Čím své oči přetěžujeme a jak můžeme jejich funkci podpořit? | e15.cz

Čím své oči přetěžujeme a jak můžeme jejich funkci podpořit?

Inzerce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Děti i dospělí dnes tráví před počítačem nebo televizí klidně celé hodiny. Ustavičné hledění do monitoru přetěžuje oči a může přivodit jejich pálení či slzení, bolesti hlavy nebo zhoršení ostrosti zraku. Zdraví svých očí bychom proto měli podporovat konzumací potřebných živin ve stravě. Důležité pro jejich správnou funkci jsou také omega-3 mastné kyseliny, které jsou ve větším množství obsaženy v tučných mořských rybách.

Pokud každý den trávíme dlouhé hodiny u televizní obrazovky nebo monitoru počítače, měli bychom si zdraví svého zraku chránit a své oči nepřetěžovat. Je potřeba nastavit si vhodný stupeň jasu monitoru a osvětlení v místnosti. Doporučuje se také dopřát očím pravidelný, třeba jen krátký odpočinek. Správnou funkci zraku můžeme ovlivnit i konzumací potřebných vitaminů, antioxidantů a jiných živin. Nutriční terapeutka Margareta Iliopulosová uvádí: „Prokazatelný vliv na kvalitu zraku mají vitaminy A, C a E, vyskytující se v ovoci a zelenině, například mrkvi, borůvkách, kapustě, brokolici, česneku nebo špenátu. Riziko očních nemocí pomáhají snižovat také látky obsažené ve vaječném žloutku. Velmi důležité pro zdravé oči jsou rovněž omega-3 mastné kyseliny, které ve vysoké koncentraci obsahuje oční sítnice. Jejich významným zdrojem je tuk mořských ryb, jako jsou tuňák, makrela nebo losos.“

Autor: Ženy - E15

Význam omega-3 mastných kyselin pro správnou funkci zraku potvrzuje řada studií. Jedna z nich* prokázala, že pravidelný přísun omega-3 pomáhá redukovat potíže se suchýma očima. Studie porovnávala dvě kontrolní skupiny uživatelů počítače, kteří měli syndrom suchých očí. První skupina každý den konzumovala omega-3 mastné kyseliny v podobě kapslí. Druhá skupina nikoliv. Po třech měsících se ukázalo, že jedinci první skupiny, kteří měli pravidelný přísun omega-3, se potýkali s problémem suchých očí v menší míře než jedinci druhé kontrolní skupiny.

„Pro dostatečný přísun omega-3 bychom měli jíst nejlépe třikrát týdně tučné mořské ryby,“ uvádí Iliopulosová. Pokud však ryby nemáte rádi, obsahují potřebnou denní dávku omega-3 mastných kyselin dvě kapsle OmegaMarine Forte+, vyrobené z tuku norského lososa. Pro více informací navštivte www.naturamed.cz nebo volejte 800 10 40 40.

Autor: Ženy - E15

*http://www.sciencedirect.com

Autor: Inzerce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video