Cestujete? Přibalte homeopatika… | e15.cz

Cestujete? Přibalte homeopatika…

ZDROJ: Ženy - E15

MUDr. Kateřina Formánková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Blíží se doba léta a prázdnin, kdy se zpravidla rozletíme do různých koutů světa, přesouváme se tam a zpět podstatně více než v ostatních měsících. Ať už jsou naše cesty delší nebo kratší, ne každý je zvládá bez obtíží.

Pozornost věnovaná dětem

Zvláště problematické bývá letní cestování s malými dětmi. Chystáte-li se vyrazit na výlet nebo na cestu ve velkém horku, nezapomeňte si pro dítě do láhve s vodou nachystat léky Arnica montana a China officinalis v ředění 9 CH, 5 granulí od každého léku.

Arnica montana zlepšuje fyzickou kondici a zmírňuje únavu, kromě toho je to jeden z nejlepších léků při úrazech. Lék China je velmi účinný v prevenci i léčbě ztráty tělesných tekutin, a to jak pocením, tak průjmem či zvracením.

Při velkém horku a fyzické zátěži je proto China (kromě velkého přísunu tekutin) nezbytná k udržení dostatečného množství vody v těle, zvláště u malých dětí. Léky podáváme rozpuštěné ve vodě takto: 2 dl čisté neperlivé vody + 10 granulí od každého léku (po doušcích nebo lžičkách).

Cestovní nevolnost na čtyřech kolech…

Řada lidí má potíže při cestování autem nebo autobusem – trpí tzv. kinetózou, kdy se člověk cítí špatně, je mu nevolno a někdy i zvrací. V tomto případě použijte homeopatickou specialitu Cocculine, která obsahuje více homeopatických léků působících na různé typy nevolnosti. Podáváme v tabletkách už večer před jízdou, poté ráno a během jízdy podle potřeby. Jedna dávka = jedna tabletka léku. Lék nemá žádné vedlejší účinky, nevyvolává ospalost a i dítě se po něm chová úplně normálně.

Kromě toho doporučuji na cestování nachystat dostatečné množství tekutin, a to nejlépe čistou neperlivou vodu, eventuálně doma ochucenou a mírně oslazenou přírodní čerstvou citrusovou šťávou (při používání příliš sladkých nápojů a sladkostí však dochází k nevolnostem snadněji).

K jídlu se doporučuje tvrdší ovoce, přesnídávky, chléb s tvrdým sýrem, tvrdší druhy zeleniny a pro dospělé nebo větší děti slané tyčinky, které napomáhají udržování vody v těle, stimulují pocit žízně a zabraňují ztrátám iontů. Rozhodně nejsou vhodné řízky, bagety s majonézou a jiné těžce stravitelné a rychle se kazící potraviny!

Při cestování autem využijete rovněž lék Ipeca, který podáváme při prudké a vytrvalé nevolnosti se soustavným zvracením či zvýšeným sliněním a nadavováním, v ředění 9 CH, po každém zvracení 5 granulí až do odeznění potíží. Jedná se o lék první volby při zvracení v jakémkoli dopravním prostředku.

Dalším lékem, který skvěle funguje v případě nevolnosti, je Nux vomica 9 CH. Podáváme jej v případě nevolnosti způsobené nevhodným jídlem nebo nápojem a také v důsledku pohybu dopravního prostředku. Dávkujeme 4x denně 5 granulí nebo jej opět můžeme rozpustit ve vodě a popíjet po doušcích. … po moři či vlakem

Nepoužijete-li specialitu Cocculine, doporučuji podávat Cocculus indicus 9 CH. Jedná se o lék proti nevolnosti a zvracení při jízdě v autě, ve vlaku, léčí však také mořskou nemoc. Pacient má prudké závratě zhoršené pohybem či pohledem na pohybující se předmět (např. plující loď), zhoršení nastává také silnými pachy. Zlepšení naopak přináší pobyt na čerstvém vzduchu, jídlo a teplo. Jedná se přesně o ten typ pacienta, který si sedne do vlaku, autobusu či auta, okamžitě vybalí svačinu a pojídá ji skoro po celou dobu jízdy. Podávejte 5 granulí opakovaně v rytmu obtíží, při zlepšení stavu postupně vysazujte.

Lékem na mořskou nemoc, kdy se nevolnost zlepšuje jídlem nebo zavřením očí, je Petroleum 9 CH. Pět granulí podáváme opakovaně v rytmu obtíží až do úplného odeznění. Lék můžete používat i při cestě vlakem nebo autobusem, pokud vám vadí sezení v protisměru.

Jiným řešením mořské nemoci je lék Tabacum. Pacient má pocit na omdlení, žaludek má „jako na vodě“. Zhoršení nastupuje otevřením očí, extrémním horkem i chladem, pacienta trápí nevolnost, zvýšené slinění, bušení srdce. Zlepšení nastává na čerstvém vzduchu nebo při zavření očí. Podávejte v ředění 9 CH, 5 granulí opakovaně v rytmu obtíží, postupně vysazujte do odeznění.

… ve výškách a při nepravidelném pohybu

Lidé, kteří mají problémy s výškou, s letadlem a s nerovnostmi na vozovce, potřebují lék Borax 15 CH, 3x denně 5 granulí. Při opravdu velkých problémech jej podáváme častěji, třeba i každých 15 minut, zvláště má-li pacient také strach z výšky a z pádu. Lék je vhodný pro pacienta, kterému dělá problém zrychlení, vzdušné víry v letadle, kymácení lodi, kolotoče, rozhledny, nerovná vozovka – mívá pocit, že má žaludek „jako na vodě“. Potíže se zhoršují pohybem dopravního prostředku shora dolů a nakloněním dopředu (mořská i letadlová nemoc).

Při strachu z cestování letadlem kombinujeme léky Argentum nitricum, Gelsemium a Borax v ředění 15 CH. Můžeme je rozpustit v roztoku čisté vody a podávat podle potřeby každou 1/2 až 1 hodinu jeden doušek.

… cestovní horečka

Lék Gelsemium podáváme v případě obav a trémy, kdy strach člověka zcela paralyzuje. U pacientů, kteří mají tzv. cestovní horečku, používáme od počátku prvních příznaků lék Argentum nitricum 15 CH a dávku opakujeme podle stavu až do úplného odeznění obtíží. Je-li například někdo tak citlivý, že začne být nervózní už 2 měsíce před cestou (před odletem do vzdálených destinací apod.), je vhodné lék podávat 1–2x denně už od tohoto okamžiku.

Opakovaně se mi stává, že přicházejí pacienti, kteří se bojí létání, a pokud někam letět musejí, okamžitě začnou mít potíže. Těmto lidem doporučuji lék v ředění 30 CH, podle potřeby 1–3x denně 5 granulí po celou dobu až do návratu domů.

… ve vysokých horách

Pro pacienty, kteří se připravují na pobyt ve vysokých horách, je nezbytným lékem Coca, protože pomáhá překonávat nedostatečnou koncentraci kyslíku, únavu a bolesti hlavy při pobytu v extrémních nadmořských výškách. Má výborný efekt i u pacientů, kteří mívají při rychlém překonání většího výškového rozdílu (např. při jízdě lanovkou) bolesti hlavy, závratě apod. Podáváme v ředění 9 CH, podle intenzity obtíží několikrát denně 5 granulí. Lék je pouze na předpis a na zvláštní dovoz, nebo jej lze objednat ze zahraničí pomocí internetu.

Jestliže jste ve výčtu potíží ty své nenalezli, vyhledejte lékaře-homeopata, který vám vybere léky cíleně po podrobném vyšetření.

Článek vyšel v časopise Moje zdraví

Autor: MUDr. Kateřina Formánková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video