Co dělá s tělem alkohol aneb jak předejít novoroční kocovině! | e15.cz

Co dělá s tělem alkohol aneb jak předejít novoroční kocovině!

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Silvestr se blíží a mnozí z nás již nakupují zásoby alkoholu na půlnoční oslavy. Víte ale, co dělá alkohol s vaším tělem? Jak poznat, když už máte dost? A jak předejít ranní kocovině?

Silvestr je pro velkou část populace jedním z nejdůležitějších večerů v roce. Připravují na něj petardy a rachejtle, kupují vstupenky na speciální silvestrovské party a samozřejmě také pořizují zásoby alkoholu.

Ne všichni se ale nového roku dožijí ve zdraví. Jen loni od silvestrovského poledne do silvestrovského rána zahynulo nejméně deset lidí. Důležité je proto dát si pozor, kolik čeho vypijeme a zdravotním problémům předejít. A nemusí jít přitom přímo o vážná poranění. I pěkná kocovina dá tělu pořádně zabrat.

Co se děje s tělem při konzumaci alkoholu?

Hlava

Po alkoholu jsme zpočátku obvykle veselejší, sebevědomější, uvolněnější, komunikativnější. Později se ale dostavují deprese či dokonce agresivita. Člověk ztrácí kontrolu i soudnost. Nejde ani tak o to, že si mnoho z nás někde tzv. utrhne ostudu.

Velmi často jde hlavně o neschopnost rozpoznat nebezpečí, sklony způsobit nehodu, udělat něco, čeho bude člověk později litovat. Alkohol „odsává“ z mozku vodu. Mohou se objevit závratě, pulzující bolest hlavy, když začne tělo odbourávat alkohol.

Zrak

Alkohol ovlivňuje signály, které oči vysílají do mozku. Obraz je rozostřený, snižuje se schopnost odhadnout vzdálenost a rychlost. To způsobilo již mnoho dopravních nehod.

Uši a koordinace

Požití alkoholu ovlivňuje činnost rovnovážného ústrojí v lidském uchu. Může dojít ke snížení schopnosti orientace, rozeznávání zvuků i směru, ze kterého přicházejí. To je důvod, proč mnoho nehod chodců se stane právě pod vlivem alkoholu.

Pokožka

Dehydratace organismu při požití organismu má vliv i na pokožku. Alkohol roztahuje cévy pod kůží, které se časem mění v nehezké žilky ve tváři. Dehydratace způsobuje její předčasné stárnutí.

Srdce

Zběsilá konzumace velkého množství alkoholu může způsobit nepravidelnou srdeční činnost a dechovou nedostatečnost.

Játra

Játra jsou jakýmsi katalyzátorem nečistot v těle. Odbourávají většinu alkoholu, který člověk vypije (zbytek odchází z těla dechem, močí a potem). Jsou schopny odbourat u průměrného dospělého člověka zhruba 8 g alkoholu za hodinu. Přitom například oblíbená dvanáctka obsahuje 15,4 g alkoholu na půl litru, 2 dcl desertního vína dokonce 25,2 g alkoholu.

Při rychlejší konzumaci játra přestávají správně pracovat. V extrémním případě může dojít i k alkoholickému kómatu či dokonce smrti. Pravidelná konzumace většího množství alkoholu vede k odumírání jaterních buněk, tzv. cirhóze, nebo také k rakovině jater a jiným nádorovým onemocněním.

Žaludek

Alkohol dráždí žaludek, způsobuje nevolnost, křeče nebo průjem. Většina alkoholických nápojů zvyšuje kyselost žaludku. Žaludek je tak podrážděný, pociťujeme nevolnost, bolesti. Kyselost žaludku lze snížit třeba tím, že se před požitím alkoholu najíme, nebo v průběhu večera „proložíme“ alkoholické nápoje vodou. Jako neutralizátor na překyselený žaludek pomáhá v průběhu popíjení alkoholu i po alkoholových excesech např. léčivá minerální voda Vincentka . Doplňuje tekutiny dehydratovanému tělu a dodává mu minerály, které organismus v průběhu večera z těla odplaví.

Pohlavní orgány a sex Sklenka vína nebo dvě možná mohou pomoci odhodit zábrany a více se při sexuálních hrátkách odvázat. Neměli bychom ale zapomínat na to, že při požití většího množství alkoholu ztrácíme schopnost ovládat svoje tělo.

U mužů má požití alkoholu vliv na erekci (ačkoli možná zpočátku u malého množství alkoholu pozitivní, později rozhodně negativní), u žen může dojít k opoždění menstruace. V neposlední řadě ovlivňuje alkohol naši soudnost. Snadněji pak podlehneme momentální touze. Později svého rozhodnutí můžeme litovat, zvlášť jde-li o nechráněný sex, kde hrozí přenos pohlavních chorob či nechtěné těhotenství.

Podpaží

Alkohol ovlivňuje složení lidských výměšků. Může způsobit nepříjemných pach potu i z úst. Spolehlivý způsob, jak odradit opačné pohlaví.

Pozor! V těle ženy je více tukové tkáně a méně vody než je tomu u mužů! Protože je alkohol v organismu distribuován právě vodou, ženy se obvykle rychleji opijí než muži!

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video