Česká populace trpí chronickým nedostatkem jódu | e15.cz

Česká populace trpí chronickým nedostatkem jódu

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejnovější vědecké poznatky prokazují, že velká část české populace trpí chronickým nedostatkem jódu. Pokud se necítíte být ve své kůži, tloustnete, máte studené ruce či nehezkou pleť a vlasy, možná se to týká i vás.

Chronický nedostatek jódu může být také jednou z hlavních příčin vzniku depresí, obezity a zvýšení rizika onemocnění infekčními chorobami. Zvláště nebezpečný je nedostatek jódu u těhotných žen. Může mít totiž velký vliv na inteligenci a vývoj plodu.

„V zemích, které nemají přístup k moři a tím pádem i přirozeným zdrojům jódu, který je obsažený zejména v rybách a mořské soli, se u lidí často setkáváme s jeho výrazným nedostatkem. Jód je přitom nepostradatelný pro správný chod celého organismu. Působí pozitivně na funkci štítné žlázy, přispívá k správnému chodu metabolismu, má pozitivní vliv na léčbu a prevenci gynekologických problémů, správný vývoj dětí a ženy zajisté ocení jeho zázračný vliv na krásu pleti, vlasů a nehtů,“ dodává MUDr. Ladislav Knápek, lékař z lednických lázní Spa hotel Miroslava. ====Pokud chcete příjem jódu zvýšit====
Nejjednodušším řešením je úprava jídelníčku a zařazení mořských ryb alespoň dvakrát týdně. Vhodné je také doplnění jódu formou tablet zakoupených v lékárně – doporučená dávka pro dospělého člověka se pohybuje okolo 100 až 200 mikrogramů denně. Další přirozenou alternativu představují jodobromové koupele, které nabízí například lednické lázně. Jód se v průběhu koupele vstřebává do těla přes kůži, zatímco vy nerušeně relaxujete. Po absolvování několika koupelí si tělo dokáže vytvoří zásobu jódu, ze které pak čerpá i několik následujících měsíců. Tyto koupele se tedy vřele doporučují také ženám, které plánují otěhotnět. Jodobromové koupele jsou také vhodné při problémech s pohybovým aparátem. Jód totiž zmírňuje svalové napětí, působí protizánětlivě a má příznivý vliv na revmatická onemocnění.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video