Babí léto zve k piknikům | e15.cz

Babí léto zve k piknikům

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
„To máme dneska hezký den, bylo by škoda nejít ven“ zní z rádia a já mohu než onomu interpretovi dát za pravdu.  Řešení je jednoduché – vyrazit na piknik.

Piknik? Co prosím?


Stručný etymologický slovník jazyka českého označuje slovem piknik občerstvení v přírodě z přinesených jídel. Původně se jednalo o večeři, na kterou každý přinesl vybrané jídlo, které přidal do společného stolu. Toto jídlo pak spoluhodovníci konzumovali společně, vybaveni vidličkami a dobrým apetitem.

Možná vás zajímá, proč se říká pikniku zrovna piknik? Výraz pochází z francouzského pique-nique. Slovem pique se označuje onen ležérní styl jídla, který na pikniku praktikujeme. Druhá půlka oné složeniny je pouze libozvučná koncovka, která nemá vlastní význam a byla přidána jen a jen pro lepší slovní rytmus.

Piknik po česku aneb buďte sví


Pokud nechystáte zrovna velkou oslavu narozenin, není nutné se přespříliš trápit speciálním menu. Skvělou službu vám jistě udělá babiččina bábovka, honzíkovy buchty a kafíčko, muži ocení obloženou housku či řízek mezi chleby a pivo. Máte-li mezi přáteli milovníky tradic, pak je jistě uhostíte francouzskou bagetou, sýry a bílým vínem (hodí se např. Veltlínské zelené). Pokud přibalíte balíček oliv, pár kousků zeleniny (rajčata, papriku, okurek, listový salát), nějaké ovoce a minerální nebo čistou vodu, úspěch bude zaručen.

Autor: Ženy - E15


Vyhnout byste se však měli lahůdkám a salátům, které obsahují majonézu, dále pokrmům z mletého masa a ryb, stejně tak jako jídlům, jejichž konzumace v přírodě může být poněkud komplikovaná. Pokud vám stále chybí inspirace, co uvařit, podívejte se na naše recepty na piknik

Kam na piknik?


Odpověď je jednoduchá – téměř kamkoliv. Stačí se podívat třeba na vysokoškolské studenty, jejichž spontánnost nezná mezí: o tamějších snídaních (nebo spíše pozdních večeřích) v trávě by mohla prostranství před vysokoškolskými kolejemi vyprávět své.

Pokud však tvrdošíjně trváte na svém, že hodláte vyrazit do přírody, je dobré věnovat dostatečnou pozornost výběru místa – chce to vyhnout se blízkosti stojatých vod, kde nás mohou obtěžovat komáři, a raději najít nějaký schůdný terén se vzrostlými stromy, které nám poskytnou dostatek stínu. Zdroj pitné vody, mobilní WC či vhodná příjezdová komunikace taktéž nemusí být na škodu.

Mějte na paměti, že je zakázáno rozdělávat oheň v lese a do 50 metrů od okraje lesa (lesní zákon 289/95), výjimku může povolit pouze vlastník pozemku (§20, odst.4), a tak na svévolné opékání špekáčků kdekoliv a kdykoliv raději zapomeňte.

Piknik na objednávku


Písečtí k piknikům přistoupili po svém a pokusili se zavézt piknikovou tradici v rámci propagace regenerované městské památkové zóny v pravidelný čas každou neděli. Neúspěšně. Škoda. Písecké parkány nedaleko Putimské brány přímo vybízejí k příjemnému posezení u dobrého jídla.

Ovšem nemusíte být smutní – pořádající agentura Apple Pie se nevzdává a svou nabídku kostýmované obsluhy, zápůjčky piknikových košů, dek i polštářků a individuálního menu nyní předkládá přes své webové stránky alespoň jednotlivcům, rodinám či pracovním či jiným kolektivům.

Podobnou nabídku naleznete též kupříkladu na zámku Jemniště. Tamější novinkou konce letošní sezóny je pořádání pikniku na pramici na zámeckém rybníčku…

Piknik v Praze – nemožné? Možné je všechno


Už slyším onu desetinu českého národa, která žije v naší matičce Praze stověžaté, hořekovat, že pikniky jsou sice fajn, ale že ONI opravdu nemají kam vyrazit za přírodou. Milí Pražáci – nezoufejte! Zdá se, že právě vám se teď blýská na lepší časy.
 
V našem hlavním městě se připravuje zprovoznění 14 piknikových míst, z toho 9 s možností rozdělávání ohně. První bylo otevřeno v Kunratickém lese a ta další (jako například Ďáblický háj, Hloubětín, Hostivař, Prokopské údolí, Chuchelský háj či Divoká Šárka) přibudou prý co nevidět. Podrobnosti naleznete na stránkách projektu čisté a zelené Prahy http://www.cistapraha.cz/.

Autor: Lucie Černohorská
10. září 2009

Související články:
V přírodě chutná nejlépe – recepty na piknik
Ryby na gril – jsou jednoduché, rychlé, lehké a skvěle chutnají
Letní grilování: Hermelín na grilu
Což takhle dát si salát?: Caesar salát s kuřecím masem
Pět tipů pro letní grilování
Jablka netradičně, od rána do večera

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video