Česká populace trpí chronickým nedostatkem jódu | E15.cz

Česká populace trpí chronickým nedostatkem jódu

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Nejnovější vědecké poznatky prokazují, že velká část české populace trpí chronickým nedostatkem jódu. Pokud se necítíte být ve své kůži, tloustnete, máte studené ruce či nehezkou pleť a vlasy, možná se to týká i vás.

Chronický nedostatek jódu může být také jednou z hlavních příčin vzniku depresí, obezity a zvýšení rizika onemocnění infekčními chorobami. Zvláště nebezpečný je nedostatek jódu u těhotných žen. Může mít totiž velký vliv na inteligenci a vývoj plodu.

„V zemích, které nemají přístup k moři a tím pádem i přirozeným zdrojům jódu, který je obsažený zejména v rybách a mořské soli, se u lidí často setkáváme s jeho výrazným nedostatkem. Jód je přitom nepostradatelný pro správný chod celého organismu. Působí pozitivně na funkci štítné žlázy, přispívá k správnému chodu metabolismu, má pozitivní vliv na léčbu a prevenci gynekologických problémů, správný vývoj dětí a ženy zajisté ocení jeho zázračný vliv na krásu pleti, vlasů a nehtů,“ dodává MUDr. Ladislav Knápek, lékař z lednických lázní Spa hotel Miroslava. ====Pokud chcete příjem jódu zvýšit====
Nejjednodušším řešením je úprava jídelníčku a zařazení mořských ryb alespoň dvakrát týdně. Vhodné je také doplnění jódu formou tablet zakoupených v lékárně – doporučená dávka pro dospělého člověka se pohybuje okolo 100 až 200 mikrogramů denně. Další přirozenou alternativu představují jodobromové koupele, které nabízí například lednické lázně. Jód se v průběhu koupele vstřebává do těla přes kůži, zatímco vy nerušeně relaxujete. Po absolvování několika koupelí si tělo dokáže vytvoří zásobu jódu, ze které pak čerpá i několik následujících měsíců. Tyto koupele se tedy vřele doporučují také ženám, které plánují otěhotnět. Jodobromové koupele jsou také vhodné při problémech s pohybovým aparátem. Jód totiž zmírňuje svalové napětí, působí protizánětlivě a má příznivý vliv na revmatická onemocnění.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.