Celoroční bylinková zahrádka: Tisíce chutí a vůní | e15.cz

Celoroční bylinková zahrádka: Tisíce chutí a vůní

Alena Štouračová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Oblíbili jste si mozzarellu s rajčaty a čerstvou bazalkou? Anebo máte ve zvyku ochucovat pokrmy pažitkou, koprem a libečkem? Máme pro vás radu: pořiďte si na okenním parapetu, bylinkovou zahrádku. Z aromatických rostlinek se tak budete moci těšit po celý rok.

  Na parapetu za oknem nebo i na balkóně lze pěstovat prakticky všechny druhy bylinek. Většině z nich stačí trocha zeminy a slunce. Vaší jedinou starostí tak bude občasná zálivka a především sklizeň.

Je libo bazalku, rozmarýn nebo libeček?

V květináčcích můžete mít zasazenou třeba šalvěj lékařskou, tymián, mateřídoušku nebo rozmarýn. Části těchto rostlin, které se používají jako koření, dokážou dodat pokrmům jedinečnou chuť. Výše uvedené bylinky se výborně hodí k vepřovému a hovězímu masu, jsou vhodnou přísadou také do omáček a nádivek.

Kdo má rád polévky, šťouchané brambory s máslem a pažitkou nebo koprovou omáčku, jistě si do květináčku zasadí také pažitku, kopr, kadeřavou petrželku a libeček.
 

Autor: Ženy - E15


Za oknem se bude určitě dařit také bazalce, kterou využijete zvláště při přípravě italských jídel, i oregánu, jehož listy příjemně voní a jsou vynikající přísadou na pizzu. V bylinkové zahrádce za oknem by neměla chybět ani máta peprná, z níž lze připravit výborný mátový čaj i osvěžující mojito. Máta by se ovšem měla vysazovat samostatně. Její plazivé oddenky by totiž utlačovaly sousední rostlinky.

Zahradnictví versus supermarket 

Ptáte se, kde si teď rostlé bylinky pořídit? Předpěstované jsou k dostání v zahradnictvích i v supermarketech. V supermarketech seženete hlavně pažitku, mátu, bazalku, tymián, rozmarýn, oregáno a kadeřavou petrželku. Máte-li ovšem vyšší nároky na druhovou škálu i kvalitu bylinek, vsaďte spíše na zahradnictví, kde vám navíc vyškolený personál odborně poradí, jak se o danou bylinku dobře starat.

Autor: Ženy - E15


V případě bylinek prodávaných v supermarketech navíc existuje riziko, že navzdory včasnému přesazení i pravidelné zálivce leckdy uschnou. Jedním z důvodů je skutečnost, že předpěstované bylinky byly původně zasazené do příliš malých květináčů a delší dobu neměly dostatek denního světla, neboť strávily spoustu času ve velkoskladu.

Rostlinky, které vyžadují péči

Když si domů přinesete předpěstovanou bylinku, neváhejte a okamžitě přesazujte. Je ovšem třeba, aby byla nádoba, do níž rostlinku zasadíte, dostatečně velká, a to minimálně dvacet centimetrů v průměru. V malém květináčku, v němž se rostlé bylinky zpravidla prodávají, by rostlinka nenarostla, takže by její části jako kořenící přísady do pokrmů posloužily pouze minimálně.

Autor: Ženy - E15


Důležitý je také výběr vhodné zeminy. Ideální je použít zahradní půdu smíchanou v poměru 3 : 1 s pískem. Půda, v níž je bylinka zasazená, by měla být navíc dostatečně provzdušněná. Jestliže chcete, aby bylinky obsahovaly všechny potřebné léčebné a aromatické látky, měli byste se vyhnout také přehnanému hnojení, neboť by vám rostlinky mohly zbytečně přerůst a ztratily by tak určité množství těchto drahocenných látek.Autor: Alena Štouračová
8. listopadu 2010

Autor: Alena Štouračová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video