Chřipka – podceňovaný nepřítel | e15.cz

Chřipka – podceňovaný nepřítel

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Češi ztratili zájem o očkování proti chřipce, které bylo nahrazeno populárnějším bojem proti žloutence. Nepodceňujte ale tuto nevyzpytatelnou nemoc!

Minulý rok v České republice onemocnělo chřipkou 1 200 000 lidí a z varování hygieniků vyplývá, že tento rok bude ještě mnohem horší. Přesto však o očkování, na nějž je momentálně nejvhodnější doba, není velký zájem. V upozornění na tento problém se minulý týden nechali demonstrativně oočkovat ministr zdravotnictví Tomáš Julínek a hlavní hygienik Michael Vít.

Hlavní příznaky chřipky

Chřipka, jak jistě víte, se k nám do těla dostává vzduchem. Vdechnutím viru se dostane do průdušek, plic a zaútočí na sliznici. Zákeřnost chřipky spočívá v krátké inkubační době (zpravidla 18 až 24 hodin). Nemoc vás tak přepadne zcela náhle, rychle a masivně. Již po dvou dnech množení viru slábne, ale sliznice je natolik poškozena, že její uzdravení trvá až týdny a mezitím ji častokrát napadne jakákoli jiná infekce.

Znáte to, probudíte se trochu unavení, necítíte se ve své kůži, začíná vás bolet hlava a máte mírnou teplotu. Během dne se však teplota zvrhne do horečky ( někdy až 40°) a nastoupí zimnice, začínají vás bolet klouby i svaly, někdy může dojít i k nevolnosti, zvracení, průjmu, či naopak zácpě. Další dny už jsou ve znamení rýmy, bolesti hlavy, pálení v hrdle a kašle.

Až na kašel a rýmu ostatní příznaky přetrvávají několik dní. Podráždění dýchacích cest se vytratí zhruba po více než týdnu. Únavy a slabosti se však zbavíte třeba i za měsíc. Natolik dovede chřipka vaše tělo poškodit. Míra a délka útoku viru se pak liší v závislosti na vašem věku, fyzické kondici, obrany schopnosti organismu a především výskytu dalších onemocnění.

Nevzdáváme se a bojujeme


Nejlepším způsobem boje proti chřipce je pochopitelně prevence. K té se dostaneme za chvíli. Co ale dělat, když už je pozdě a virus nás zcela ovládl? V prvé řadě je třeba říci, že musíte zapomenout na užívání antibiotik. Chřipka je virové onemocnění a na viry antibiotika neplatí, přestože až ve 40 % případů čeští lékaři předepíší antibiotika na virové nemoci. Podívejme se na to, jak si můžete pomoci v domácím prostředí.

V případě horečky je základem tento nežádoucí syndrom eliminovat. Užívejte tak Paralen, Brufen a další přípravky, které dokážou zvýšenou tělesnou teplotu srazit. Do boje proti kašli se můžete pustit dvěma způsoby. Na počátku nemoci, kdy je kašel dráždivý a suchý, můžete sáhnout po přípravcích k potlačení kašle. V případě vykašlávání hlenu lze užívat léky podporující odkašlávání, které hlen zředí a usnadní vám se ho zbavit.

Na ucpaný nos se nebojte použít různé nazální spreje či kapky, které vám uleví od zaplněných dutin, které častokrát vedou i k bolesti hlavy. V žádném případě nesmíte zapomenout svůj organismus podpořit zvýšeným příjmem tekutin a vhodnou stravou, která by měla být snadno poživatelná a bohatá na vitaminy. Jistě se také nebojte navštívit lékaře, který rozpozná případnou komplikaci. Hrozí především zápal plic, který stejně jako chřipku není radno podceňovat.

Nepouštíme chřipku k tělu


Jediným účinným preventivním opatřením v souvislosti s obranou našeho organismu před onemocněním je zamezení styku s infikovanou osobou. To se snadno řekne, hůře ale udělá. V dobách chřipkových epidemií byste se tak měli vyvarovat pobytu ve společnosti většího množství lidí v uzavřeném prostoru. Jedná se typicky o kina, divadla, hromadné dopravní prostředky apod. Ne vždy se lze tomuto vyhnout. Měli byste se proto spíše soustředit na minimalizaci onoho rizika.

Dalším zásadním bodem je dodržování zdravého životního stylu. Základem je dostatečný odpočinek, strava bohatá na vitaminy, zdržení se návyků snižujících odolnost organismu (kouření, větší množství alkoholu atd.), pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu, dostatečné oblečení v případě chladu a dodržování osobní hygieny. Těmito body můžete jak snížit riziko onemocnění, tak především zmírnit průběh nemoci a dobu následné rekonvalescence.

Na závěr připomeneme to nejhlavnější – preventivní očkování. V současnosti je na Krajských hygienických stanicích dostatek očkovacích sér. Následujte proto příkladu ministra zdravotnictví a nechejte sebe i své děti očkovat. Chřipku rozhodně nepodceňujte. Minulý rok na následky tohoto onemocnění u nás zemřelo 2 500 lidí. Přeci nechcete být součástí této statistiky za rok 2008.

Autor: Josef Kraus

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery