Bylinky proti nevolnosti | e15.cz

Bylinky proti nevolnosti

Marie Valasová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
I v létě se nám může stát, že se přejíme různých dobrot a budeme hledat úlevu. Než se uchýlíme k lékům, vyzkoušejme nejdříve přírodní prostředky podporující trávení.

 Také se rozhodně a za každého počasí vypravme na delší procházku, v průběhu dne popíjejme čistou vodu, jejíž první sklenici vypijme hned po probuzení, popíjejme vlažné čaje a čerstvě připravené ovocné šťávy a po tučném obědě si dopřejme skleničku piva či šálek vlažného bylinkového čaj, který podporuje trávení. Jen tak si hodováním neuškodíme.

Mátový čaj


Máta peprná obsahuje třísloviny, které působí preventivně proti chorobám žaludku, žlučníku a střev. Její silice posiluje imunitní systém. Tlumí křeče, zmírňuje nadýmání, povzbuzuje vylučování trávicích žaludečních šťáv, působí protizánětlivě. Má mentolovou chuť, příjemně voní a šálek vlažného mátového čaje po dobrém tučném jídle nám vždy prospěje.

Rozmarýnový čaj


Rozmarýn obsahuje silici, hořké látky a třísloviny, které podporují chuť k jídlu i trávení. Obsahuje steroidní hormony, které podněcují prokrvování. Je možné jej pěstovat v květináči a mít jej stále po ruce. Je to starobylá kultovní rostlina, která má přinášet živým štěstí a mrtvým klid. Udělejme si z něj chutný čaj.

Heřmánkový čaj


Heřmánek upravuje zažívání, působí protizánětlivě, proti bolestem, při nevolnosti a zvracení. Stimuluje funkce jater a pomáhá při kolikách a plynatosti. Bývá považován za přírodní aspirin. Hojí a utišuje bolesti. Je oblíbený u dětí, pozor ale, zda na něj vaše dítě není alergické.

Mateřídouškový čaj


Při svíravých žaludečních a břišních křečích si uvaříme čaj z mateřídoušky obecné a současně si uděláme suchá teplý obklad - stonky s květy vložíme do plátěného sáčku, nahřejeme a pokládáme na bolavé místo.

Kopřivový čaj


Pokud si budeme chtít pročistit organismus, uděláme dobře, když budeme po několik týdnů popíjet kopřivový čaj. Pomůže proti těžkostech a onemocněních žlučníku, po doušcích pijeme šálek čaje čtyřikrát denně. Nejúčinnější je tato kúra na jaře, kdy můžeme popíjet čaj z čerstvých mladých kopřiv, na které se sami vypravíme.

Bude-li nám poněkud nevolno po veselé oslavě, připravme si k snídani silnou česnekovou polévku, ta má skutečně kouzelnou moc! Jen pozor, společensky se můžeme znemožnit, je lépe ji požívat během volných dnů, kdy můžeme zůstat v česnekem provoněném domově.

Autor: Marie Valasová

Autor: Marie Valasová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video