Chmel na ženské potíže | e15.cz

Chmel na ženské potíže

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chmel (Humulus lupulus) se používá nejen k vaření piva, ale osvědčil se i jako léčebný prostředek. Již v sedmém století našeho letopočtu jej arabský lékař Mesue v sirupu předepisoval k čištění krve.

Z hlediska medicíny se používá při četných potížích a sice výlučně šištičky- ženské květy (samičí). Obsahují různé éterické oleje a pryskyřice, rostlinná barviva a phytoetrogeny (rostlinné hormony), které se podobají estrogenům, tvořeným v lidském těle. Různé studie dokazují, že phytoestrogeny působí preventivně proti rakovině prsu, prostaty a sliznice dělohy. Jak ukazují nové výzkumy, chmel je účinným ochranným faktorem proti nádorům. Jsou v něm totiž obsaženy takzvané monoterpeny a polysacharidy, které dvojím účinným mechanismem potlačují rakovinné buňky. Monoterpeny zasahují přímo do tumorových buněk v nejranějším stadiu. Polysacharidy posilují imunitní systém.

V chmelu obsažená látka lupulin je phytoestrogen, který přispívá při menstruačních obtížích k tomu, aby byla hladina hormonů stabilizovaná. Kromě toho další substance působí na vyrovnanost psychiky, odstraňuje problémy s koncentrací a depresivní nálady, kterými ženy v tomto období často trpí. Doporučuje se během menstruace pít denně dva šálky z chmele. Tato dávka by se měla zvýšit na tři šálky, jestliže dojde k menstruačním problémům. Jedna vrchovatá čajová lžička usušených chmelových šištiček se přelije velkým šálkem vroucí vody, nechá se deset minut odkryté louhovat a nakonec se přecedí.

Poruchy spánku
Čaj z chmele vyvolává přirozenou potřebu spánku, Ten, kdo večer nemůže usnout, by měl vypít 20 minut před tím, než jde spát, následující čaj:
3 čajové lžičky chmelových šištiček se přelijí 250 ml vroucí vody a nechají se odkryté čtvrt hodiny louhovat. Po přecezení se pije po doušcích. Může se osladit medem.


Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video