Avokádo | e15.cz

Avokádo

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Avokádo je vysoce považovaným ovocem pro svou značnou vitaminovou hodnotu a výživnost. A co víc, pomáhá také snižovat nadváhu.

Avokádo pochází ze Střední Ameriky, dnes se pěstuje v subtropických a tropických oblastech. Je podobné hrušce, proto se česky nazývá také hruškovec, tento název se ovšem příliš nevžil. Má až 15 procent přirozeného tuku, a to hlavně ve formě vícenásobně nenasycených mastných kyselin, proto je avokádo vhodnou alternativou pro ty, kdo nechtějí nebo nemohou konzumovat živočišné tuky. Kromě toho obsahuje speciální druh cukru, po jehož konzumaci se hladina cukru v krvi nezvyšuje, ale naopak snižuje, takže zahání únavu, navozuje duševní svěžest a posiluje nervové a mozkové buňky. Avokádo snižuje hladinu inzulinu, což způsobuje, že se tuky lépe rozpouští a tím pádem pomáhá snožovat nadváhu. Za pozornost stojí i přítomnost lecitinu a mědi, která podporuje tvorbu červených krvinek.

Účinky na organismus


- pomáhá snižovat nadváhu
- mírní menstruační problémy
- pomáhá tvorbě červených krvinek
- je to zdroj bílkovin
- podporuje soustředění

Avokádo je k dostání po celý rok. Ke konzumaci se nejlépe hodí plody, které se dají lehce stiknout, vyžadují však brzkou konzumaci. Z avokáda se připravují saláty, různé předkrmy, pomazánky, podáváme ho studené nebo teplé, zapečené se sýrem. Má specifickou chuť, takže se doporučuje kořenit jen solí a pepřem. Před konzumací avokádo rozřízneme, vybereme pecku, vydlabeme dužninu a pokapeme ji citronem, protože jinak mastné kyseliny zoxidují, dužnina se zabarví dohněda a mastné kyseliny a další cenné látky se zničí. Avokádo je ideální, zdravou a chutnou svačinkou, z pecky se dá ale i vypěstovat hezká pokojová rostlina, když pecku vložíme do sklenice s vodou a počkáme, až nám vyraší výhonek. Pak v květináči zakryjeme zeminou a postavíme na slunečné, světlé stanoviště. 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video