Běhání změní váš život k lepšímu | e15.cz

Běhání změní váš život k lepšímu

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
chcete mít lepší fyzičku, udržet si hezkou postavu, mít dobrou náladu a pocit, že děláte něco pro své zdraví?

To všechno si můžete splnit tím, že začnete běhat. Začít můžete kdykoli, v každém věku, nikdy není pozdě. A co všechno běháním získáte?

Promění se vám psychika, budete spokojenější, vyrovnanější, po každém běhu budete mít dobrou náladu a skvělý pocit, že jste pro sebe udělali něco dobrého.

Zlepší se vám fyzička a váš zdravotní stav. Budete bystřejší, protože pokud budete běhat v přírodě mimo dopravní ruch, budete zásobovat organismus zvýšeným přísunem kyslíku a vy se nabijete životní energií.

Běhejte pravidelně a po třech měsících už budete běhat zlehka, kondička se vám zlepší a vy se budete moci vykašlat na dietu, pokud budete jíst zdravě, tak zbytek přebytečných kalorií běháním snadno spálíte. Tuk v těle se vám začne měnit na svaly. Zvětší se vám  množství enzymů odbourávajících tuky.

Běhání zvětšuje váš obrat kyslíku o 25 procent po celý den. Znamená to, že i když se vrátíte z běhání, tělo bude nadále spalovat tuk. Vy pouze potřebujete každý den nahodit váš stroj na spalování dalším běháním .

Po několika týdnech běhu se v těle začne probouzet centrum instinktu, Tělo samo začne vyžadovat zdravou stravu a vy si tak nebudete muset dělat starosti s jídelníčkem. Nenásilně přejdete směrem ke zdravým potravinách, protože tělo si o ně řekne. Začnete tak postupně jíst automaticky správné, protože tělo začne požadovat díky běhu  více uhlohydrátů, bílkovin, ovoce, zeleniny, naopak méně masa, uzenin a tuků.

Běh posiluje srdce a svaly, vznikají i nové krevní cévy. Snížíte riziko arteriosklerózy, infarktu a mrtvice, posílíte imunitní systém, zlepšíte a zkvalitníte si spánek.

Při běhání se uvolňují endorfiny - hormony dobré nálady, které vznikají v mozku a proudí celým nervovým systémem. Budete proto cítit uvolnění, radost ze života, pohodu, štěstí a vyrovnanost. Běháním  můžete do těla dostat i dávku dalšího hormonu -serotoninu, což je antidepresivum na špatnou náladu, stres a deprese.

Pár rad na pravidelný běh:
Nejhorší jsou první týdny, pak již vaše tělo bude pravidelnou dávku běhu vyžadovat. Vytvořte si proto zpočátku běžecký návyk, postavte si boty ke dveřím, abyste je nemohli přehlédnout a běhejte každý den, i když se vám nejdřív hrozně nechce nebo nemáte žádnou kondici - ta se vám postupně bude lepšit. Nejdůležitější je překonat začátky, pak už to půjde samo.
Než vyběhnete, nejdřív se pořádně protáhněte nebo začněte běh nejprve chůzí, abyste se rozehřáli.
Běh je sport, který se dá provozovat bez toho, aby vás to stálo peníze. Jedinou investicí, kterou byste si měli dopřát,jsou kvalitní běžecké boty.
Nezapomínejte na pitný režim. Před během vypijte trochu tekutin, při běhu budete totiž ztrácet vodu a tím pádem by bez vody byla vaše výkonnost oslabena.
Chraňte se přes sluncem nebo naopak zimou vhodným oblečením a pokrývkou hlavy.
Běhejte pomalu, protože při rychlém běhu si vyrábíte v těle nedostatek kyslíku a vy pak nemůžete běžet lehce a volně, protože byste vypotřebovali všechny své rezervy.
Píchání v boku je  varovný signál, že běháte příliš rychle a vaše bránice má málo kyslíku. Nebo je to také tím, že běžíte s plným žaludkem. Pokud vás začne píchat v boku, dlouze vydechněte, pak pořádně nadchněte a třikrát dlouze vydechněte.
8) Běhejte nejméně 4-5 krát týdně, alespoň půl hodiny. Důležitá je pravidelnost.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video