Buďte moderní se snowboardem | e15.cz

Buďte moderní se snowboardem

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V posledních několika letech zažil snowboarding tak rychlý rozmach, jaký lze v historii zimních sportů hledat jen obtížně. Připojíte se k této moderní vlně?

Pro ty, kteří se teď rozhodli sjíždět svah na jednom prkénku, budou do začátku užitečné informace týkající se především potřebné výstroje, jejího rozdělení a také ceny, za kterou se dá pořídit. Pojďme si proto nyní představit to nejdůležitější, co potřebujete znát před tím, než vyrazíte do obchodu a na svah.

Není prkno jako prkno


Protože nic není úplně jednoduché, tak i výběr samotného snowboardu je složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Představu, že přijdete do obchodu a vyberete si takový, který ladí k vaší zimní bundě, ihned vymažte z mysli. Předně se prkna rozdělují podle způsobu jízdy. Koupit tak lze univerzální (vhodné pro začátečníky), slalomové (pro závodní sjezdy) a freestylové (pro U-rampy a akrobatické triky).

Po zvolení typu přichází problematičtější záležitost – výběr délky prkna na základě několika atributů jezdce. Jedná se o jeho výšku, váhu, pohlaví a zkušenosti. S tímto vám ve specializovaných prodejnách rádi pomohou a dají vám na výběr z několika snowboardů přesně odpovídajících vašim parametrům. Jestliže hodláte koupit prkno v posezónní akci v hypermarketu, pak se řiďte tím, že snowboard by měl být zhruba o 20 až 25 cm menší jak vy.

5389182:normal690:true:true

Vázání


Vázání se dělí na dva hlavní druhy. O to je rozhodování jednodušší. Tím prvním a specializovanějším typem je tvrdé vázání. To slouží dobře především zkušenějším sjezdařům v slalomovém typu jízdy. Nicméně pro širší veřejnost jsou známější tvrdá nášlapná vázání, kdy obuv prakticky zacvaknete dupnutím na snowboard. Pro tento druh vázání se používají tzv. tvrdé boty, které jsou velice podobné klasickým lyžařským přezkáčům.

Na druhé straně pak stojí u amatérské veřejnosti populární měkké (freestylové) vázání a k tomu i měkká obuv. Toto vázání je tvořeno dvěma nebo třemi pásky a přezkami, do kterých umístíte botu a utáhnete. I pro tento druh vázání existuje populární nášlapná varianta. Měkká obuv, která se pro tento druh vázání používá, je velice podobná klasické zimní obuvi. Umožňuje také pohodlnější pohyb s odepnutým snowboardem. Není tak problém prkno sundat, vzít si jej do ruky a odkráčet pohodlně k autu nebo na autobus.

K této oblasti se váže ještě jedna věc – váš postoj. Na výběr máte dva druhy. Ten, kdy máte vepředu (směrem dolů ze svahu) levou nohu, se nazývá regular. Prává noha vpředu je pak označována jako goofy. Pokud si nejste jisti, kterou nohu mít při sjezdu jako první, pak se ideálně sklouzněte po ledě. Ta noha, která je vpředu při klouzání, půjde i dopředu na snowboardu. Opačná možnost vám bude zpravidla nepřirozenější a tak nebudete mít problém vyhodnotit celou situaci správně.

Co ještě pořídit?


Jakkoli by se mohlo zdát, že nic dalšího už potřebovat nebudete, je nutné pamatovat i na další věci, které jsou pro snowboarding velice podstatné. Jedná se především o vhodné oblečení. To se v určitých detailech liší od klasických lyžařských kombinéz. Snowboardista je totiž mnohem častěji v kontaktu se sněhem a se zemí než lyžař a podle toho také celá výbava vypadá.

Bunda by měla být podstatně delší. Ideálně až pod zadek, protože snowboardista bude často sedět na sněhu. Ze stejného důvodu se doporučují i speciální kalhoty. Ty by měly být nejen širší, aby umožňovaly volnější pohyb, ale také zesílené na kolenou a zadku. To působí jako tlumič nárazů a jako ochrana proti prochladnutí či prosáknutí. Vyplatí se i zainventovat do lepších rukavic, které je možno na konci stáhnout, aby do nich nepadal sníh.

5389183:normal690:true:true

Finance


Každá sranda něco stojí a snowboarding není výjimkou. Pokud jste opravdový začátečník a nemáte vysoké nároky, tak můžete dobře ušetřit na koupi kompletů, které se prodávají jak v hypermarketech, tak i ve specializovaných ski a snowboard shopech. Jednoduchý komplet (snowboard a vázání) lze sehnat v ceně pod čtyři tisíce korun. Samotné nejjednodušší prkno je možno pořídit nové kolem patnácti set a vázání zhruba kolem tisícovky. Standard se pak pohybuje kolem 4 až 5 tisíc za prkno a 2 až 3 tisíce za vázání.

Boty koupíte již pod tisícovku, ale pro lepší kousky budete muset do peněženky sáhnout alespoň pro tisíce dva. Snowboardové bundy se pohybují v cenách kolem dvou tisíc korun a na stejné úrovni jsou i speciální, k tomuto sportu upravené, kalhoty. Pokud jste dočetli až sem a stále ještě máte chuť zkusit snowboarding, jen se zdráháte vypláznout takovou sumu peněz, můžete si samozřejmě veškeré vybavení na zkoušku zapůjčit prakticky v každém větším lyžařském středisku.

Autor: Josef Kraus
20. února 2009

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video