Chlamydie- i váš problém? | e15.cz

Chlamydie- i váš problém?

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pohlavní styk je jistě příjemná záležitost, pokud vám ovšem nepřivodí infekci, která může vést až k neplodnosti.

Chlamydia trachomatis je bakterie, která je způsobuje zánět vnitřních pohlavních orgánů ženy a která se přenáší pohlavním stykem.

Chlamydia napadá buňky děložního čípku a močovou trubici, kde tvoří zánět. Často je nepoznána, protože chybí příznaky, někdy se objeví pálení při močení, výtok, časté močení, pálení v pochvě, bolest v pánvi, bolestivý styk, krvácení mimo menstruaci.

Více než 80 % nákaz však nemá žádné příznaky. Časem může chlamydie způsobit zánět dělohy, zánět vejcovodů nebo zánět pánevní pobřišnice. Ženy ale nemusí mít žádné příznaky a v tom je záludnost tohoto problému, protože infekce není léčena a výsledkem může být slepení vejcovodu, který pak není průchodný a vzniká neplodnost ženy.

Léčba infekce není náročná a spočívá v aplikaci antibiotik ženě i jejímu partnerovi. Antibiotika  neodstraní ihned všechny původce infekce, ale usmrtí většinu zárodků a pak už nastupuje imunitní systém, který si poradí se zbytkem.V 95 % případů dojde k úplnému vyléčení, velkou roli ovšem hraje včasná diagnóza. Test na chlamydii není součástí pravidelné preventivní prohlídky, tento test si musí žena sama vyžádat nebo ji může navrhnout lékař.

 
Chlamydia trachomatis se přenáší pouze pohlavním stykem, takže prevencí je samozřejmě zodpovědný přístup k sexuálnímu životu a výběru a počtu partnerů a také používání kondomů. Jak už bylo řečeno, důležitá je včasná diagnostika, správné léčení pacientky a jejího partnera. Léky je třeba brát správně, dobrat určenou dávku a po dobu léčení dodržovat zákaz sexuálního styku. Ten by měl trvat ještě alespoň týden po skončení léčby, nejlépe však až do doby, kdy zmizí potíže.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery