Bosu: Vybalancujte si pevnou a štíhlou postavu | e15.cz

Bosu: Vybalancujte si pevnou a štíhlou postavu

Vendula Kochanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polokoule, „polomíč“, na jedné straně zploštělý, na té druhé vypouklý. Zvláště vypadající cvičební pomůcka dobývá fitness centra nejen v České republice.

Název Bosu je zkratka z anglického výrazu „both sides up“, tedy obě strany nahoru. Fitness náčiní, které dalo název celému cvičení, lze totiž používat dvěma způsoby- plochou stranou nahoru, ale i dolů, čehož je využíváno při nejrůznějších balančních cvičeních.

Pilates i kardio cvičen

Koncept cvičení vychází původně z rehabilitačních cvičení. Bosu je jedinečným pomocníkem při zpevňování těla, přispívá ke zlepšování držení těla a podporuje rovnováhu. V Bosu si můžete vybrat mezi dvěma typy cvičení: bosu- pilates a kardio bosu. První případ je vhodný opravdu pro širokou cílovou skupinu. Mohou cvičit všechny věkové kategorie, osoby všech stupňů fyzické zdatnosti.

Bosu – pilates je dokonce vhodný pro budoucí maminky, ty totiž na „polomíči“ posilují mimo jiné svaly pánevního dna. Jedná se o klidné cvičení zaměřené právě na zpevňování a posilování těla a zlepšení držení těla. Druhý typ cvičení, kardio bosu, je oproti tomu svižné cvičení, kde se za zvuků rytmické hudby pořádně zapotíte.

Autor: Ženy - E15


40 minut na Bosu


lit o vlastní zkušenost s tímto cvičením. Zúčastnila jsem se lekce kardio bosu. Musím se přiznat, že jsem na lekci šla, jako nepopsaný list, neměla jsem tušení, do čeho se vlastně pouštím. Jediné, co jsem věděla, bylo to, že se cvičí s nějakým podivným gumovým „polobalonem, a že je Bosu v současnosti náramně populární.

Na hodině Bosu nás (cvičilo se v počtu zhruba 12 dívek a žen) přivítala sympatická instruktorka Lucie, jejíž štíhlá postava přímo provokovala k tomu, aby člověk na hodině vydal vše, co v sobě má. Instruktorka pustila hudbu a začalo se cvičit, a to pěkně zostra. Svižná hudba určovala tempo a Lucie začala předcvičovat jednotlivé prvky, které se následně spojovaly do obtížnějších sestav.

Musím kriticky přiznat, že ze začátku jsem v tělocvičně plápolala jako prapor ve větru, později jsem si však vzpomněla na staré dobré časy s aerobikem a hned mi byly některé pokyny jasnější. Ostatně celé cvičení má a aerobikem mnoho společného, s tím rozdílem, že pohyb vám navíc ztěžuje gumová polokoule – bosu. Body balance trainer vám pohyb znesnadňuje nejen v překonání jistého výškového rozdílu při výšlapech, ale zejména tím, že jeho plocha není úplně stabilní a vy každý pohyb musíte vybalancovat.

Zhruba po 40 minutách aerobního cvičení, chce se říct mučení, přichází posilovací část. Kdo by si podobně jako já řekl, že ta obtížnější část je za námi, spletl by se. Posilovalo se s gumičkami, jak horní, tak i dolní část těla a také samozřejmě se všudypřítomným bosu. Dále se cvičitelka zaměřila na problémové partie bříška a šikmých břišních svalů. Po patnácti minutách zazněla spásná věta: „ A teď dejte pomůcky stranou, protáhneme se.“ Závěrečné protažení bylo vskutku vysvobozující, jak už to tak po náročném cvičení bývá.

Autor: Ženy - E15


Nu, abych vše shrnula. Podtrženo sečteno, kardio bosu, je pro začátečníka poměrně náročné cvičení pří kterém se člověk opravdu zapotí a svaly prožene tak, že jej ještě dva dny poté bolí, jak se říká, celý člověk. Ale na druhou stranu musím říct, že nejen pořádně potrápíte tělo, ale také se pobavíte a to je, dle mého, hlavní. Pokud chcete nejen cvičit, ale také si užít legraci, vyzkoušejte třeba právě bosu.

Bosu dnes mají v nabídce mnohá fitness centra, zejména ta, kde se cvičí pilates, aerobic či Zumba. Jedna lekce trvá hodinu a její cena se pohybuje kolem 70 Kč. Na lekci bosu si určitě nezapomeňte vzít pohodlné sportovní oblečení, vhodnou sportovní obuv, vodu a v případě svižnější varianty i ručník, bude se vám hodit.

Autor: Vendula Kochanová
26. 3. 2010

Autor: Vendula Kochanová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video