Čistíte si zuby správně?

Technika
1. Dodržujte úhel – správně bychom měli držet kartáček pod úhlem 45 stupňů, tedy tak, abychom dobře vyčistili i prostor těsně pod dásní. Vodorovně čistíme pouze žvýkací plochu zubu.
2. Každý zub čistěte zvlášť – pomocí 5 – 10 krouživých pohybů vyčistíme pokud možno každý zub samostatně.
3. Zub má „tři strany“ – nezapomínejme čistit všechny dostupné plochy zubu. Pokud se k některým z nich nemůžeme dostat, použijeme mezizubní nit či mezizubní kartáček.
4. Držte kartáček jako propisku – pokud držíme kartáček celou dlaní, automaticky na něj více tlačíme, a tím riskujeme poškození dásní a zubní skloviny.
„Rada odborníka: „Zubní kartáček vyměňujte vždy, když má roztřepené štětinky, nejlépe každé dva až tři měsíce. Pokud kartáček užíváte déle než tři měsíce, snáze se na něm usazují bakterie a z důvodu nedostatečného mechanického vyčištění může častěji docházet k zánětu dásní,“ říká stomatoložka MDDr. Petra Gregorová, klinika Zámeček Malvazinky.“
Časovost
1. Dvě minuty a dost? – Nikoliv. Dříve se považoval dvouminutový interval za dostatečný, ale nové výzkumy ukazují, že bychom si měli čistit chrup minimálně tři minuty.
2. Alespoň dvakrát denně – nejlépe bychom si měli zuby čistit po každém jídle, což je v praxi dost obtížné. Minimálně však dvakrát denně – ráno (po snídani) a večer.
3. Výměna zubního kartáčku – kartáček bychom měli měnit vždy dle potřeby. Vždy alespoň jednou za 3 měsíce.
TIP:
Změřte si, jak dlouho si čistíte zuby. Většinou tato doba nepřesáhne 20 vteřin! Vezměte si kartáček do obývacího pokoje k televizi či do jiné místnosti, než je koupelna. Uvidíte, že se doba čistění zubů několikanásobně prodlouží! Nemusíte přitom ani používat pastu, důležité je mechanické odstranění nečistot kartáčkem.