Chutné i léčivé plody podzimu: Bezinky, šípky a jeřabiny | e15.cz

Chutné i léčivé plody podzimu: Bezinky, šípky a jeřabiny

Alena Štouračová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak využít pestrobarevných, chutných a zdravých plodů podzimu, které jsou v tuto chvíli všude kolem nás? Nakupte půllitrové sklenice a víčka, několik kilo cukru a pusťte se do zavařování. Výsledek bude stát určitě za to.

Během roku, a to především v zimě a na jaře, tak budete mít po ruce chutné marmelády, sirupy či kompoty z bezinek, šípků a jeřabin, které budou navíc plné vitaminů.

Šípky: Přírodní zdroj vitaminu C


Někteří z vás si určitě vzpomenou na to, jak jim babička, když byli nachlazení, vařila čaj ze sušených šípků. Šípky, které obsahují spoustu vitaminu C, ale i vitaminu B a karotenu, působí nejen proti nachlazení a chřipce, pozitivně účinkují také proti podzimní a jarní únavě.

Ze šípků se nepřipravuje pouze čaj, který se zpravidla pije, abyste do sebe dostali pořádnou dávku vitaminu C a bojovali tak proti nachlazení. Výborná je rovněž šípková marmeláda, víno nebo likér. Kdo chce, ať se inspiruje následujícími recepty.

Autor: Ženy - E15


Šípková marmeláda
Ingredience:
Čerstvě natrhané šípky přešlé prvními mrazíky, na 1 kilogram šípkového protlaku 500 až 600 gramů cukru.
Šípky zbavte stopek a okvětí, rozkrájejte na půlky, odstraňte chloupky a drobné pecičky a dobře operte. Vložte v nízké vrstvě do širokého hrnce, zalijte vodou a uvařte do měkka. Vzniklou směs prolisujte přes síto nebo plátno. Šípkový protlak přiveďte k varu, podle jeho množství do něj přisypte cukr a vařte, dokud nebude marmeláda přiměřeně hustá. Horkou marmeládou plňte nahřáté sklenice. Sklenice následně zavíčkujte, obraťte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Šípkový líkér
Ingredience: 1 kilogram šípků (které přešly prvním mrazem), 1 litr pálenky, 500 gramů cukru, 100 gramů rozinek, citronová a pomerančová kůra podle chuti, 3 kusy celé skořice, nové koření dle chuti.
Šípky rozdrťte, smíchejte s cukrem, pálenkou, kořením a citronovou a pomerančovou kůrou. Vše nechte 15 dnů vyluhovat v uzavřené zavařovací láhvi. Vzniklý likér sceďte a zřeďte dle libosti převařenou vodou.

Bezinky dvakrát jinak


V lidovém léčitelství se tepelně upravené či sušené bezinky používají při léčbě bronchitid, neuralgií a nemocí z nachlazení. Chcete-li si na bezinkách, které jsou mimo jiné bohaté na vitamin C, pouze pochutnat a něco dobrého z nich připravit, můžete vsadit třeba na bezinkový kompot, džem, marmeládu, mošt, sirup nebo víno.

Autor: Ženy - E15


Bezinkový sirup
Ingredience: 2 kilogramy dobře vyzrálých bezinek, 2 litry vody, na 1 litr vzniklé šťávy 1 kilogram cukru, kousek celé skořice, 1 polévková lžíce nastrouhané citronové kůry, 2 hřebíčky.
Dobře vyzrálé bezinky otrhejte od stopek, vložte do mísy, zalijte vodou a nechte 24 hodin odstát. Poté vodu sceďte a bezinky propasírujte přes plátno. Na 1 litr vzniklé scezené šťávy použijte 1 kilogram cukru, přidejte skořici, hřebíček a citronovou kůru. Vařte za stálého míchání na mírném plameni do té doby, než se cukr rozpustí. Horký sirup vlijte do čistých nahřátých lahví, které následně uzavřete.

Bezinkovo švestkovo hrušková marmeláda
Ingredience: 500 gramů omytých bezinek, 900 gramů vypeckovaných švestek, 1100 gramů očištěných hrušek, 1300 gramů cukru krystalu, 2 kusy citronu.
Bezinky, švestky a hrušky semelte na kaši v elektrickém či ručním strojku. Přidejte cukr, vymačkanou šťávu z citronů, promíchejte a nechte uležet do následujícího dne. Druhý den marmeládu vařte do zhoustnutí, za horka ji plňte do připravených omytých sklenic, které ihned uzavřete víčkem.


Jeřabiny nejen jako dekorace


Oranžové plody jeřábu sladkoplodého nemusí být pouze součástí podzimní dekorace. Podobně jako ze šípků a bezinek z nich lze vyrábět nejrůznější dobroty jako třeba kompoty, likéry, sirupy, vína a marmelády. Kompot z jeřabin je mimo jiné ideálním doplňkem ke zvěřině a také ke svíčkové.
 
Jeřabiny, stejně jako výše uvedené plody podzimu, mají vysoký podíl vitaminu C. Tepelně upravené jeřabiny se rovněž doporučuje užívat při nachlazení, jsou vhodné pro revmatiky a uplatňují se také při hypovitaminózách.

Autor: Ženy - E15


Jeřabinová marmeláda s jablky
Ingredience: 600 gramů vyzrálých jeřabin (nejlépe ožehnutých prvním mrazíkem), 400 gramů zralých jablek, na 1 kilogram ovocného protlaku 600 až 700 gramů cukru.

Oprané jeřabiny otrhané od stopek duste ve troše vody do poloměkka, potom k nim přidejte očištěná, slupky zbavená a na kousky nakrájená jablka a dále vařte. Vzniklou směs propasírujte přes síto, poté ji opět duste. Do ovocné směsi přidávejte za stálého míchání po částech cukr. Až se cukr rozpustí a marmeláda bude dostatečně hustá, připravte si nahřáté skleničky, do kterých marmeládu ještě za horka naplníte. Skleničky uzavřete víčky a obraťte dnem vzhůru.

Jeřabinový kompot
Ingredience: 2 kilogramy jeřabin nejlépe ožehnutých prvním mrazíkem, na 1 litr vody 1,5 kilogramu cukru.

Jeřabiny otrhejte ze stopek a omyjte. Poté je vsypte do vařícího cukrového nálevu (na 1 litr vody 1,5 kilogramu cukru) a vařte je, dokud nezměknou a nezačnou se svrašťovat. Jeřabiny následně vyjměte, nasypte do nahřátých skleniček a stlačte je, aby se jich do sklenic vešlo co nejvíce. Jeřabiny ve sklenicích zalijte vařícím nálevem, sklenice uzavřete, obraťte dnem vzhůru a nechte vychladnout. Pokud má nálev teplotu vyšší jak 85 stupňů Celsia, jeřabinový kompot již nemusíte sterilizovat.

Autor: Alena Štouračová
22. října 2010

Autor: Alena Štouračová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video