Buďte jako rybičky | e15.cz

Buďte jako rybičky

ZDROJ: Ženy - E15

Alexandra Paulovičová (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plavání je osvěžující, A to nejen v létě, kdy nám téměř celý den naše myšlenky odplouvají někam… k moři, k jezeru či bazénu. Plavání je i aktivita, která nás udrží fit celý život.

Jaké sportovní aktivitě se věnuješ v létě? Nejčastější odpovědí bude pravděpodobně koupání v bazénu nebo rybníku a plavání (mezi další oblíbené sporty v létě patří cyklistika a in-line brusle).

Ale co všechno o plavání vlastně víme? Tak určitě to, že je dobré na osvěžení, pak na posílení zad a na zvýšení kondičky. Samozřejmě to není vše! Oslovili jsme proto instruktorku plavecké školy Janu Boubínovou, která nám o plavání prozradila víc.

Aktivita pro každého

Jestliže jste doposud nedělali žádný sport, protože vám v tom bránily nejrůznější zdravotní potíže, pak při plavání budete jen stěží hledat správnou výmluvu. „Plavání je jednou z nejzdravějších sportovních aktivit vůbec,“ říká na úvod Jana Boubínová. „Je šetrné ke kloubům, nedochází při něm k úrazům, procvičuje rovnoměrně všechny svalové skupiny, pomáhá prohloubit dýchání, otužuje. Plavat mohou i ti, kterým zdravotní problémy znemožňují jiné sportování – lidé s artrózou, vysokým stupněm obezity, pacienti po operacích a úrazech,“ jmenuje výhody plavání instruktorka. Co říkáte, není jich málo, že? A jdeme dál.

Jde to i bez kruhu

Ale co když neumím plavat? Říkáte si, že to je jenom další výmluva? Ne, není. Skutečně se v každé rodině najde dospělý jedinec, který plavat neumí. A také mnozí lidé, kteří o sobě tvrdí, že plavat umí, by si rádi vylepšili styl a techniku plavání. V obou případech stačí dvě věci. Překonat ostych (případně strach z vody) a vyhledat plavecký kurz pro dospělé. Není jich sice mnoho, ale dají se najít.

Pak už zbývá jen zjistit podrobnosti o kurzu, jak výuka probíhá, kdo se vám bude věnovat, kolik vás bude ve skupině a kdo vás bude vést, protože je důležité, abyste svému instruktorovi důvěřovali.

Myslíte si ale, že plavání pro váš život není nezbytné? Nikdy nevíte. „V první řadě bych dospělému člověku doporučila naučit se plavat proto, aby se neutopil,“ konstatuje Jana Boubínová. „A pokud potom člověk najde v plavání zálibu a zjistí, jaké blahodárné účinky mu pohyb ve vodě přináší, často se stane plavání oblíbeným sportem i u lidí, kterým jinak sportování nic neříká,“ popisuje instruktorka situaci z praxe.

Trénink na léto?

Plavecký výcvik pak probíhá podobně, jako si pamatujeme ze základních škol. Všechno hezky popořádku. Naučíte se mít rádi vodu, nemít z ní strach, splývat na vodě, dýchat do ní a samozřejmě i jednotlivé druhy plaveckých technik. To všechno probíhá v bazénu

. Ovšem v létě nás budou zajímat spíš ty venkovní akce. Existují tedy i nějaké venkovní kurzy? „Pokud máte na mysli kurzy v otevřeném bazénu, samozřejmě i takové existují. Myslím ale, že i na některých otevřených koupalištích by čtenářky našly odborníky, kteří jim budou schopni a ochotni poradit v začátcích jejich ‚plavecké kariéry‘,“ říká Jana Boubínová.

Já plavat umím

Ten, kdo umí plavat, si může užívat výhod tohoto sportu. „Procvičují se při něm téměř všechny svaly. I ty svalové skupiny, o jejichž existenci jste doposud možná ani nevěděli,“ říká Jana Boubínová. Když pak máte namířeno třeba z pláže na nedaleký ostrůvek, je namístě správná technika a dýchání. „Dobře provedený plavecký záběr spolu s rytmickým dýcháním zaručí, že bez problémů a většího zadýchání uplaveme prakticky jakoukoli vzdálenost,“ potvrzuje instruktorka.

A jak máme tedy dýchat? Je nejlepší dýchat do vody? „Ano. Jen správně provedený hluboký výdech do vody zaručí plavci kvalitní výměnu vzduchu v plicích. Vydechovat musíme nejen ústy, ale i nosem, abychom zabránili vniknutí vody do nosu a předešli všem těm nepříjemným pocitům, které nám tím mohou vzniknout,“ vysvětluje Jana Boubínová.

Zamilujte si plavání i vy

Rozmýšleli jste nad tím, jestli se dá plaváním i zhubnout? „Samotným plaváním pravděpodobně nezhubneme,“ odpovídá instruktorka. „Ale tím, že díky němu procvičujeme svaly celého těla, pomáhá nám plavání perfektně formovat postavu a je tedy ideálním doplňkovým sportem pro všechny, kteří se snaží zhubnout a vypadat potom dobře,“ pokračuje.

A na závěr ještě zdůrazňuje hlavní důvody, proč plavání doporučuje téměř každému. „Protože je zdravé. A protože ho mám moc ráda. Protože voda dělá dobře nejen tělu, ale i duši. Ostatně, znáte lepší způsob, jak trávit horké slunečné léto, než se namočit do příjemně chladné vody?“

Autor: Alexandra Paulovičová (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video