Bylinka, která vás odnaučí kouřit

Víte vůbec čím si ničíte zdraví? Cigaretový kouř obsahuje tisíce různých chemických látek které jsou označovány jako „kouřové emise“. Jejich složkami jsou dehet, nikotin a oxid uhelnatý , a kromě nich bylo v tabákovém kouři odhaleno dalších více než sedm tisíc (!) chemických látek.
Zdravotnické organizace rovněž označily na sedmdesát složek kouře, které způsobují onemocnění související s kouřením, jako je rakovina plic, srdeční onemocnění nebo rozedma plic. Všechny tyto látky ovlivňují velmi negativně téměř všechny orgány a tkáně lidského těla, a proto je kouření rizikovým faktorem pro vznik onemocnění srdce a cév, rakoviny plic a dalších orgánů, vývojových poruch plodu, vředového onemocnění žaludku a mnoha dalších. Souhrnně řečeno, cigaretový dým je jed, který pomalu, ale jistě zabíjí a zkracuje vám život o osm let. Není to škoda?
Zahodila jsem cigarety, ale už zase kouřím
To je nejčastější věta, která v protikuřácké poradně zazní. Odvykání kouření je velmi těžké a záleží především na psychickém rozpoložení a na pevném rozhodnutí přestat kouřit. Proč je samoléčba a odvykačka tak neúspěšná? Samotná vůle nestačí, proto určitě neuděláte chybu, když se poradíte s lékařem nebo rovnou navštívíte poradnu na odvykání kouření.
Principem efektivní léčby závislosti na nikotinu je potlačení abstinenčních příznaků v souvislosti se změnou životních návyků jako je například cigareta ke kávě, po jídle nebo u televize.. K tomu slouží takzvaná náhradní terapie nikotinem, která je k dispozici ve formě nikotinových žvýkaček, inhalátoru, náplastí či pastilek.
Mechanismus účinku spočívá v tom, že žvýkačka, náplast, inhalátor či pastilka uvolňují nikotin, který se vstřebává v organismu a potlačí tak touhu po cigaretě. Na rozdíl od zapálené cigarety neobsahuje dehet, oxid uhelnatý a jiné škodliviny. O tom, který přípravek je vhodný právě pro vás nejlépe rozhodne lékař. Ten totiž přesně ví, jak silný jste kuřák a kolik „náhradního“ nikotinu vaše tělo potřebuje. Postupně se dávky budou snižovat, až jednou zjistíte, že cigarety prostě nepotřebujete.
Bez změny to nepůjde
Zaručených receptů na odvykání kouření je mnoho, ale k základním kamenem je také dostatek pohybu a správná strava. Znamená to omezit smažená a těžká jídla, sladkosti. Maso nahradit rybami nebo drůbežím masem, chuť na sladké zahnat ovocem, sušenými plody a do jídelníčku zařadit nízkotučné kysané výrobky, zeleninu, luštěniny a obiloviny.
Účinný přírodní lék proti kouření
Bílkoviny jsou v zrnu ovsa zastoupeny nejvíce ze všech obilovin. Jsou životně nezbytné a jejich nedostatek může oslabit obranyschopnost organismu a podporovat vznik rakoviny. Denně se doporučuje konzumovat 40 až 50 g ovesných otrub nebo 80 až 100 g ovesných vloček, což napomáhá k dobrému trávení a navíc upraví denní pokles cholesterolu až o pět procent.
Ovesné vločky jsou zásobárnou vlákniny, vitamínů, minerálů, přírodních antioxidantů a bioaktivních látek. A co víc, pravidelná terapie z ovesného odvaru pomáhá kuřákům zbavit se zlozvyku poměrně za krátkou dobu. Kvůli nepříjemné pachuti v ústech. se kouřit odnaučíte velmi rychle.
Vyzkoušejte!
V litru vody se povaří pět polévkových lžic sušeného ovsa (nikoli ovesných vloček, ale opravdu ovesných zrn), nechá se patnáct minut odstát a v pravidelných dělat s uvařeným ovsem? Zpracujeme jej do karbanátků, pomazánek, placiček nebo do polévky.
Chybí vám motivace?
- Zjistěte, co vás nutí ke kouření, a naplánujte si místo cigarety nějakou jinou činnost. Například, zalijte květiny, protáhněte tělo několika jednoduchými cviky, jděte vyvenčit psa..
- Za každý den bez cigarety si dopřejte něco za odměnu.
- Dejte se dohromady s kamarádkou a navzájem se podporujte.
- Vyhýbejte se situacím, které vás znovu svádí sáhnou po cigaretě.
- Založte si deník financí a zapisujte si obnos, který ušetříte. Za měsíc „spoření“ budete mít třeba na pěkný welness víkend v lázních.
- Neustále si opakujte, že to dokážete