Belly dance - technika Tribal Fusion | e15.cz

Belly dance - technika Tribal Fusion

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud toužíte po pohybu, účelném, ale i krásném, elegantním a smyslném, bude tou pravou volbou tanec. Že nemáte pohybové nadání, nebo postavu primabaleríny? Pro styl, který vám chceme představit, jsou tyto přednosti naprosto nepodstatné.

 Řeč bude o belly dance, tedy orientálním tanci a jedné z jeho technik Tribal Fusion.  O tom, že orientální tanec opravdu není výsadou štíhlých žen, se přesvědčila jedna moje kamarádka na lekci belly dance. Při hodině tance ji kyprá instruktorka taktně upozornila, že s „tím svým plochým bříškem, moc parády nenadělá“ (myslela samozřejmě při tanci na orientální rytmy). Proč tedy nevyužít toho, co jindy a jinde považujeme za nedostatek. Plnoštíhlá zaoblená postava a výraznější bříško k belly dance jednoznačně patří. Vždyť vlnění těla je jedním ze základů arabských tanečních kreací.

Orientální tanec pochází, jak jinak, než z arabského světa, především ze středního východu a severní Afriky. Belly dance má v arabských zemích starodávnou historii a zcela původně vychází z náboženských tanců na oslavu bohyně plodnosti. Jiné prameny hovoří o tom, že jej tančily ženy a dívky v harému, aby se zabavily a zároveň si udržely kondici. Ať tak, či tak orientální tanec se v arabských zemích tančí dodnes, při nejrůznějších příležitostech, jako jsou svatby či narození dítěte.

„Tanec východu“ je spojením těla a ducha, má odrážet vnitřní myšlenky, touhy a pocity. Pohyby jsou velice expresivní a tanečnice jimi vlastně vypráví jakýsi příběh. Velký důraz je kladen na pohyb boků, bříška, hrudníku, ramen a také na precizní pohyby rukou a prstů. Belly dance odkazuje k samotnému ženství a tím nám může pomoci k nabytí ztraceného sebevědomí. Právě proto, že zde nejde o taneční nadání, či dokonalé provedení.
 

Autor: Ženy - E15


Podstatné je spojit se s vlastním tělem, procítit rytmy orientální hudby a nechat se unést silou jejích tónů. Východní tance obecně mají velmi blízko k duchovnu, proto mohou být prostředkem či cestou k meditaci. V neposlední řadě si tancováním uvolníte ztuhlé svaly, rozpohybujete tělo a procvičíte ramena a záda, která trpí sedavými zaměstnáními nejvíce.

Tribal Fusion

Orientální tanec má nepřeberné množství druhů, typů a technik. Za moderního následovatele klasického belly dance je považován Tribal Fusion. Již jeho název (fusion – splynutí) nám napoví, v čem spočívá jeho základ. Stále vychází z tradičních technik orientálního tance, které kombinuje s pohyby a prvky dalších tanečních stylů, jako indického, havajského, perského, či cikánského tance.
 
Technika Tribal Fusion je však otevřena i poměrně netradičním tanečním spojením. Na hodinách „Tribalu“ se setkáme i s prvky flamenca, tanga, moderního tance, ale také hip hopu či brake dance. Důležitým prvkem jsou také hadí pohyby a výraz hadích žen.

Autor: Ženy - E15


Jako u každého tance je zde důležitá hudba, která je podnětem pro mnohdy intuitivní a spontánní pohyby. Rovněž tady narazíme na fúzi stylů, kromě klasických orientálních rytmů se můžeme vlnit i na nový proud elektronické hudby.

Další důležitý prvek Tribal Fusion vychází rovněž z jeho názvu. Tribal, tedy kmenový, či domorodý odkazuje k důležitosti skupiny a sounáležitosti. Stejně tak je tomu i při tanci, kde je podstatná souhra a spolupráce tanečnic. Jen tak může dojít k dokonalému splynutí a skupina tak vytvoří dokonalý celek, plný radosti z pohybu a tance.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video