Chcete zhubnout? Pořádně se nasnídejte | e15.cz

Chcete zhubnout? Pořádně se nasnídejte

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mnoho z nás vynechává snídani, protože po ránu nemá na jídlo čas nebo jednoduše nemá hlad. Nenechme se však oklamat tělem – již naše babičky říkaly, že snídaně je grunt. A měly pravdu.

Lidé, kteří k nám přicházejí hubnout, se často domnívají, že vynechání snídaně je pro redukční dietu přínos, protože tím sníží energetický příjem. Neuvědomují si však, že tím snižují také svůj energetický výdej. Pokud totiž vynecháme snídani a jíme až oběd, zpomalíme si svůj metabolismus skoro o polovinu,“ vysvětluje Kristýna Galová, odbornice na výživu a pohyb z brněnského Institutu kompliment. Jinými slovy, dáte-li si snídani, přijmete sice více kalorií, ale taky je rychle spálíte!

Snídat bychom měli i v případě, že po ránu necítíme hlad. Snídaně totiž představuje start do nového dne a do značné míry rozhoduje, jak bude úspěšný. Když se ráno nenajíme, organismus jede celé dopoledne „na rezervy“. Proto energií šetří a metabolismus se zpomaluje, což je při redukčním režimu nežádoucí. Navíc je prokázáno, že pravidelný stravovací režim je spojen s menším rizikem přejídání v průběhu dne, s lepší koncentrací, výkonností a ve svém důsledku i s lepšími studijními nebo pracovními výkony.

A jak má tedy vypadat správná snídaně? Někdo dává přednost sladké variantě, někdo slané, obojí může být vhodné. „Snídaně má tvořit čtvrtinu denního příjmu energie, a to jak při redukční dietě, tak v případě zdravého stravování pro udržení váhy. Měla by obsahovat zejména lehce stravitelné bílkoviny, zdravý tuk, komplexní sacharidy a vlákninu. Správná snídaně zasytí alespoň na tři hodiny, potom následuje lehká svačina, a pak teprve oběd,“ říká Kristýna Galová.

Autor: Ženy - E15


Nic nezkazíte celozrnným pečivem, které můžete doplnit sýrem, šunkou nebo nízkotučným bílým jogurtem s ovocem. Mezi další vhodné potraviny patří například troška ořechů nebo olejnatých semen (loupaná slunečnice, lněná a sezamová semínka), tvaroh či libovolná zelenina. Pokud máte rádi cereálie, pak při redukční dietě volte celozrnné a neslazené! Vyhněte se obyčejným lupínkům z bílé mouky a cukru i kukuřičným lupínkům, ty se nehodí nejen pro redukční dietu, ale ani pro zdravý životní styl.

Někdy není snadné si opět navyknout na pravidelnou snídani. V tom případě doporučuji začít s menšími porcemi. Vhodný je například kelímek jogurtu s malým kouskem pečiva. Postupně si tělo zvykne na pravidelný ranní režim, a pak je možné si dát například celozrnný rohlík se sýrem nebo šunkou a zeleninou. Někdy však pomůže jen snížení energetického příjmu před spaním,“ vysvětluje Kristýna Galová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.

Celozrnné pečivo s jarní pomazánkou

Tipy na snídani při redukční dietě


(5 porcí připravíme z 250 g měkkého nízkotučného tvarohu, 200 g tofu natura, 100 g papriky, 100 g salátové okurky, 150 g mrkve, 100 g červené řepy – vařené nebo sterilované, z jedné jarní cibulky s natí.)
Papriku, cibulku a propláchnutou a okapanou řepu nakrájíme nadrobno, okurku i mrkev nastrouháme na hrubém struhadle. Tofu nastrouháme na jemném struhadle nebo rovnou rozmixujeme s tvarohem najemno. Všechny ingredience pak lehce promícháme, dochutíme solí a pepřem. Pokud je pomazánka příliš hustá, přidáme bílý jogurt podle potřeby.

====Celozrnný chléb s cuketovou pomazánkou ====


(dušenou strouhanou cuketu smíchejte s rozetřeným česnekem a se sýrem feta, dochuťte solí)

====Cereálie s ovocem ====

Porce cereálií (cca 30 g ovesných vloček nebo neslazeného műsli) + nízkotučný tvaroh / bílý jogurt / acidofilní mléko / kefír + např. půl strouhaného jablka

Kristýna Galová,
Institut redukce a prevence nadváhy kompliment, Brno
www.komplimentinstitut.czSamozřejmě bychom měli nahradit také ztráty tekutin během noci, a to nejlépe vodou, bylinkovým, bylinkovo-ovocným nebo zeleným čajem. Černý čaj a káva nejsou řazeny do příjmu tekutin, protože působí diureticky.

Je možné si je dát v rámci snídaně nebo kdykoli během dne, ale pak je potřeba doplnit pitný režim o to větším množstvím vhodných tekutin. Pokud se snažíte zhubnout, záleží i na tom, kolik do nápoje přidáte cukru či mléka, protože oboje zvyšuje jeho energetickou hodnotu.

5. července 2010

Související články:
Pečivo při redukci váhy? Jistě, ale vybírejme dobře
Pohyb napomáhá redukci váhy hned třikrát!
Málo pijete? Nezhubnete
Diety, po kterých zaručeně dlouhodobě nezhubnete
5 mýtů o hubnutí: biopotraviny ani odtučněné jogurty redukci nepomohou
Přichází léto, pozor na kalorické nápoje!
Pohyb a dieta
Jak jsem zhubla 1.
Jak jsem zhubla 2. (jídelníček)
Jak jsem zhubla 3. (pohyb)

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video