Brusinky - malé, ale šikovné | e15.cz

Brusinky - malé, ale šikovné

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Potužníková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Drobné, červené, lehce nakyslé plody potvrzují rčení, že na velikosti nezáleží. I když jsou co do rozměrů mini, jejich léčebné účinky patří do kategorie maxi! Zatímco vy je znáte nejspíš jen ke svíčkové omáčce nebo jako přílohu ke grilovaným sýrům, brusinky umí víc než jen doplnit chutě pro vaše mlsné jazýčky.

Farmaceutický průmysl si jejich blahodárné účinky začal uvědomovat až v druhé polovině minulého století, ale jako „lidový“ léčivý prostředek fungují snad od pradávna. Posuďte sami: Znali je už původní američtí indiáni, kteří zjistili, že pokud na otevřenou ránu přiloží obklad z brusinek, rychleji se zahojí.

Když do Ameriky přišli Evropané, ověřili si, že jim brusinky mohou usnadnit přechod na jinou stravu a zbavit je spousty žaludečních potíží. Mlsali je i drsní námořníci, protože brusinky byly skvělým prostředkem proti kurdějím. A tak bychom mohli ještě pěknou chvíli pokračovat, protože obyčejné malé brusinky toho umí opravdu spoustu.

Že netušíte, k čemu by se mohly hodit vám? Pak čtěte dál!

Botanický pohled

Na začátek si pojďme prozradit, že u nás se s brusinkami v přírodě moc nesetkáte. I když se jim daří na severní polokouli, u nás jsou chráněné – takže vlastně všechny, které se k nám dostanou, jsou dovážené. Z USA, Kanady, Německa, Švédska…

V každém případě se rodí na keřovité rostlince jménem brusnice brusinka, která není nepodobná své nejbližší příbuzné, borůvce. Brusinky dozrávají na konci léta a začátkem podzimu, kdy jsou pořádně rudé a připravené na sběr, sušení a další zpracování.

Filmové "hopsinky"

Aby se lidé kdysi přesvědčili, že už jsou na sklizeň připravené a že jsou hlavně zdravé, nechávali prý plody brusinek skákat ze svahu, schodů… Ty zdravé hopsaly, ty nezdravé zůstaly ležet. A mimochodem, i proto se jim v USA říká skákající bobule.

A právě v USA si vysloužily i roli v animovaném seriálu, kde si z nich medvědi Gumídci vyráběli svou pověstnou hopsinkovou šťávu! Dneska se samozřejmě sklízejí strojově a na nějaké „hopsání“ už není čas. Ale řekněte, nemělo to svou poezii?

Sladkokyselý lék

Červené plody, které se pro svou kyselost často při zpracovávání nepřiměřeně doslazují (takže pozor na kalorie!), jsou v každém případě opravdu užitečné. Asi jste slyšeli, že jsou skvělou prevencí před potížemi močového ústrojí, hlavně chronicky se vracejících zánětů močového měchýře. Kromě toho ale dokážou působit jako balzám na bolavý žaludek, poradí si se sníženou imunitou, prospějí vám, když vás trápí časté opary, bojujete se zvýšenou hladinou cholesterolu nebo chcete zabránit nadměrné tvorbě zubního plaku a následnému zubnímu kazu.

Ano, je toho skutečně řádka, a my se teď na jednotlivé účinky podíváme blíže…

Co užitečného brusinky obsahují? Vitaminy a, b, c, e - Minerální látky: draslík, fosfor, vápník, sodík, železo, jod - Kyselinu benzoovou - Kyselinu elagikovou - Třísloviny - Polyfenoly - Flavonoidy Věděli jste, že …i když se mluví hlavně o příznivých účincích bobulí brusinek, jsou zdraví prospěšné také jejich listy, které mají podobné dezinfekční nebo močopudné účinky jako samotné brusinky? Uvařit si z nich můžete skvělý čaj.
—…

Blaho pro ledviny i pro močový měchýř.

Lékárny jsou přímo nadupané brusinkovými produkty proti zánětům močového měchýře, respektive preventivními prostředky s obsahem brusinek, protože v tomto směru se brusinky proslavily zatím nejvíce.

Pochopitelně – záněty jsou bolestivé, často chronické, trápí těhulky… A produkty s obsahem brusinek dokážou preventivně snížit jejich výskyt údajně až o 50 %. Samozřejmě že při pravidelném užívání. To všechno díky obsahu „kouzelných“ tříslovin, které zabraňují usazování bakterií na stěnách močového měchýře a ústrojí, čímž nedovolí vzniknout zákeřnému zánětu.

Čtyři jednoduché triky, jak se vyhnout zánětům močových cest ...

Pro všechny jedlíky

I když si na bolavý žaludek uvaříte zatím asi spíš mátový čaj, pomoct by vám mohly i brusinky. Opět za to vděčí obsahu tříslovin a jejich schopnostem zamezit zánětům a podobným nelibostem. Ochrání totiž žaludeční sliznici!

Kromě toho příznivě působí na hladinu cholesterolu, takže pokud si místo lehké, zdravé stravy dopřáváte pořád ještě těžká, smažená jídla, můžou vám brusinky s cholesterolem taky trochu pomoct. Díky obsahu vitaminů A a E jsou brusinky totiž skvělými antioxidanty, a do boje proti cholesterolu vyrážejí také obsažené flavonoidy a polyfenoly.

A aby toho nebylo málo, začnou brusinky a jejich účinné látky s ochranou vašeho zdraví vlastně už v ústní dutině, kde si poradí s nadměrným zubním plakem, a tudíž nedovolí bakteriím zubního kazu napáchat zbytečné škody. Za tímto účelem se v lékárnách prodávají pro změnu speciální pastilky bez obsahu cukru, které mají za úkol ochránit neutrální prostředí ve vašich ústech.

Brusinky očima farmaceuta

„Moje lékárenská praxe ukazuje, že lidé se k přírodním preparátům vracejí stále častěji. I v případě brusinek s nimi mají kladné zkušenosti. Brusinky jsou opravdu výborné, co se ochrany žaludeční sliznice týče, ženám usnadňují průběh menstruačního cyklu, a dokonce omezují rakovinné bujení (u rakoviny jater a prsu). Na opary působí příznivě antiviroticky a jsou důležité i jako dezinfekce močových cest.

Je ovšem důležité sledovat u jednotlivých produktů množství obsaženého extraktu, doporučená denní dávka je okolo 400 mg. Skvělé také je, že se vyrábějí přípravky, v nichž se brusinky kombinují s dalšími přírodními látkami. Například s kopřivami, což prospěje opět močovému ústrojí. Kopřiva totiž podporuje tvorbu moči. Kombinují se také s přírodním monosacharidem D-manosa, jenž pro změnu váže vodu a opět podporuje činnost močového ústrojí.

Dobrým pomocníkem jsou brusinky také pro lidi trpící inkontinencí. Dokážou odbourávat močovinu a zabránit zápachu unikající moči. A doporučil bych je i při užívání antibiotik, kdy ve spolupráci s laktobacily obnoví střední mikroflóru a ošetří žaludeční sliznici. Varovat před brusinkami musím jen lidi užívající léky na ředění krve a ty, kteří mají sklony k tvorbě ledvinových kamenů. Jinak je mohou už děti od dvou tří let, těhotné i kojící ženy nebo diabetici, a to v odpovídajících dávkách.“

Mgr. Michal Jungmann, Lékárna U Fontány, Praha

Konec oparům

Protože obsažené třísloviny zabraňují zánětům, potěší brusinky i věčné bojovníky s tzv. oparem, mokvajícími puchýřky v okolí rtů, které bolí a znepříjemňují život i celé týdny. Bez správných pomocníků se špatně hojí a rychle se vracejí – jako každé infekční onemocnění. S brusinkami máte reálnou šanci, že se s opary hodně dlouho neuvidíte, a to je rozhodně dobrá zpráva. Stejně jako fakt, že obsažené vitaminy ve „spolupráci“ s minerálními látkami, především selenem a zinkem, mají tu moc zvýšit vaši imunitu jako takovou. A to je na podzim rozhodně potřeba. Takže to vypadá, že brusinky vážně stojí za vyzkoušení, co říkáte?

V jaké formě Vám brusinky prospějí?

Ideální jsou samozřejmě čerstvé nebo sušené, které si uchovávají nejvíce užitečných látek. K dostání jsou i brusinkové kompoty, džusy, ale bývají přeslazené a obsah brusinek se pohybuje často v řádu procent (je tedy zanedbatelný).

Pro brusinky můžete zajít i do lékárny, kde jsou k dostání v podobě tablet (prevence zánětů močových cest, posílení imunity) nebo pastilek (pro zlepšení prostředí v ústech).

Autor: Jana Potužníková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video