Běh pro začátečníky: Jak často trénovat | e15.cz

Běh pro začátečníky: Jak často trénovat

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Optimální je začít běhat 3x týdně cca 30 minut a to velmi volným tempem.

Pokud máte nějakou sportovní historii, ale dlouhou dobu jste žádný sport neprovozovali, nepřipadejte si hloupě, když se budete po zvolené dráze zpočátku jen tak ploužit. Ti, co se na vás dívají, neví, jestli běháte rok či den. A vám snad jde o to, aby se vám běželo dobře a běh se pro vás stal zábavou, případně prostředkem ke znovunabytí fyzické kondice či shození nějakého toho přebytečného kilogramu. Nikoliv prostředkem sebetýrání.
Pro začátečníky je vhodnější spíše jogging, což je volný běh, do kterého nevkládáme vyšší úsilí.
Rozdíl mezi začínajícím českým či slovenským běžcem nebo například Němcem, Angličanem či Američanem je v tom, že oni si běh jen tak užívají, zatímco našinec má už na začátku pocit, že něco zmeškal. Zmeškat můžeme schůzku, ale ne chvíli, kdy jsme se rozhodli udělat něco pro sebe, pro své zdraví, pro svůj dobrý pocit. V tomto případě je každý okamžik ten pravý.

Kdo toto nepochopí už na začátku, bude mít čím dál tím víc pocit, že běh nebo jakýkoliv jiný sport už pro něj není. Je to stejné, jako když vám šéf naloží neúměrně práce. Nějakou dobu se s tím budete snažit vyrovnat, šéf si na to zvykne, bude vám nakládat čím dál víc a nakonec to skončí buď tím, že se zhroutíte, milého šéfa vykážete do příslušných mezí, anebo odejdete.

V každém případě to ale budete považovat za svoji osobní prohru. V případě sportovního tréninku jste šéfem vy a podřízeným je vaše tělo. Budete-li se jako šéf ke svému tělu chovat rozumně, odhadnete jeho možnosti a budete mu nakládat pomalu a přiměřeně více a více. Pak z něj nakonec dostanete výkon, o který vám jde.

Než začnete běhat, kupte si pořádné běžecké boty. Nepřistupujte k tomu tak, že si řeknete: „Na to moje běhání úplně stačí jen nějaké obyčejné, levnější boty.“ Právě naopak. Začátečník by si měl pořídit velmi kvalitní běžeckou obuv. Jeho běžecký styl nebude asi na začátku nejlepší a dobrá bota dokáže leckteré prohřešky zkorigovat.

Hned na začátku byste se měli za svoje rozhodnutí nějak ocenit a tady máte tu nejlepší možnost. Dobrá běžecká bota vám dodá větší sebevědomí. Je to stejné, jako když si na sebe obléknete pěkné šaty nebo vlezete do pěkného bouráku. Prostě jsme už takoví, že dáme na okázalost. A proč ne, když nám to dělá dobře!

Na běh se dobře oblékněte. Tím nemám na mysli se nabalit a pořádně vypotit. Tím mám na mysli koupit si a posléze běhat v kvalitním běžeckém oblečení. Lepší je více tenkých vrstev než jedna či dvě silné. Vaše tělo potřebuje při běhu dýchat.

Při běhu nedýcháme jen nosem či ústy, ale všemi póry. Pokud se navlečeme do neprodyšného, těžkého oblečení, začne nám po chvíli docházet kyslík. Náš krok se stane medvědím. Bude sice pomalý, ale rozhodně ne už volný nebo uvolněný.  

Pokud si nejste jistí svým zdravotním stavem, vyhledejte nejdříve sportovního lékaře a nechte si udělat zátěžový test. I tento krok je pro začátečníka velmi důležitý. Vědomí, že mám nějaké zdravotní omezení, pro mne nemusí být začátkem konce se sportováním, ale právě naopak aktivním začátkem motivovaným vůlí to změnit. Je třeba se na to dívat jen z toho správného úhlu.


Uvedeno ve spolupráci se serverem Běhej.com, www.behej.com

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video