Celer | e15.cz

Celer

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Málokterá hospodyňka by se ve svém kuchyni obešla bez celeru. Mnozí ho berou jako samozřejmost a ani se neuvědomují, jak prospěšná tato zelenina je.

Pěstování celeru je rozšířeno na celém světě. Byl vyšlechtěn z plané rostliny, znali ho už staří Egypťané a k nám se dostal v 17. století. Tato kořenová zelenina se pěstuje ve třech odrůdách- celer bulvový (hlíznatý, kořenový), řapíkatý nebo listový. Je to nejenom chutná zelenina, která také umí dodat chuť jiným nevýrazným druhům zeleniny, ale je to i léčivo.

Účinky na organismus


- zlepšuje pohyb střev, které zbavuje zácpy
- ničí bakterie v žaludku a střevě
- zbavuje sliznice jedovatých látek
- posiluje nervovou soustavu a mozek
- má antibakteriální účinky na ledviny a močový měchýř
- pomáhá při vstřebávání bílkovin
- rozpouští hleny při rýmě
- působí žlučopudně
- snižuje krevní tlak
- čistí játra
- je doporučován při dně, revmatismu, artritidách
- prospívá vlasům a pokožce

Celer obsahuje hodně éterických olejů, tzv. terpenů, které odpuzují bakterie a plísně při jeho růstu. Tyto oleje působí na sliznice v ústech, nosohltanu, žaludku a střevech, kde mají antibakteriální a antimykotický účinek. Listy mají až 75 mg vitaminu C ve 100 g, o něco více než kořen. Dále obsahuje provitamin A, vitaminy skupiny B, vitamin K, E, draslík, fosfor, vápník, sodík, hořčík, železo, jód.

Při zpracování celer pořádně odrhneme pod vodou, oloupeme a vložíme do mírně okyselené vody, aby nám na vzduchu nezoxidoval a nezčernal. Uvařit ho můžeme i se slupkou. Jako koření se používají čerstvé nebo sušené listy.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video