Chřipka versus nachlazení: Jaké jsou rozdíly? | e15.cz

Chřipka versus nachlazení: Jaké jsou rozdíly?

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jaký je rozdíl mezi obyčejným nachlazením a o mnoho zákeřnější chřipkou? Čím proti oběma nemocem bojovat, jak dlouho vám takový boj zabere a jaké následky můžete očekávat?

Ročně onemocní chřipkou téměř milion a půl obyvatel České republiky. V případě nachlazení ani žádné statistiky neexistují, protože teče-li někomu z nosu, ten to zpravidla nechodí konzultovat s lékařem. Nicméně určitou formou nachlazení projde během roku prakticky každý Čech, někteří dokonce několikrát. Jak chřipka, tak nachlazení mají několik společných znaků, obdobné potíže a do určité míry shodný přístup k léčení.

Příznaky

Chřipka a obyčejné nachlazení jsou nemocemi dýchacích cest, kdy se jimi člověk nakazí prostřednictvím vzduchu od jiného nemocného, resp. po prochladnutí organismu. Dojde k napadení sliznice, takže se dostaví rýma, pálení v hrdle, kašel a třeba i bolest hlavy způsobená (nejen) ucpáním nosních dutin a samozřejmě zvýšená tělesná teplota. Až potud jsou příznaky obou nemocí shodné.

Hlavní rozdíl spočívá především v tom, že zatímco nachlazení na sobě můžete pozorovat i několik dní s tím, že se váš stav pomalu zhoršuje, chřipka může zaútočit velice rychle. Její inkubační doba je 18 – 24 hodin. Nemoc vás tak přepadne zcela náhle, rychle a masivně. Jednoho rána se probudíte a už vás bolí celé tělo.

Zpočátku mírná teplota se již během prvního dne může zvrhnout do horečky (někdy až 40°) a nastoupí zimnice, začínají vás bolet klouby i svaly, někdy může dojít k nevolnosti, zvracení, průjmu, či naopak zácpě. Dostavit se mohou další komplikace v podobě zápalu plic a zhoršení jiných chronických nemocí u pacienta.

Obrana

Že nejlepší obranou je útok, v případě onemocnění neplatí zcela. Nejlepší obranou je budování hrází, příkopů a valů – tedy prevence. Zejména v sychravých obdobích a náhlých změnách teploty je velice důležité posilovat svou imunitu. Vyvarujte se přímého styku s nemocnými (nachlazenými) lidmi, jak jen to je možné, a dodržujte zdravý životní styl.

Tím se myslí zejména dostatek odpočinku, požívání stravy s větším obsahem vitamínů a také zdržení se návyků, které dlouhodobě oslabují imunitu, typicky kouření, popíjení většího množství alkoholu apod. Za samozřejmost se považuje zvýšená (nejen) osobní hygiena, častější pohyb na čerstvém vzduchu, ale také dostatečné oblečení během chladného počasí. V případě chřipky můžete rovněž podstoupit preventivní očkování, což vůči klasickému nachlazení nelze.

Průběh nemoci

Nachlazení, tedy rýma, kašel, mírné škrábání v krku, zvýšená teplota. To jsou věci nepříjemné, ale dá se s nimi bez větších komplikací normálně fungovat, pracovat či se společensky uplatňovat. Nic ale není dobré přehánět. Výraznou pracovitostí můžete nepříjemně oslabovat svůj organismus a svůj stav zhoršit, nebo při nejmenším zabráníte zlepšení. Ve společenském styku je třeba dávat pozor, abyste ostatní svým neduhem nenakazili.

V případě chřipky je situace vážnější. Dost lidí má tendenci ji „přecházet“, tedy chodit dále do práce, na nákupy do společnosti. Tento přístup sice může občas zafungovat a chřipka po týdnu zmizí, jenže hrozí riziko jejího opětovného návratu v mnohem horší podobě. Navíc se tím neúměrně zatěžuje celý organismus, takže se vystavujete nebezpečí postihnutí srdce a jiných důležitých orgánů. Nejeden kardiak začal tím, že několikrát přešel chřipku.

Léčba

Nejen jakákoli práce, ale také společenský kontakt by měly být minimalizovány na co nejmenší úroveň. Chřipka je infekční onemocnění a pravděpodobnost, že nakazíte někoho ze svého okolí, není vůbec malá. Tím základním léčebným procesem je tak ulehnout do postele a dodržovat přísný klid. K tomu je vhodné jako doplněk pro urychlení kurýrování omezovat či tišit další příznaky nemoci.

Užívejte Paralen, Brufen a jiné přípravky, které dokážou zvýšenou tělesnou teplotu srazit, speciálními sirupy a kapkami odstraníte kašel, na ucpaný nos použijte nazální spreje či kapky, které vám uleví od zaplněných dutin, a organismus podpořte zvýšeným přísunem vody a přírodních vitamínů. Slovo přírodní zde není náhodou. Preferujte ovoce před tabletovými vitamínovými doplňky.

Výše uvedené postupy se týkají jak chřipky, tak i nachlazení s tím, že v případě druhého jmenovaného není nezbytně nutný onen přísný klid na lůžku. Zatímco s nachlazením si většinou poradí tělo samo, u chřipky mohou nastat situace a komplikace, které by měly být zkonzultovány s lékařem. Trpíte-li opravdu vysokými horečkami, silnými bolestmi v krku, bolestmi na plicích atd., vyhledejte svého doktora, který provede kompletní vyšetření a případně předepíše silnější preparáty.

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video