Bylinná kloktadla proti bolestem v krku | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Bylinná kloktadla proti bolestem v krku

Bylinná kloktadla proti bolestem v krku
ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Není třeba pospíchat hned k lékaři, pokud vás trápí bolesti v krku nebo nachlazení. Někdy stačí kloktat několikrát denně bylinnými kloktadly a bolest se zmírní nebo úplně zmizí.

Proti bolestem v krku a nachlazení je třeba bojovat celý rok- otužováním. Málo otužilí lidé dokáží špatně reagovat na změny teplot, dochází u nich k prochladnutí a snadno tak onemocní. Zvyšujte otužováním odolnost organismu,v zimě navyšte přísun vitamínu C, vyhýbejte se uzavřeným prostorám, často větrejte. Používejte také kapesníky na jedno použití, protože vícekrát použitý kapesník může přenášet viry.

Nejčastějšími příčinami bolesti v krku jsou virové infekce, znečistěné ovzduší, suchý vzduch a tabákový kouř. Proto používejte zvlhčovač vzduchu, brání vysychání sliznic. Nekuřte a vyhýbejte se zakouřeným místnostem. Pijte hodně tekutin, nejlépe teplých- například čaj a polévky. Bolesti v krku zmírňuje časté kloktání během dne.

Vyzkoušet můžete následující bylinková kloktadla
Kloktadla ze šalvěje lékařské a divizny připravíme tak, že bylinky přelijeme vařící vodou a necháme vyluhovat, přibližně  deset minut, pak slijeme a necháme vychladnout. Odvarem kloktáme třikrát denně.

Šalvěj lékařská
Šalvěj se pěstuje v zahrádkách. Listy se trhají dříve než rostlina kvete, jsou výborným lékem i kořením. Květy se však nepoužívají .Odvar se užívá ve formě kloktadla při zánětech v ústech a v hrtanu. Výtažek ze šalvěje prospívá pokožce a vlasům. V kuchyni je šalvěj oblíbená pro své kořeněné aróma, které je podobné pepři a připomíná kafr. Tato bylina se dobře kombinuje s tučnými pokrmy.

Divizna
Dvouletá bylina dorůstající 1 - 2 m výšky. V prvním roce má přízemní růžici listů, v druhém roce vyhání lodyhu s hroznem velkých žlutých květů. Roste výhradně na slunných kamenitých stráních a mezích. Po usušení mají květy medovou vůni. Přidávají se do čajových směsí k uvolnění hlenů. Diviznový čaj se odedávna pije proti kašli a rýmě, při zánětu průdušek, bronchitidě a jako prostředek potopudný při nachlazení. Při zánětech v ústech se doporučuje kloktat odvarem.

Autor: Redakce
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!