Bolí vás koleno? Může to být počínající osteoartróza! | e15.cz

Bolí vás koleno? Může to být počínající osteoartróza!

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Osteoartróza patří k nejčastějším kloubním onemocněním a postihuje až 15 % populace. Pokud trpíte bolestmi kloubů na začátku pohybů, je možné, že se osteoartróza začíná rozvíjet právě u vás.

Osteoartróza se většinou týká pouze dílčích oblasti kloubů. Nejčastěji bývají zasaženy kolenní klouby, kyčelní klouby, drobné klouby rukou a klouby na páteři, ale v principu může být osteoartrózou postižen jakýkoliv kloub.

Degenerativní změny chrupavky jsou v počátcích prakticky identické se změnami vyvolanými stárnutím – téměř u každého člověka jsou patrny již po 4. dekádě věku,“ upozorňuje MUDr. Michal Lazák, praktický lékař.

Výskyt artrózy narůstá s věkem. První příznaky botíží se většinou objevují po čtyřicítce a poté se pomalu rozvíjejí. Po padesátce se artróza vyskytuje častěji u žen než u mužů, ale postupně postihuje téměř všechny osoby nad 70 let.

Příznaky počínající nemoci

„V počátečních stadiích onemocnění se zpravidla jedná o bezpříznakové období. Postupně se objevuje bolest postiženého kloubu jako hlavní příznak,“ popisuje MUDr. Lazák a pokračuje: „Bolest je typicky startovací – na počátku pohybu kloubu, po rozhýbání během řádově minut, max. desítek minut bolest mizí. Dále se bolesti objevují po větší námaze, zpravidla večer po celodenní zátěži a v klidu mizí. Postupně, s rozvojem nemoci bolest nabývá na intenzitě a četnosti, tolerance zátěže se snižuje. V pokročilejších stadiích nemoci se setkáme s bolestí trvalou.“

Onemocnění se vyznačuje postupným rozvlákňováním a ztenčováním chrupavky. Chrupavka je ta část kloubů, která pokrývá hlavice kostí a umožňuje snadný pohyb kloubů. Postupný úbytek chrupavky a její poškození nezpůsobuje bolest, protože chrupavka nemá nervová zakončení. Bolest začne pacient pociťovat teprve při postižení okolních kloubních tkání.

Rozeznáváme čtyři stadia vývoje nemoci. V prvním dochází k tvorbě malých, počínajících kostěných výrůstků (osteofytů). V druhém stadiu jsou kostěné výrůstky již zřetelnější. Třetí stadium se vyznačuje prokazatelným zúžením kloubní štěrbiny a tvorbou mnohočetných kostěných výrůstků. Ve čtvrtém stadiu je kloubní štěrbina již nepatrná nebo zcela zaniklá. Obecně lze říci, že čím pokročilejší je stadium, tím výraznější je bolest a omezení v pohybu.

Jak se léčit

„Nejúčinější trapiií je stále prevence vzniku a progrese osteoartrózy: nepřetěžovat klouby nadváhou, nevhodným sportem, nevhodnou pracovní polohou, pravidelně cvičit – ideální je jízda na kole, plavání, chůze, méně běh. Inaktivita kloubům naopak škodí. Zatěžování musí být přiměřené,“ uvádí MUDr. Lazák.

Léčba spočívá hlavně v tlumení bolesti, minimalizaci rozsahu omezení pohybu, zlepšení kvality života a zabránění dalšímu šíření nemoci. Léčba by měla být komplexní a zohledňovat typ postižených kloubů, rozsah a stupeň jejich postižení, a dále věk, povolání a povahu dalších průvodních onemocnění.

Na prvním místě v léčbě stojí režimová opatření – odlehčování kloubu, přiměřené zatěžování a odpočinek, snížení nadváhy, chůze s oporou, využívání ortéz a bandáží. Důležitou součástí léčby, jak již zmínil pan doktor, je tělesná výchova, cvičení k udržení hybnosti kloubů a posilování svalstva s dodržením zásady „kloub zatěžovat, ale nepřetěžovat.“ Vhodné je zejména cvičení v odlehčení (plavání, jízda na kole). Dále je možné využít elektroléčby, magnetoterapie, ultrazvuku, laseru a dalších prostředků fyzikální terapie.

K doporučovaným lékům pro léčbu bolesti u osteoartrózy patří paracetamol (např. Paralen), ovšem nejpoužívanějšími léky jsou nesteroidní protizánětlivé látky, neboť působí proti bolesti i zánětu. Nesteroidní antirevmatika (NSA) s krátkým až středním biologickým poločasem (ibuprofen, který je obsažen např. v Ibalginu 400) jsou doporučována zejména při krátkodobých zánětlivých podrážděních, oproti tomu NSA s dlouhým biologickým poločasem jsou vhodné pro stavy s chronickou bolestí. Tyto farmakologické a nefarmakologické léčebné postupy lze vhodně doplňovat i s lokální léčbou postiženého místa. Místně je možné podávat léky, které se aplikují injekční formou nebo přes kůži, např. gely, masti nebo roztoky. Takto se užívají zejména nesteroidní protizánětlivé látky. Novinkou v léčbě osteoartrózy je Inflamalgin s účinnou látkou diklofenak, která účinně potlačuje bolesti i otoky a navíc tlumí tvorbu látek, jež se podílejí na rozvoji zánětu.

Osteoartróza je onemocnění, které svými důsledky nepříznivě ovlivňuje kvalitu života. Choroba je brána často na lehkou váhu a nevěnuje se jí, zejména v počátcích, dostatečná pozornost. Počet onemocnění se neustále zvyšuje, se stoupajícím průměrným věkem přibývají i jeho těžší formy.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery