Bolest zubů | e15.cz

Bolest zubů

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Potíže s bolestí zubů u člověka patří  mezi jedny z nejnepříjemnějších. Akutní bolest se dostaví v okamžiku, kdy dojde nějakým způsobem k poškození tělesné tkáňě, jejíž funkce je pro lidský organismus důležitá.

Tím, že vyšle poškozená tkáň signál v podobě bolesti, dostává člověk informaci o tom, že není něco v pořádku. Jediným správným řešením je neodkladná návštěva zubního lékaře. To ale není někdy dost dobře možné. Obzvláště pokud jsme například na dovolené v zahraničí, nebo nás čekají naléhavé pracovní povinnosti, zkrátka když potřebujeme být alespoň jeden či dva dny bez bolesti.

Naši předkové v dávné minulosti to měli v podobných situacích mnohem a mnohem těžší. Lékařská zubní péče neexistovala a lidem nezbývalo nic jiného než bolest snášet, čekat na zázrak nebo si bolavý zub vyrazit, vytrhnout či nějakou další násilnou a krvavou metodu se ho zbavit.

Není proto divu, že člověk začal poznávat léčivé účinky rostlin, plodů, kořínků a cibulek, které mu sloužili jako potrava dávno předtím, než poznal obilí a další hospodářské plodiny.

Již prý Aulus Cornelius Celsus v prvním století př. Kristem sepsal osm knih s recepisy proti bolestem ve svém díle Demedicina. Podle dávných pověstí prý trpaslíci při bolestech zubů navlhčí bolavé místo vodou a pak vloží křeny rostliny Adamba. Nebo spálí na popel Lianudzandza a vtírají tento prášek do dásně, pokud jej není možno vpravit přímo do vykotlaného zubu. Pygmejové dodnes říkají své léčivé bylině „Leka”. V tomto slově najdeme tentýž slovní základ -„lek”, tak jako nejméně u třiceti dalších zaniklých i živých jazyků. Ve 21. století se již naštěstí nemusíme spoléhat pouze magii. Při akutní bolesti zubů můžeme navštívit lékárnu a zakoupit tam moderní analgetikum.

Jak vybrat nejvhodnější lék?


Důležitá je rychlá doba nástupu účinků a doba působení léku. Nejrychleji lék po užití zabere za 20 – 30 minut. Rychleji to možné není, protože se samo lidské tělo řídí specifickými zákonitostmi. Optimální působení léku proti bolesti je 6-8 hodin. Měli bychom si tedy vybírat ty z nich, které dané působení splňují, aby nás jedna dávka ochránila před bolestí pokud možná nejdéle.
V současné době si v každé lékárně můžeme vybrat opravdu ze široké nabídky léků proti bolesti. 


Volně prodejný lék Valetol. Díky složení uleví od bolesti do 20 minut a podle výrobce spolehlivě účinkuje 6-8 hodin. Díky přídavku kofeinu se po jeho užití necítíme unaveni a utlumeni a můžeme se plně dál plně soustředit na práci či užívat den.

První pomoc z přírody

Ne všichni jsme příznivci pilulek či léků obecně. Pokud není bolest až tak akutní, nebo zrovna v lékárničce nemáme vhodné analgetikum,úlevu můžeme hledat také v přírodních zdrojích.

Silné lokální antiseptikum, které vám okamžitě poskytne mírnou úlevu od bolesti najdeme přímo v naší kuchyni. Stačí dát do úst hřebíček blízko zubu na tak dlouho, dokud je účinný. Jinou alternativou je kapka hřebíčkové silice na smotek vaty, kterým pak potíráme zub a jeho okolí.

Při bolesttech zubů pomáhá také heřmánek. heřmánkový čaj připravíme z jedné vrchovaté kávové lžičky sušeného heřmánku , kterou spařime čtvrt litrem vody a necháme krátce vyluhovat.


Nezapomeňte na svého zubního lékaře


Preventivní prohlídka ve stomatologické ordinaci bývá doporučována zpravidla jednou ročně. Při bolesti zubu, či zánětu dásně bychom však měli vyhledat zubního lékaře co možná nejrychleji.

Dlouhodobý odklad návštěvy zubního lékaře může mít nepříznivé následky, například zubním kamenem způsobený akutní zánět dásně přejde v chronický, téměř nepatrný povrchový zubní kaz se může prohloubit a způsobit, že zub zcela odumře.

Zuby před poškozením účinně chráníme také pravidelným čistěním kvalitním zubním kartáčkem a zubní pastou, nejméně dvakrát denně, a pokud je to možné, pak nejlépe po každém jídle.

30. prosince 2009

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video