

Ve všech stádiích ekzém výrazně svědí a nutí člověka, aby si jej škrábal. Tím však dojde k ještě většímu podráždění, zvrácení procesu hojení a ke zvýšení rizika infekce. Právě proto jsou v tomto ohroženy především malé děti, které ještě samy nepochopí a nemají tu vůli se na svědivém a bolestivém místě neškrábat.

Autor: Ženy - E15

Škrábání kůže postižené ekzémem vede pouze k zesílení problémů.

Nejčastěji se ekzém vyskytuje na místech, kde dochází k namáhání a tření kůže v kombinaci s pocením – zápěstí, loketní jamka, hýždě, krční rýhy, podpaží. Místa výskytu atopického ekzému se do jisté míry liší i podle jeho formy, o čemž si více řekneme níže.

====Příčiny==== Problém ekzému je, že si zatím medicína není zcela jistá jeho příčinami. Jedná se ale o dědičné onemocnění, ke kterému tak má postižený určité predispozice. I přesto, že máte v genech tuto nepříjemnost, nemusí se nemoc rozvinout. Důležitou roli zde totiž hrají spouštěcí faktory, které jsou navíc pro každého jedince rozdílné.

Mezi ty nejčastější patří různé alergické reakce na potraviny. Nejvíce se lze setkat s reakcí na kravské mléko, vejce, čokoládu či lepek. Časté bývají i vnější podněty typu prachu, roztočů, peří či pylů. Nezřídka se objevují také kombinace těchto alergenů. Na případné propuknutí či zhoršení nemoci má ovšem vliv i celá řada dalších faktorů.

Autor: Ženy - E15

Negativní vliv na kůži mohou mít i různé hygienické a kosmetické přípravky, stejně jako některé typy tkanin v oblečení.

Předně se jedná o čistotu prostředí. Znečištěné ovzduší, nekvalitní voda a potraviny vše výrazně zhoršují. Rovněž stres, špatná životospráva i např. podzimní či zimní období pacientovi nepomůžou. Ekzém se také stává horším při oslabení organismu v důsledku jiných nemocí i hormonálních změn (zejména v případě žen).

====Formy ekzému==== Atopický ekzém se rozděluje do tří forem podle věku pacienta. Tou první a zároveň nejčastější je forma kojenecká. Zhruba kolem třetího měsíce života dochází k projevům kožních defektů na obličeji, odkud se pak dále rozšiřuje prakticky na zbytek těla. Druhá forma je forma dětská. Ta se týká postižených ve věku zhruba od tří do třinácti let. Charakteristická je tím, že se z obličeje přesouvá do typických oblastí jmenovaných výše.

Může docházet postupně k výraznému úbytku a hojení nemoci, ale s pubertou se může ekzém opět ukázat v plné síle. Poslední je forma dospělá, kdy u malé části postižených může dojít k propuknutí nemoci až ve vyšším věku, ale mnohem pravděpodobněji se bude jednat o návrat nemoci z dětství. Svědění bývá zpravidla mnohem intenzivnější a kůže bývá hrubá až popraskaná.

====Možnosti léčby==== Jakmile na sobě začnete rozpoznávat příznaky atopického ekzému, je třeba zajít na dermatologii a následně třeba i na alergologii. Pokud se objeví u vašeho dítěte, musíte okamžitě navštívit pediatra. Zpočátku bývají předepisovány mírnější mastičky obsahující dehet, vitamíny či tišící protisvědivé látky. Pokud se onemocnění zhorší, dojde na drastičtější variantu v podobě kortikoidních přípravků.

Kortikosteroidy už jsou ale příliš tvrdým zásahem s mnoha nežádoucími účinky, takže doba jejich užívání je značně omezena. Ovšem tou nejdůležitější léčbou je zbavit se spouštěcích faktorů a alergenů. Mnohdy ale není snadné přijít na příčinu dráždění pokožky. To je problematické především u dětí, takže je třeba začít selektovat potraviny, hygienické přípravky či další vlivy v okolním prostředí.

Autor: Ženy - E15
http://obchudekzprirody.cz/beruska-pro-deti-99-82-152
Autor: Ženy - E15
http://obchudekzprirody.cz/eone-imuna-pro-deti-238-82-152
Autor: Ženy - E15
http://obchudekzprirody.cz/earth-levandulove-mydlo-pro-deti-1269-82-294
Při potížíćh s ekzémem byste měli používat vždy pouze nedráždivé přípravky vhodné jsou např. přípravky pro děti.
Zdroj: Obchudekzprirody.cz


Nutné je kůži neustále promašťovat, aby nedocházelo k jejímu popraskání. Jako dospělí můžete svůj stav výrazně ovlivnit zlepšením životosprávy, dodávkami vitamínů a posilováním imunity. Výborné výsledky mívají pobyty u moře (zejména extrémně slaného Mrtvého moře), kdy i zdravotní pojišťovny přispívají na podobné léčivé výjezdy.

====A co prevence?==== I navzdory veškeré snaze a léčbě se ale pravděpodobně atopického ekzému zcela nikdy nezbavíte, můžete pouze mírnit jeho projevy a následky. Stejně jako nemůžete zcela ovlivnit jeho zničení, nelze se vzhledem k jeho dědičnosti vyvarovat ani jeho vzplanutí. Jakákoli prevence je tak spíše na teoretické úrovni a můžete se s jejím použitím snažit o zabránění plného rozvinutí nemoci.

Předně je třeba, jak zde bylo již několikrát zmíněno, dbát na dobrou životosprávu. Pokud jste identifikovali alergen, snažte se mu co nejvíce vyhýbat. Dále vyřaďte různé dráždivé látky – kosmetiku, saponáty, syntetické materiály na oděv i ložní prádlo, ale třeba i pocení. Maximálně byste měli pečovat o svou pokožku. Používání dětských mycích přípravků, důsledná hygiena a pravidelné promazávání kůže by měly být pro vás samozřejmostí.

Autor: Josef Kraus
18. června 2010

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video