Bílé zoubky, krásné zoubky | e15.cz

Bílé zoubky, krásné zoubky

ZDROJ: Ženy - E15

Mirka Bitová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zářivý úsměv, doplněný běloskvoucími zoubky, patří k největším zbraním, kterými můžeme dobývat své okolí.

Je to s nimi ale trápení

Neznám ve svém okolí člověka, který by alespoň jedinkrát za život neměl problém se svými zuby. A přestože se ke stomatologovi nikomu z nás nechce, vyšetření v jeho ordinaci se většinou nevyhneme. Trable se zubním kazem, zubním kamenem, krvácení dásní či bolesti nervů, to je jen malý výčet z potíží, které nás ve spojení se zuby mohou potkat. A nedej bože, když se nám začnou prořezávat zuby moudrosti, to pak bolestí nevíme, kam skočit.

Přesto se pravidelnou péčí o chrup, kterou nám vštěpují maminky již od útlého dětství, dá mnoha starostem předejít. Pravidelné čistění vhodnými zubními pastami, používání mezizubních kartáčků či zubních nití může naši návštěvu u zubaře úspěšně oddálit. Navíc se díky pravidelnému čištění naše zuby zbavují nežádoucího zabarvení a získávají zpět svou bělost. A právě bílá barva chrupu vám dodá více krásy a sebevědomí.

Proč se nám zuby zabarvují a jak tomu předcházet


Zubní sklovina je průhledná složka pokrývající naše zuby. A přestože patří k nejtvrdším tkáním těla, je náchylná k usazování různých pigmentů z naší stravy. Čím více naše zuby vystavujeme působení nevhodných potravin či nápojů, tím rychleji ztrácí svou bělost a dostávají béžový až žlutý nádech. Mimochodem, také díky této vlastnosti je zubní sklovina výborným zdrojem informací pro archeology a paleontology, kteří jsou schopni na základě analýzy starých zubů předpovědět, čím se ten či onen živočich živil.

K nejvýraznějším nepřátelům běloskvoucích zubů patří káva, čaj, červené víno a další poživatiny, obsahující zejména umělá barviva. Výrazný vliv má také kouření a požívání vybraných léků, například tetracyklinových antibiotik. Dalším nepřítelem, se kterým se však nedá moc úspěšně bojovat, je čas, neboť postupem času se barva zubů sama mění ve tmavší odstín.

Jak podpořit zářivou bělost zubů


Ačkoliv se to může zdát i poněkud absurdní, barva našich zubů nám pomáhá v osobním i profesním životě. Stejně tak jako většina patrií našeho těla jsou i naše zuby pod neustálým módním a společenským drobnohledem. Ze všech stran na nás útočí reklamy s perfektně nablýskaným úsměvem, nabízející oslnivě zářivý úsměv již během několika málo dní. Jak tedy krásně bílých zubů dosáhnout a přitom jim neublížit?

Z pohledu stomatologa lze naše zuby „bělit“ mechanickou nebo chemickou cestou. Při prvním způsobu dochází k odstraňování usazených částeček pomocí abrazivních zubních past. Nejde však o bělení v tom pravém slova smyslu, neboť mikrogranule, obsažené v těchto pastách povrch zubu pouze obrušují, ale usazené pigmenty neodstraní. Navíc může při používání těchto past dojít k podráždění dásní a celkový efekt se pak vytrácí.

Chemie – pomocník i zrádce


Rozhodnete-li se bojovat se žlutými zuby chemickou cestou podomácku, vyberte si některou ze zubních past, která za pomoci enzymů usazené pigmenty rozkládá nebo je alespoň zesvětlí. Výhodná je také kombinace s peroxidem nebo karbamidem vodíku. Tyto chemické látky narušují barviva v zubech a učiní je „neviditelnými“. Karbamid je navíc jediná chemická látka, která se používá již několik desetiletí a u které je prokázáno, že zuby vybělí, ale nijak nepoškodí.

Své zuby můžete doma bělit také za asistence stomatologa, který zhotoví speciální nosič bělícího gelu přímo na váš chrup a který budete podle dohodnutého scénáře doma nosit. Je to podobné jako s rovnátky, večer usínáte s nástavcem na zubech a ráno máte zoubky jako perličky. Tento způsob bělení však vyžaduje pravidelné kontroly a zubařský dozor. Odstraňování žlutého zabarvení zubů přímo v zubní ordinaci je pak způsob sice rychlejší, avšak poněkud drastičtější a také dražší. Používají se sice stejné chemické látky, avšak ve větších koncentracích, a po jejichž aplikaci je nutné zubní sklovinu zklidnit a dodat jí ztracené minerální látky. V obou případech je velmi důležitý celkový stav vašeho chrupu, podle kterého zubař zvolí pro vás vhodnější variantu bělení a i přesto se může dostavit krátkodobá přecitlivělost zubů.

Závěrem řečeno, z dlouhodobějšího hlediska je lepší a výhodnější nechat si zuby vybělit chemicky za pomoci stomatologa a poté jen získanou bělost udržovat. Přehnané domácí čistění a používání nesprávných bělidel může způsobit obnažení zubních krčků, podráždění dásní a s tím spojené další komplikace. Zkrátka, nedejte se ošálit reklamou a předně se poraďte se s odborníky.

Autor: Mirka Bitová

Autor: Mirka Bitová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video