Co by měly vědět o snižování hmotnosti především ženy | e15.cz

Co by měly vědět o snižování hmotnosti především ženy

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výskyt nadváhy a obezity prudce narůstá a dosahuje alarmujících čísel. Podle Světové zdravotnické organizace (World Health Organisation, WHO) na celém světě více než miliarda dospělých má nadváhu a počet obézních překračuje 300 milionů.

(V České republice má nadváhu každý druhý člověk a více než 20 % osob je obézních). Obezita není zdaleka pouhý kosmetický problém, je to vážné onemocnění, které značně zvyšuje riziko vzniku dalších nemocí včetně diabetu (cukrovky), hypertenze (vysokého krevního tlaku) a ischemické choroby srdeční (onemocnění srdce). Pokud se bude na snižování hmotnosti nahlížet jen jako na kosmetický problém, průběžně se zvyšující počty osob s nadváhou/obezitou se asi pomoci nedočkají.

Pro osoby s obezitou, snížení váhy nespočívá v jednorázové dietě za účelem „nacpání se“ se do bikin. Pro ně znamená dosažení snížené hmotnosti především dlouhodobě zlepšení jejich zdraví. A co více, pokud se jedná o snižování hmotnosti, všichni chtějí obvykle tři věci: odpověď, vysvětlení a pomoc. Průzkumy ukazují, že klienti spoléhají a věří médiím ve všech třech bodech často více než svým lékařům. Vzhledem k tomu, že výskyt obezity stále stoupá, je důležitější víc než kdy před tím zaměnit ošidná rychlá řešení a diety za reálné postupy, které vedou k dlouhodobému výsledku.

Dialog na téma hubnutí se potřebuje posunout od virtuálního světa štíhlého těla na léto ke skutečnému problému dneška - zdravotnímu riziku spojenému s nadváhou/obezitou a prospěchu získanému již při dosažení mírného váhového úbytku. Lidé, kteří nadváhou/obezitou trpí se potřebují dozvědět, že jejich stav - obezita je závažné onemocnění a že snížení hmotnosti, aby mělo pozitivní dopad na zdraví, nemá být rychlé nebo dramatické.

Pro obézní osoby je reálný a dosažitelný cíl snížení hmotnosti o 5 – 10 %. Toho lze dosáhnout různými metodami či a jejich kombinací: základním pravidlem je, že energetický výdej musí být větší než příjem energie. Zda se využije samostatná dieta, pohyb, či zavedení změn v životním stylu či kombinace všech těchto možností, záleží na každém jedinci. Pokud však samotná dieta a cvičení nenesou požadované výsledky, může být důležitou možností zařazení léku, tzv. komplexní léčba. Lék pomáhá zefektivnit a často urychlit snižování hmotnosti. Lékař tak může pacientovi pomoci při snižování hmotnosti a dlouhodobém udržení dosaženého váhového úbytku. Schválené preparáty na léčbu obezity mohou působit různými způsoby.

Časté otázky a odpovědi.

OtázkaOdpověď
Jak zjistím, že bych měl snížit hmotnost?

Vypočti si hodnotu svého indexu tělesné hmotnosti ( Body Mass Indexu, BMI)
p>

Mnozí lidé nevědí jak správně ohodnotit svoji hmotnost. Někteří lidé sami sebe hodnotí jako osoby s nadváhou i když jsou ve skutečnosti obézní. Obezita obecně znamená větší nebezpečí rizika závažných onemocnění. Proto je důležité umět si určit svůj BMI a z toho si určit, zda má váha je ze  zdravotního pohledu v normě. 

Hodnota BMI je jednou z nejužívanějších pomůcek určujících obezitu a její stupeň. BMI popisuje hmotnost k výšce a hodnota ukazuje normální hmotnost, nadváhu či obezitu. Vypočte se podle vzorce: hmotnost v kilogramech dělena [výškou v metrech ]2 BMI=[hmotnost v kilogramech] / [výška v metrech]2 .

O kolik kilogramů bych měl snížit hmotnost?/strong>

Dávejte si realistické a dosažitelné cíle.

Abyste dosáhli zlepšení svého zdravotního stavu, snižování hmotnosti nemá být rychlé nebo dramatické. Pokud máte nadváhu nebo jste obézní zaměřte se na snížení své hmotnosti o 5-10 %. Klinické studie prokázaly, že již takovýto váhový úbytek prokazatelně snižuje rizika vzniku závažných onemocnění a předčasné smrti.

Je to skutečně problém, pokud mám kilogramy navíc?

Rizikové faktory

I nadváha je může být vážným problémem. Obezita je pak rizikový faktor vzniku vážných zdravotních komplikací. Být obézní znamená značně zvýšené riziko:

  • Hypertenze
  • Diabetu mellitu 2.typu
  • Ischémické choroby srdeční
  • Mozkové mrtvice
  • Vzniku žlučových kamenů
  • Osteoartritidy
  • Spánková apnoe a jiných poruch dýchání

Vzniku určitých druhů zhoubných nádorů (endometria, prsu, prostaty a tlustého střeva)

Co mi přinese snížení hmotnosti?


Užitek
Snížení hmotnosti o 5-10 % má pozitivní vliv na tvé zdraví, snižuje riziko vzniku závažných onemocnění. Např. již při snížení hmotnosti o 5% bylo prokázáno snížení rizika vzniku DM 2.typu o 58 %. Je zde však i pozitivní vliv na psychiku - zvýšení sebedůvěry a sebejistoty.  
/td>
Jak rychle mám snižovat svoji hmotnost?

Přizpůsob svoji rychlost

Postupné pomalé snižování hmotnosti (0,5 – 1 kg týdně) je snazší a účinnější  než drastické hubnutí v krátkém čase.
Nepřiberu opět na váze?

Buď rozumný


p>Abys zabránil opětovnému přibírání na váze, sestav si po konzultaci s odbornou poradnou nebo lékařem svůj plán snižování hmotnosti, který ti pomůže hmotnost snížit a dlouhodobě udržet.
A co pohyb?

Pohyb
p>Fyzická aktivita/pohyb hraje klíčovou roli pro dosažení a udržení snížené hmotnosti. Pohyb pomáhá odbourávat tukové zásoby a uchovávat svalovou hmotu. Výběr vhodného pohybu či cvičení přizpůsob vždy svému zdravotnímu stavu. I přirozený pohyb, jako je rychlejší chůze, chůze po schodech místo užívání výtahu, jízda na kole či rotopedu, plavání či sekání trávníku ti pomůže dosáhnout svého cíle.
Kdo mi může pomoci?
/td>
Oslov svého lékaře
Při snižování hmotnosti ti může být tvůj lékař tím nejlepším pomocníkem. Může ti sestavit dlouhodobý plán na snižování hmotnosti, který bude obsahovat doporučení na změnu složení stravy, stravovacích zvyklostí, vhodný pohyb a pokud je potřeba může doporučit i lék, který proces hubnutí zefektivní a usnadní.
Co mám dělat, pokud samostatná dieta a cvičení nestačí?
/td>
Přemýšlej o všech možnostech
Pro ty, kteří nemohou dosáhnout snížení své hmotnosti nebo udržení váhového úbytku samotnou dietou a cvičením je zařazení léku důležitou možností. Léky mohou působit různými způsoby. Lék může pacientovi pomoci usnadnit a zefektivnit snižování hmotnosti a pomoci udržet dlouhodobě dosažený váhový úbytek.

vedeno ve spolupráci se serverem Merilinka.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video