Blíží se menopauza? První problémy začínají již v 45 letech | e15.cz

Blíží se menopauza? První problémy začínají již v 45 letech

ZDROJ: Ženy - E15

Ivana Štědrá

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Příznaky blížící se menopauzy zpočátku ani nezpozorujeme, většinou je přičítáme stresu a rychlému životnímu stylu. Přicházejí totiž pomalu, zhruba pět let před tím, než menstruace definitivně skončí. Na co se připravit?

Kdy přesně menopauza přijde a jak silné budou její příznaky, záleží kromě životního stylu také na genetických dispozicích každé ženy. Zeptejte se své matky, kdy začala její menopauza, jak ji prožívala, jaké měla problémy. Je dost pravděpodobné, že vy to budete mít podobně jako ona.

Doba se dá určit

První příznaky se začínají objevovat zhruba mezi 45. a 55. rokem života, u některých žen ale může nastat i předčasná menopauza. Objevují se případy, kdy ženy přestávají mít menstruaci už zhruba ve čtyřiceti letech nebo ještě pár let před čtyřicítkou. Pokud byste chtěla vědět, jak na tom jste právě vy a kdy vás menopauza, pomůže vám věda a klasická medicína. Můžete si nechat udělat u svého gynekologa speciální krevní test, který umí stanovit hladinu hormonů v krvi. Podle té vám je pak lékař schopný říct, kdy přechod čeká právě vás. „U žen, kterým se klimakterium blíží, děláme tento test v rámci vyšetření a celý ho hradí pojišťovna,“ říká doktorka Marešová z gynekologicko-porodnické kliniky Meda.

Udělejte si test

Pokud se vám nechce do ordinace a z odběrů krve se vám dělá mdlo, můžete si koupit diagnostický jednorázový test. Ten pořídíte na internetu zhruba za 200 až 230 korun. Výsledky pak po ponoření testovací části kazety do vzorku moči odečtete z barevných proužků.

Poznáváte to?

Jedním z příznaků nastupující menopauzy může být například nepravidelná menstruace, takzvaná perimenopauza. Vzhledem k tomu, že dnes mají ženy běžně děti i těsně po čtyřicítce, může si některá z nás položit i otázku, jestli nemůže být těhotná. Právě v tom by vám měl udělat jasno test, o kterém jsme již psali. Dalším nepřehlédnutelným signálem blížící se menopauzy je také noční pocení a denní návaly horka střídající se se zimou. Zaznamenat můžete také zrychlený srdeční tep, bušení srdce, dokonce můžete i bezdůvodně omdlít. Kostní hmota řídne (pozor na osteoporózu), zabrat dostanou i zuby, které by mohly mít tendenci vypadávat, a dásně – ty zase vykazují problém se zvýšeným krvácením.

Tělo má tendenci zadržovat vodu a vzhledem k tomu, že začne docházet i k úbytku svalové hmoty, metabolismus zpomaluje a my, pokud nesnížíme příjem jídla a nezvýšíme výdej, začínáme úměrně tomu přibývat na váze.

Přestáváme si vonět

Všechny fyzické změny s sebou nesou také změněný tělesný pach – zápach při pocení je intenzivnější a my samy si přestáváme vonět.

Mění se i kůže

Také nehty jsou křehčí a mají tendenci se lámat, vlasy řídnou, už nejsou tak kvalitní, jako bývaly. V zrcadle začínáte vidět, jak vaše kůže vysychá, a začínají se objevovat vrásky. Kůže začíná víc než kdy jindy pociťovat následky gravitace. Je tenčí, může víc svědit, některé ženy mívají zvýšenou citlivost na slunce, takzvanou fotoalergii. Na nápravu těchto změn přicházejících s věkem jsou kromě co nejlepšího životního stylu také vhodné kosmetické přípravky.

Jiný sex!

Rozhodně by bylo potřeba začít posilovat svaly pánevního dna speciálními cviky, při menopauze totiž povolují, a pokud je nebudeme trénovat, může dojít až na nepříjemnou inkontinenci. Posílené pánevní svaly nám mimo jiné zajistí mnohem kvalitnější požitek při sexu.

Ten nám nicméně může zkomplikovat větší citlivost prsou, suchá pochva – a také ztráta libida, což jsou další příznaky nastupující menopauzy.

Autor: Ivana Štědrá

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video