Běžky: jogging na zimní způsob | e15.cz

Běžky: jogging na zimní způsob

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Napadlý sníh a velká zima prakticky znemožňují populární kondiční běhání. Nahradit jej, a tím prospět své linii a fyzičce, můžete během na lyžích.

Jestliže jste podlehly módě posledních několika let a rozhodly jste pro zakoupení běžek a jejích uplatnění ve vyšláplé stopě někde na horách, bude se vám jistě hodit několik základních rad pro nákup potřebného vybavení.

Bez lyží to nejde


Základním vybavením pro běh na lyžích jsou pochopitelně běžky. Ty se však vinnou technických i komerčních kroků rozdělují do několika skupin. Dělí se především podle účelu, k jakému je budete užívat, ale také podle pokročilosti a dovednosti uživatele, jeho tělesných proporcí a pak dále dle cílové skupiny stanovené marketingovými pracovníky. Nalézt tak lze dokonce i ryze dámské běžky.

Abychom ale celou věc zbytečně nekomplikovali, rozdělíme běžky jen do základních skupin. Detailnější roztřídění ocení především více pokročilí či dokonce závodní sportovci. Dále uvedené informace slouží jen pro vaši základní orientaci. Při nákupu ve specializovaných obchodech vše raději stejně konzultujte s prodejcem, který jistě vybere lyže přesně dle vašich požadavků. Nákup v hypermarketech bez kvalifikovaného personálu jde ale už pouze na vaše triko.

0:normal690:true:true

Specializace nebo neutrál?


Základní rozdělení běžeckých lyží je podle stylu, který budete při pohybu s nimi používat. Zakoupit tak můžete běžky pro klasický způsob, pro bruslení, nebo lyže univerzální. Od tohoto rozdělení se odvíjí i velikost lyží, které budete kupovat. Pro klasiku se doporučuje délka 20 – 30 cm nad vaši výšku, pro bruslení asi o 15 cm kratší a univerzály se pohybují někde mezi – tedy o 10 – 20 cm delší než lyžař.

Šířka lyží se pak odvíjí v závislosti na tom, jestli budete lyžovat ve stopě nebo mimo ní. Pro neprošlápnutý terén upřednostněte širší lyže. Dalším klíčovým atributem pro nákup běžek jsou tzv. šupiny ve spodu na skluznici. Někteří je zatracují, jiní vychvalují. Jde především o to, že šupiny zabraňují prokluzování a lépe se s nimi budete dostávat do kopců. Jsou jasně lepší volbou pro běžkaře začátečníky. Zkušeným ale mohou znatelně brzdit jejich výkon.

Pochlubte se svojí váhou

Přestože otázka hmotnosti je zhruba tak stejně společensky nevhodná jako otázka dámského věku, pro nákup běžek je nezbytná. Nestyďte se tak sdělit prodavači vaši váhu, protože od té se odvíjí tvrdost a pružnost lyží. Když jsme u tohoto atributu, nebojte si lyže vyzkoušet ohnutím o koleno nebo do oblouku. Běžky musí bez problému vydržet tento nápor a lze tak předejít nákupu vadných kusů, pokud by došlo k jejich újmě.

K samotným lyžím je třeba dodat i vázání v závislosti na zakoupených botách. Ty jsou rovněž dalším klíčovým vybavením pro tento sport. Ani jejich výběr není radno podceňovat, přestože zde je hlavní důraz kladen především na pevnost a pohodlí při pohybu. Poslední položkou krom oděvu jsou hůlky. Jejich délka se pro klasiku doporučuje o 30 cm nižší než lyžař a pro bruslení ještě o 10 cm méně.

0:normal690:true:true

Každá sranda něco stojí


Nyní se podíváme na to, za kolik lze jednotlivé kusy vybavení sehnat. Základní běžecké lyže pořídíte nové za cenu kolem dvou tisíc korun. To je však opravdové dno vhodné pro naprosté začátečníky. Lehce pokročilý běžkař sáhne po lyžích kolem pěti tisíc. Vázání pak začíná zhruba na částce kolem 600, přičemž za tisícikorunu dostanete už kvalitní kousek. Běžecké boty pro opravdové začátečníky koupíte již za 1 000 korun. Standardní jakosti mají cenu mezi 2 až 3 tisíci.

Hůlky na běžky pak stačí pořídit obyčejné v řádu několika set korun. Nákup veškerého vybavení lze samozřejmě pořídit za mnohem příjemnější částku v bazarech. To se vyplatí zejména těm, kteří stále ještě nevědí, budou-li se této činnosti věnovat nějak více. Běžkování má oproti sjezdovému lyžování a snowboardingu tu výhodu, že ušetříte za náklady při samotném sportování. Odpadají tím neuvěřitelně vysoké částky za používání vleků a sjezdovek.

Oblečení je pak čistě na vás. Myslete ale na to, že bez nepromokavé zimní bundy, lyžařských či běžkařských kalhot, čepice a rukavic se neobejdete. Pak už vám nebude stát nic v cestě, abyste mohly vyrazit zlepšovat svou fyzickou kondici, protáhnout svaly, udržovat štíhlou linii a samozřejmě poznávat přírodní krásy naší vlasti.

Autor: Josef Kraus
16. února 2009

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video