Chi-toning: A stres je ten tam | e15.cz

Chi-toning: A stres je ten tam

Petra Konečná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chi-toning patří mezi nejnovější formy cvičení v oblasti Body and Mind. Jedná se o dynamické cvičení, které využívá prvků z power jógy, pilates a pěti Tibeťanů.

Jistě se ptáte, copak je to za prapodivný název. Nemusíte se obávat, že nyní vyrukujeme s lekcemi japonštiny, čínštiny a ani jiného podobného východního jazyka. I když pravdou zůstává, že se od těchto kultur při našem letmém seznámení s chi-toningem zase tak moc nevzdálíme.

Podívejte se kolem sebe, pohleďte na každodenní život žen. Ať už je jim 20 či 40 let, jejich život většinou ovládá dnešní uspěchaná doba a stres, stejně jako ostatní. Protože však všichni někdy potřebujeme odpočívat a „dobít baterie“, využíváme  rozličné způsoby relaxace a odbourání stresu. A jednou z možností jak odbourat stres příjemnou relaxací je právě Chi-toning.

Chi-toning (chi = energie, toning = zpevnění) v překladu též označovaný jako „Program budoucnosti z minulosti“ je zatím ještě poměrně neznámou novinkou mezi lekcemi programu Body and mind, která si však postupně nalézá cestičku k milovníkům relaxačního cvičení.

Jedná se o typ dynamického, avšak zároveň i uvolňovacího pohybu. Využívá nesčetně prvků z jógy, pilates, 5 Tibeťanů a strečinku, jež vhodně (pro někoho možná nahodile) a plynule kombinuje. Ačkoliv z něj cítíte nádech orientu, jeho autorkou je německá cvičitelka Aneta Alvaredo. Jejím základním cílem bylo vytvořit takový sled cviků, jenž by efektivně a účinně působil na celý pohybový aparát všech věkových skupin.

0:normal690:true:true 0:normal690:true:true

K chi-toningu nepotřebujete složitá náčiní, drahé trikoty či speciální obuv. Jedinou pomůcku, kterou byste neměli zapomínat ve skříni, je prodloužená karimatka na jógu. Netrapte se, pokud podobně vyhlížející podložku u sebe doma nenaleznete, téměř v každém fitness centru jsou volně k dispozici. Také s výběrem oblečení si nemusíte příliš lámat hlavu, vyberte si obleční, v němž se budete cítit pohodlně, a to v maximální možné míře.
 
Cvičí se naboso případně v ponožkách. Pokud si chcete dopřát skutečný komfort, můžete si opatřit speciálních boty na jógu. Chi–toning tedy není nijak ekonomicky náročný. Velikost ceny se různí dle typu a kvality fitness centra. Standardní částkou bývá 60-70 korun za 60 minutový cvičební blok.

Hodina se skládá z několika částí. V úvodu tělo zklidníte. Naučíte se vnímat svůj dech a jednotlivé pohyby. Po přípravné fázi přecházíte do temperamentnější části, při níž dochází k zapojení svalových skupin, které při běžném aerobním cvičení zůstávají netknuty.

0:normal690:true:true  0:normal690:true:true 0:normal690:true:true

Možná budete mít  z počátku pocit, že nevyvíjíte téměř žádnou činnost. Opak však bude pravdou. Základem chi–toningu je tzv. balanční a statické cvičení, u něhož pracujete pouze s vlastní vahou těla. Nesmíte zapomínat na pravidelné a správné dýchání, díky němuž dostatečně stimulujete posilované partie a zintenzivníte celou činnost. Celá lekce chi-toningu pak bývá opět ukončena strečinkem a relaxací.

Lekce probíhá v doprovodu příjemné hudby dotvářející celkový požitek z pohybu. Chi–toning zvyšuje vytrvalost, sílu, ohebnost a koncentraci. Zlepšuje držení těla, psychickou i fyzickou rovnováhu a vitalitu. Vyrovnává a doplňuje tělesnou energii a především odstraňuje z těla následky stresem naplněného života.

Po řádném osvojení si základních technik můžete tento typ relaxace praktikovat v teple domova. Nemějte tedy a poznejte lépe své tělo a jeho potřeby.

Autor: Petra Konečná

Autor: Petra Konečná

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video