Čaje na hubnutí? | e15.cz

Čaje na hubnutí?

Pavla Maříková (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zasněte se na chvíli. Ke snídani si dáte šálek dobrého čaje, k obědu druhý a večer před spaním třetí a druhý den se probudíte o pár kilo lehčí. Hezký sen, který se nám snaží vnutit někteří výrobci „hubnoucích“ čajů, má však s realitou jen málo společného.

Čaje, které se označují jako redukční, hubnoucí nebo slimming, mohou hubnutí skutečně mírně podpořit, rozhodně však nezajistí 10 kilogramů dole bez našeho dalšího úsilí – cvičení a zdravé stravy. Většina čajů na hubnutí, které seženete v lékárnách, některých drogeriích nebo prodejnách se zdravou výživou, má velmi podobné složení.

Převážně obsahují bylinky, které mají více či méně prokázaný účinek:
* Mírně urychlují metabolismus
* Podporují trávení
* Zmírňují pocit hladu
* Zlepšují vylučování
* Zabraňují zácpě

Autor: Ženy - E15

I bylinky mohou škodit

Často v těchto směsích najdete kmín, kopřivu, šalvěj, břízu, smetanku, lípu, lékořici nebo garciniu (jde o ovoce). Na samotných bylinkách není určitě nic špatného. Problematické však mohou být ve chvíli, kdy trpíte ledvinovým nebo srdečním onemocněním.
V těchto případech se totiž určité bylinky nedoporučují a pití čajů, které je obsahují, by vám mohlo spíše uškodit. Další věcí, kterou je třeba zvážit, je fakt, že některé bylinky, popř. čaje, které je obsahují ve větším množství, se nesmějí užívat dlouhodobě. To je případ kopřivy nebo šalvěje. Výhodou čistě bylinných čajů je zase nulový obsah kofeinu, díky čemuž se mohou pít i večer, aniž by pak bránily klidnému usínání.

Pozor na sennu

Před nákupem bylinkového čaje určeného na podporu hubnutí si také pečlivě zkontrolujte, zda čaj neobsahuje sennu (která se často do čajů na hubnutí přidává). Má totiž projímavý účinek, a proto mohou mít někteří lidé mylný pocit, že pitím takového čaje hubnou. Přitom však pouze ztrácejí vodu a zároveň jim při dlouhodobém pití hrozí poškození správné funkce střev. Senna totiž není vůbec bezpečná bylinka a měla by se užívat vždy jen na doporučení lékaře a krátkodobě. Rozhodně ne déle než dva až čtyři týdny. Chronické používání může způsobit nerovnováhu minerálních solí a tekutin, která může mít nepříznivé účinky na srdce. Rizikové je především u lidí, kteří trpí poruchami příjmu potravy – právě ti však sennu často zneužívají.

Čaje, které vám pomohou hubnout

Kromě čajových směsí prodávaných v lékárně existují i „obyčejné“ čaje, které vás mohou při hubnutí (mírně) podpořit. A je jich hned několik.

Zelený čaj

Zelený čaj pijí mnozí, i když třeba ani netuší, jaké vlastnosti má. Kromě výborné chuti a povzbudivých účinků působí ještě antioxidačně a chrání tělo před rakovinou, snižuje také riziko kardiovaskulárních nemocí a roztroušené sklerózy. Díky tomu, že obsahuje 2–5 % kofeinu, nastartuje metabolismus a pomáhá spalovat tuky. Tento účinek prý však není vyvolán snížením chuti k jídlu, ale omezením procesu trávení ve střevech a zvýšeným spalováním tuků. Ideální je pít ho ráno a před fyzickou zátěží.

Bílý čaj

Podle posledních studií se ukázalo, že bílý čaj brání ukládání tukových buněk a odbourává již uložené. Mimoto má vysoký obsah antioxidantů a minerálů.

Maté

Velmi oblíbený nápoj (nejde v pravém slova smyslu o čaj) maté snižuje chuť k jídlu a také pomáhá upravit trávení. Z vitaminů obsahuje B a C.

Rooibos

Stejně jako maté ani rooibos není pravý čaj. Dokáže však snižovat hladinu krevního cukru a také normalizuje krevní tlak. Někteří lidé také tvrdí, že zahání chuť na sladké.

Pu-erh

Jde o jeden z nejstarších čajů na světě, který se vyrábí z černého čaje, a proto obsahuje poměrně vysoké množství kofeinu. Kromě toho, že prý velmi pomáhá při hubnutí, zlepšuje také trávení a působí jako přírodní antidepresivum.

Raději sypané než v krabičce

Z uvedeného vyplývá, že některé bylinné čaje mohou mít mírný vliv na urychlení metabolismu, popřípadě na chuť k jídlu, ale pokud člověk jí výrazně více, než jeho tělo spotřebuje, pití čaje mu příliš nepomůže. Upravte jídelníček, přidejte na pohybu, a pokud tuto kombinaci doplníte ještě pravidelným pitím čaje s uvedenými účinky, může to mít příznivý efekt. Důležité je však čaje pít nejen pravidelně, ale také dlouhodobě, a připravovat je správně podle návodu uvedeného na obalu. Dejte přednost spíše čajům sypaným než porcovaným, které mívají menší kvalitu. Na dochucení čajů používejte raději jen kousek skořice či 2–3 lístky bylinky stévie.

Autor: Pavla Maříková (Dieta)

Autor: Pavla Maříková (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video