Česká populace trpí chronickým nedostatkem jódu

Chronický nedostatek jódu může být také jednou z hlavních příčin vzniku depresí, obezity a zvýšení rizika onemocnění infekčními chorobami. Zvláště nebezpečný je nedostatek jódu u těhotných žen. Může mít totiž velký vliv na inteligenci a vývoj plodu.
„V zemích, které nemají přístup k moři a tím pádem i přirozeným zdrojům jódu, který je obsažený zejména v rybách a mořské soli, se u lidí často setkáváme s jeho výrazným nedostatkem. Jód je přitom nepostradatelný pro správný chod celého organismu. Působí pozitivně na funkci štítné žlázy, přispívá k správnému chodu metabolismu, má pozitivní vliv na léčbu a prevenci gynekologických problémů, správný vývoj dětí a ženy zajisté ocení jeho zázračný vliv na krásu pleti, vlasů a nehtů,“ dodává MUDr. Ladislav Knápek, lékař z lednických lázní Spa hotel Miroslava.
====Pokud chcete příjem jódu zvýšit====
Nejjednodušším řešením je úprava jídelníčku a zařazení mořských ryb alespoň dvakrát týdně. Vhodné je také doplnění jódu formou tablet zakoupených v lékárně – doporučená dávka pro dospělého člověka se pohybuje okolo 100 až 200 mikrogramů denně.
Další přirozenou alternativu představují jodobromové koupele, které nabízí například lednické lázně. Jód se v průběhu koupele vstřebává do těla přes kůži, zatímco vy nerušeně relaxujete. Po absolvování několika koupelí si tělo dokáže vytvoří zásobu jódu, ze které pak čerpá i několik následujících měsíců. Tyto koupele se tedy vřele doporučují také ženám, které plánují otěhotnět. Jodobromové koupele jsou také vhodné při problémech s pohybovým aparátem. Jód totiž zmírňuje svalové napětí, působí protizánětlivě a má příznivý vliv na revmatická onemocnění.