Billa stahuje z prodejen halal kuře, muslimské jídlo zákazníci bojkotovali | e15.cz

Billa stahuje z prodejen halal kuře, muslimské jídlo zákazníci bojkotovali

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Od sedmého října stahuje supermarket Billa ze svých českých prodejen produkty kuřecího masa s označením halal. Jídlo, označující muslimům povolenou potravinu, zvedlo vlnu nevole u řady zákazníků.

„Kvůli nespokojenosti našich fanoušků zde na síti Facebook stahujeme veškeré 'halal' produkty z těch několika málo prodejen, kde byly v nabídce. Výrobky s označením 'halal' budou od 7. 10. staženy z prodeje,“ informovala Billa na svém oficiálním facebookovém profilu.

Rozhodnutí supermarketu vyvolalo, opět především na facebookovém profilu řetězce, řadu rozporuplných reakcí. Přestože většina zákazníků s tímto krokem souhlasí, část z nich tento krok označuje za ústupek xenofobii a rasismu.

CO ZNAMENÁ HALAL? Halál v překladu „povolený, přípustný“ je označení veškerých předmětů a činností každodenního života, jež jsou podle islámské tradice povoleny. Nejčastěji se tento pojem používá ve spojitosti s potravinami, které je muslimům povoleno konzumovat, vztahuje se však také na léčiva či kosmetiku. Islám kromě pravidel, co smí muslim konzumovat, také určuje, jakým způsobem má být jídlo připraveno. S tím je i spojena rituální porážka, v islámu nazývaná dhabíha. Zvíře by při ní mělo být položeno na zem směrem ke Kábě a zabito podříznutím hrdla jedním tahem nože. Po podříznutí pak zvíře v některých případech může být pověšeno za zadní nohy kvůli důslednému vykrvácení (krev je pro muslimy nečistá). Zvíře je v některých případech dhabíhy zabíjeno bez omráčení, proto je způsob porážky předmětem diskuzí mezi některými věřícími i ochránci práv zvířat a úvah, zdali porážka bez omráčení nevede ke zbytečnému utrpení zvířete. Ačkoliv je v České republice uzákoněno, že zvířata smí být zabíjena pouze po předchozím omráčení, byla muslimům a židům z náboženských důvodů udělena výjimka z tohoto zákona (Zákon č. 246/1992 Sb.). Zdroj: CC BY-SA 3.0:

„“

Halal

„Šlo o tři produkty kuřecího masa, které nabízelo pouze šest pražských obchodů. Z prodeje jsme je vyřadili nejenom kvůli stížnostem specifického okruhu zákazníků, které se v průběhu let periodicky opakovaly, ale i proto, že tento sortiment vidíme jako vhodnější pro specializované prodejny než pro obchodní řetězec,“ uvedla mediální zástupkyně Billy Gabriela Bechyňská pro IDNES.cz

Stejnému náporu, jako dříve Billa, čelí na svých oficiálních stránkách také řetězec LIDL. Ten však prodej halal masa popírá. „Dobrý den, rádi bychom se distancovali od nařčení, že v našich prodejnách nabízíme maso ze zvířat zabitých rituálním způsobem porážky dle principů halal. Halal maso jsme nikdy neprodávali a neprodáváme,“ uvádí v reakci na jeden z komentářů.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video