Běhejte bosí, budete nejenom zdravější, ale také trendy | e15.cz

Běhejte bosí, budete nejenom zdravější, ale také trendy

Vendula Kochanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Běh je jednou z nejrozšířenějších fyzických aktivit vůbec. A nyní se světem  šíří další hojně diskutovaný sportovní trend, a to běh na boso.

Články o důležitosti kvalitní běžecké obuvi byly a jsou stále k vidění nejen v časopisech a serverech se sportovní tématikou. Z obav o zdravá chodidla a potažmo celý pohybový aparát většina z nás kupovala a stále kupuje běžeckou obuv, jejíž cena začíná možná někde u patnácti stovek a to se na nás ještě prodavač ve sportu bude dívat jako na hazardéry s vlastním zdravím. Tým amerických vědců, ale i řada afrických běžců však rozvířila debaty, zda svému organismu kvalitní měkkou sportovní obuví naopak spíše neškodíme.

Není pochyb o tom, že lidská chodidla byla primárně stvořena k tomu, aby chodila, potažmo běhala bosá. Když si představíme pohyb v klasické běžecké obuvi a běh bez bot, zcela zřetelně si uvědomíme zásadní rozdíl. Při běhu ve sportovní obuvi je dopad nohy veden většinou přes patu, zatímco u běhu na boso se přes patu prakticky našlapovat nedá, protože k tomu, zjednodušeně řečeno, nebyla stavěná. Lidská noha byla primárně stavěna pro chůzi, proto naše pata vypadá tak jak vypadá – velká patní kost na které je mohutný tukový polštář, který má snižovat náraz při dopadu.

Autor: Ženy - E15


Pro běh je však tento „tlumič“ nedostatečný, proto si organismus vymohl během přes špičku s patou nad zemí, tak jako ta dělají přirození běžci ze zvířecí říše. Díky vypolstrovaným měkkým sportovním botám náš organismus zapomíná na přirozené dispozice a my našlapujeme na patu, která je díky obuvi lépe chráněna před nárazy. Vědci zjistili, že pokud došlapujeme přes patu, při došlapu chodidlo zatěžujeme vahou celé nohy, která tvoří sedm procent hmotnosti těla. To je zhruba třikrát větší zátěž než kdybychom běželi bosí. Náraz, který chodidlu při běhu v obuvi uštědříme se více méně rovná ráně kladivem do pat. Naopak styl běhu na boso je víceméně nenárazový a přirozený.

Vědci rovněž zjistili, že běh v obuvi zvyšuje otáčivý pohyb, jemuž odolávají klouby nohou i kyčlí. Boty zpevňují totiž nohu od kotníku dolů, přičemž změkčení pod patou a klenbou nohy vede k většímu tlaku na klouby a celý pohybový aparát.

Je samozřejmě nesmysl, abychom teď najednou všichni zahodili sportovní obuv do popelnice a ani vás k ničemu takovému nechceme nabádat. Není ale na škodu zamyslet se jak běh na boso infiltrovat do našich běžných sportovních návyků. Běh na boso by se mohl stát vaším běžným tréninkovým prostředkem, díky němuž si nejen zvýšíte kondici, ale také uděláte něco pro svá chodidla, potažmo pro celý pohybový aparát.

Autor: Vendula Kochanová
26. ledna 2011

Autor: Vendula Kochanová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video