Bolestivá a problematická menstruace | e15.cz

Bolestivá a problematická menstruace

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Neprobíhá vaše menstruace, jak by měla? Co vy sama můžete udělat proto, abyste zmírnila vaše menstruační potíže?

Jaké jsou menstruační potíže?
Příliš silné nebo naopak slabé měsíční krvácení, krvácení mimo menstruační cyklus, málo početná nebo naopak velmi častá menstruace, úplné vynechání, bolestivá menstruace -to vše může ženu potkat a když se k tomu přidají ještě průvodní potíže jako bolesti hlavy, depresivní nálady, podrážděnost a bolest v bedrech, tak je to jistě velmi nepříjemný stav. Častou příčinou, proč se tak děje, jsou poruchy v hormonálním systému, silné krvácení bývá často vyvoláno záněty, vmetky v krevním řečišti, myomy, vysokým krevním tlakem, ledvinovou či srdeční slabostí. Nedostatečná výkonnost vaječníků mívá za následek časté nebo zpožděné měsíčky oproti normálu.Někdy mohou mít uváděné příznaky souvislost s těžším onemocnění, proto je nutné navštívit při dlouhodobějších problémech  gynekologa, který určí, zda nejde o něco vážnějšího. My samy ale můžeme udělat mnohé proto, abychom zmírnily tyto obtíže:

1) Nepravidelný cyklus menstruace se dá uvést do rovnováhy často pouhou změnou životních a stravovacích návyků. Při bolestném průběhu krvácení můžeme bolestem předcházet před jejich začátkem - omezíme solení pokrmů, abychom snížili množství menstruační krve a zbavíme tělo vody dvoudenní dietou z ovoce a ovocných šťáv (nebo zeleniny). Důležité je zásobovat živinami žlázy, které hrají důležitou roli v hormonálních procesech - neměl by chybět hlavně vitamin B6. Proto pravidelně konzumujeme potraviny, ve kterých se nachází - a to sóju, avokádo, banány, semena, ořechy, špenát. Nezbytný je i přísun vitaminu C - ten čerpáme z čerstvého ovoce a zeleniny.
2) Horká krátká koupel s nálevem z  rozmarýnu nebo tymiánu pomáhá uvolnit dělohu a zmenšit tak menstruační křeče. Prospívá také přikládání teplého termoforu na podbřišek.
3) Tři dny před začátkem menstruace zvýšíme příjem vápníku a hořčíku, které působí protikřečově.
4) Čaje- při bolestivé menstruaci popíjíme směsi bylinek: kontryhel (100 g) + měsíček (60 g) + řebříček (30 g). 1 čajovou lžičku směsi zalijeme 1/4 litrem vařící vody, necháme 15 minut louhovat a pijeme teplé 2x denně ráno a večer již několik dní před začátkem menstruace. vhodný je také nálev z kontryhelu, který se pije při potížích 1-2x denně.
5) Pravidelné cvičení cviků podle metody Ludmily Mojžíšové je velmi účinnou metodou, jak se vypořádat s bolestivou menstruací (více ve článku Cvičení dle Ludmily Mojžíšové v rubrice Gynekologie).
6) Při menstruaci je důležité dbát zvýšeně na hygienu, protože během těchto dní je děloha otevřená, což umožňuje vniknutí choroboplodných zárodků.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video