Brambory | e15.cz

Brambory

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Brambory patří k nejdůležitější a nejpoužívanější surovině v naší potravě. Co obsahují a jaký je jejich vliv na náš organismus?

Brambory pocházejí z horských oblastí jihoamerických And, kde je pěstovali už před 2 000 lety Inkové. Do Evropy je přivezli kolonizátoři, ale pěstovali se nejprve jako exotická kvetoucí rostlina a až v 18. století se ujaly jako hospodářská plodina. Dnes se na světě sklízí okolo 270 milionů tun ročně. Je to jedna z nejvšestrannějších potravin, je dostupná a umožňuje mnoho variací konzumace. Brambora je hlíza, která tvoří podzemní část lodyhy lilku hlíznatého. Je to zásobní orgán, který obsahuje mnoho látek, hlavně pak škrob, což je důležitý produkt fotosyntézy.

Brambory obsahují téměř všechny minerály a stopové prvky. Naleznete v nich draslík (odvodňuje tělo při nemocech srdce a ledvin, vyplavuje škodliviny), vápník a fosfor (součást kostní tkáně), zinek (pro tvorbu hormonů), niacin, kyselinu listovou (pro krvetvorbu a nervy), ale tím výčet nekončí. Brambory mají značné množství hořčíku, železa, mědi, kobaltu, fluóru, vitaminů skupiny B, kyselinu pantotenovou, vitamin C.

Účinky na organismus:

- vytvářejí kostní tkáň
- posilují srdce a krevní oběh
- regulují hospodaření vodou v těle
- posilují svaly a tkáně
- povzbuzují tvorbu hormonů
- odstraňují zácpu
- zahánějí únavu
- snižují krevní tlak
- syrová šťáva pomáhá při pálení žáhy

Nezralé zelené části brambor obsahují rostlinný jed glykoalkoloid, který se neničí ani vařením, proto příliš naklíčené nebo zelené brambory nekonzumujeme. Při vaření používáme co nejméně vody, aby nedocházelo ke ztrátě vitaminu C a minerálních látek. Důležité látky jsou uloženy těsně pod slupkou, proto brambory při vaření neškrábeme příliš silně. Rané brambory jíme i se slupkou.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video