Běh pro začátečníky: Ublíží výpadek v tréninku? | e15.cz

Běh pro začátečníky: Ublíží výpadek v tréninku?

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Všichni máme obavu, že by se naše letité, ale již konečně překonané sklony k lenosti mohly po pár dnech volna vrátit.

Nebojte se. Pokud už jste překonali počátečních pár týdnů, kdy jste se museli k tréninku přemlouvat, máte již vyhráno. Ostatně důkazem toho, že vás už běhání draplo, je i vaše obava z vrácení lenosti. Prostě už si nyní nedovedete život bez běhání představit.

Každopádně jednou z největších chyb člověka, který začal dělat nějaký sport, je představa, že jeho činnost nebude mít cenu, pokud ji nebude provozovat každý den. Tato velká chyba často pramení z toho, že si hned na počátku řekneme: „Budu běhat každý den!“

V případě, že nám do běhání něco vleze, ať je to práce, nemoc nebo nějaká jiná nepředvídatelná událost, máme pocit, že jsme svůj závazek porušili. Na tuto svoji doslova umanutost zemřel i jeden z největších propagátorů běhání a joggingu ve Spojených státech, Jim Fixx, autor knihy The Complete Book of Running.

Ten si totiž v začátcích svého běhání řekl, že každý den uběhne 10 mil. Běhal za každého počasí, i když byl unavený, a dokonce i tehdy, když byl nemocen. Výsledkem jeho počínání nakonec nebyla vynikající fyzická kondice, ale infarkt. Zapomněl na to nejdůležitější. Zapomněl, že vše, co v životě děláme, musí být v rovnováze.

Jen tak dosáhneme toho, že se naše fyzická kondice bude pomalu, ale jistě, den o de dne, týden po týdnu, měsíc po měsíci, rok za rokem zlepšovat. Vyznavači jiných hodnot sice říkají, že „tělo má jít do hrobu zhuntované,“ ale je to jen proto, že si nedokážou vážit sami sebe a života vůbec.

Takže, co se stane, když jeden, dva či dokonce několik dní trénink vynecháte? Vůbec nic. Stačí se jen v tréninku vrátit zpět o dobu, co jste stáli, a pokračovat normálně dál. Možná se vám nepodaří splnit výkonnostní cíl, který jste si dali - NO A CO?!? Hlavní je, že vás běhání baví, a že se při něm cítíte dobře. To ostatní přijde samo.

Uvedeno ve spolupráci se serverem Běhej.com, www.behej.com

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery