Běh - pro koho je vhodný a jak na něj? | e15.cz

Běh - pro koho je vhodný a jak na něj?

ZDROJ: Ženy - E15

Hana Chaloupková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Běhání se stává velmi populární a pro někoho je neodmyslitelnou součástí života. Kromě zlepšení fyzické kondice zmírňuje stres, udržuje postavu a doplňuje energii. Běhat můžete kdekoli a kdykoli a nepotřebujete téměř žádné vybavení. Na běh můžete nahlížet jako na zdroj dobré nálady. Jistě, musíte si pro ni zaběhnout, ale běh je svoboda a čas, který mu budete věnovat, věnujete jen sami sobě.

PRO KOHO JE VHODNÉ BĚHÁNÍ?

Předpokladem je, že vaše tělo je relativně v kondici, netrpíte např. nadváhou, která by při běhu způsobila enormní zátěž pro vaše kolena, klouby, kotníky a šlachy, a v tom případě by bylo lépe začít s méně náročnou aktivitou, jako je např. plavání, cyklistika nebo chůze.

JAK NA TO?

Před každým běháním dopřejte tělu čas na zahřátí. Zabere to deset minut a pomůže to zamezit zraněním. Protahujte se od hlavy dolů, krouživými pohyby hlavy uvolněte krční páteř, pak ramena a rotačními cviky uvolněte trup. Pro rozcvičení nohou proveďte sérii výkopů, poskoků, zakopávání a tzv. lifting (prošlapování) na uvolnění kotníků.

Po každém běhání pak nezapomeňte na závěrečné zklidnění tepové frekvence s pomalejším během nebo chůzí a následné protažení svalů.

Pro začátečníky je dobré první měsíce „běhání“ věnovat obyčejné chůzi, která přejde v kombinaci chůze a běhu. Cílem je zvládnout 45 minut chůze v kuse a plynulém tempu ideálně 3x týdně. A i poté je důležité běhat pomalu – to udrží váš tep v optimální frekvenci (kolem hodnoty 130), což umožní tělu spalovat větší množství kalorií. Při 40minutovém běhu jich spálíte asi 500. Při běhu je velmi důležitá poloha těla, kdy by těžiště mělo být v přední části hrudníku – jste tedy lehce předkloněni.

CO NA SEBE?

Kraťasy, legíny, triko, tílko - je to na vás… Co však u běhu nelze podcenit, je správná obuv. Při výběru zohledněte typ terénu, kde běháte, tempo, vzdálenosti, vaše tělesné dispozice, běžecké zkušenosti a techniku běhu. Ideální způsob, jak vybrat správnou botu, je absolvovat profesionální diagnostiku vašeho běhu. Firma Mizuno bude toto měření nabízet zdarma při sérii běhů Česká pojišťovna Mizuno Run Tour, které se uskuteční od června do října po celé ČR. Více na www.run-tour.cz

JAK U TOHO VYDRŽET?

Udržet se v pravidelnosti je těžké a pro každého může být motivace jiná. Běhat jednou týdně je sice lepší než nic, ale pro zvýšení kondice je to málo. Pomoci mohou některé aplikace chytrých telefonů, které budou sledovat vaši aktivitu a monitorovat trasy pomocí GPS. Pomáhá běhat s kamarádkou nebo si občas pořídit nové běžecké oblečení i přesto, že doufáte, že cestou nikoho nepotkáte.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Hana Chaloupková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video