Bolesti kostí, kloubů a páteře | e15.cz

Bolesti kostí, kloubů a páteře

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tyto bolesti jsou na světě od pradávna, a proto jsou tu také osvědčené a léty prověřené přírodní postupy, jak je zvládnout.

Za účinnou terapii při bolesti kloubů a revmatismu se považovalo (a hojně praktikovalo) šlehání žahajícími čerstvými lodyhami kopřivy. Odvážlivcům se doporučovalo rovnou si v kopřivách poležet. Jako děti jste možná nechtěně do kopřiv spadli, a tak si pamatujete nejenom nepříjemné pálení, ale i slova útěchy od babiček: „Aspoň nebudeš mít revma. Dobrovolné vystavení vlastního těla kopřivovým žahourům není určeno jenom pro sebemrskače, má racionální základ: doteky kopřivy vyvolávají totiž místní prokrvení, čímž se zvyšuje látková výměna nejen v místě podráždění, ale v menší míře i v celém organismu. Tato nepříjemná, byť účinná procedura je ale dnes prakticky zapomenuta. Přesněji řečeno, jen málokdo se odváží ji dobrovolně podstoupit.

Bolavým kloubům pomozte čajem z mladého březového listí. Vypravte se na něj nejlépe koncem května a začátkem června, natrhejte si zásobu mladých lístků a ve stínu je usušte. Uložte na suchém místě, nejlépe v plátěném sáčku. A pak se už můžete směle pustit do přípravy léčivého čaje: každý večer vložte do čtvrtlitrového hrnku osm usušených březových listů, spařte je horkou vodou a patnáct minut louhujte. Poté přeceďte a těsně před spaním vypijte. Když budete mít dostatečnou výdrž a budete čaj popíjet pravidelně, dočkáte se úlevy od bolesti. Ale pozor, nepřehánějte to s dávkou listí! Dáte-li totiž listů do hrnku víc než osm, bude čaj příliš hořký.


Sužující bolesti kloubů nebo jejich tuhnutí, což je problém zejména starších lidí, se do jisté míry dají ovlivnit některou z následujících babských rad. Například krev čistící ocet s medem může přinést úlevu při artritidě. Potřebujete polévkovou lžíci jablečného octa (pokud jste choulostivější na žaludek, použijte raději ocet balsamiko), ten smíchejte ve sklenici s horkou vodou a lžičkou medu. Dvakrát denně si připravte takovou sklenici léčivého nápoje a vypijte ho.

Jednoduchá rada na bolavé klouby nebo záda: nasucho ohřejte na pánvi sůl a rychle ji zabalte do pleny nebo kapesníku. Snesitelně teplý balíček přikládejte na klouby nebo kříž, účinkuje i na bolesti hlavy. Obdobně vám poslouží i obklad z pískavice řeckého sena.

Kdo by hledal léčivé vlastnosti v chilli papričkách nebo cayenském pepři? Látka v nich obsažená, kapsicin, ale dobře zvládá boj s artritidou, záněty kloubů i bolesti trojklanného nervu. Kapsicin odčerpává z nervových buněk látky, které jsou odpovědné za přenášení bolestivých vzruchů do mozku. Jeho pravidelné užívání v masti pomůže například nejenom při zmiňovaných obtížích, ale jisté úspěchy má i při uklidnění nervové bolesti související s pásovým oparem nebo cukrovkou. Papričky se hodí čerstvé i sušené, stačí je semlít na prášek nebo si rovnou koupit mleté. Důkladně promíchejte špetku prášku s domácím nesoleným sádlem nebo indulonou. Protože citlivost na kapsicin je u lidí různá, doporučuji nejprve malý test: při prvním nanesení masti to nepřehánějte a ošetřete tenkou vrstvou jenom malý kousek kůže. Potřenou plochu můžete lehce zakrýt obvazem. Pokud do týdne zaznamenáte ústup bolesti a nevyskytnou se projevy alergie, klidně začněte mazat i větší plochy. Po aplikaci opatrně -pořádně si umyjte ruce, aby se vám mast následně nedostala do očí. A ještě jedno upozornění: nikdy nedávejte tuto mast na odřenou kůži nebo otevřené zranění!

Připravte se na artritidu nebo bolesti v kloubech už v době, kdy kvetou bezinky. Plody rozvařte, prolisujte, do šťávy přidejte umělé sladidlo nebo cukr a petózu. Po třiceti minutách vaření směs nalijte do malých skleniček a zasterilujte. Užívá se denně jedna až dvě kávové lžičky.

Křenová placka -snad nejoblíbenější lék našich babiček. Přikládala se hlavně na revmatické klouby a bolavá záda. A mívala úspěch. Už si nevzpomínáte, jak ji udělat? Tady je recept: vezměte čtyři velké brambory (nesmějí být zelené ani naklíčené), nastrouhejte je a vymačkejte z nich vodu. Přidejte čtyři polévkové lžíce čerstvého nastrouhaného křenu, promíchejte a hmotu vložte do gázy, kapesníku, dětské pleny nebo kousku plátna. Když si půl hodinky poležíte s takovou plackou na kříži (krku, kloubech či jiných bolavých místech), uleví se vám. Ale pozor -je důležité, abyste kůži před položením placky potřeli sádlem. Křen totiž kůži dráždí, čímž sice zvyšuje žádoucí prokrvení hlouběji uložených tká- ní a následnou úlevu od bolesti, ale při delším styku s pokožkou může způsobit její zánětlivé poškození.

Lidový recept doporučuje na revmatické klouby třezalkový olej. Můžete si ho připravit do zásoby. Kdysi se mu říkalo také olej svatého Jana, což zhruba napovídá, kdy byste měli na bylinku do přírody vyrazit. A není to tak jednoduché, protože by měla být těsně před rozkvětem, navíc ji musíte sbírat za sucha a před polednem. Nasbíranou třezalku nechte mírně zavadnout a pak naložte hrst květů do půl litru olivového oleje. Tři dny nechte louhovat, pak přidejte ještě jednu hrst třezalky a opět čtrnáct dnů louhujte. Po uplynutí této doby je olej připraven vyhojit rozmanité škody na vašem těle. Při revmatismu jím potírejte bolavá místa, ale neměli byste tak činit dlouhodobě, po čtrnácti dnech vždycky na týden mazání vysaďte. Třezalka totiž může způsobovat fotoalergii. A kromě toho nechoďte po aplikaci třezalky na slunce ani do solária!

Když vám bolest „sedí za krkem“, není to nic příjemného. A navíc se jen tak něčím zahnat nedá. Babská rada praví, abyste nepodceňovali své šperky -pokud nosíte na krku zlaté řetízky, mohou být právě ony příčinou bolesti. Zlaté šperky totiž mohou u citlivých osob vyvolat bolesti krční páteře a červenání očí.

A pokud bolest za krkem není od zlata, pak vám třeba pomůže jednoduchý cvik. Posaďte se a položte si pravou patu na koleno levé nohy; pak začněte s uvolňováním kloubu palce u pravé nohy. Kružte jím klidně i silně do stran, ale vždy pozvolným tahem, masírujte ho a procvičujte. Když v kloubu křupne, měla by zmizet i bolest v zádech. Počítejte s tím, že zpočátku kloub bolí, po týdnu se ale začnete cítit lépe. Takže vydržte. Ostatně tento cvik se dá klidně provádět i u televize. Za odstranění bloků na krční páteři, s nimiž souvisejí i migrény, to stojí.

Pokud vás prostě bolí záda, aniž byste přesně cítili kde, zkuste horký bramborový zábal k uvolnění ztuhlých svalů. Uvaříte šest brambor, horké je zabalíte do pleny či do utěrky, přes látku rozmačkáte vidličkou nebo lžící a vše přiložíte na bolavé místo.

Zdroj: 365 dobrých rad pro jaro, léto, podzim a zimu, autorka Romana Konečná, vydalo nakladatelství Motto, www.motto.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video