Co dělat s podzimní únavou - 6 tipů, jak být opět v kondici | e15.cz

Co dělat s podzimní únavou - 6 tipů, jak být opět v kondici

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dny se krátí, ubývá světla, teploty klesají, přibývá sychravých dní i okamžiků, kdy se cítíme „pod psa“. Pro většinu lidí je prostě podzim šílený – šedivý a unavený…

Když se zeptáte kohokoli ve svém okolí, jaké roční období má rád, uslyšíte, že je to nejspíš léto – pro tu spoustu slunce, cestování, prázdninové lásky. Mnozí zase milují jaro, protože se přece všechno probouzí k životu, sluníčko nabírá sílu, ptáci zpívají…

Lyžaři, snowboardisté a skalní vyznavači hor zase zbožňují zimu. Pro její jiskřivý sníh a červené tváře, které ošlehává chladný vítr na svazích. Ale kdo by miloval podzim? Takových (nás) je málo. Plískanice, vlhko, pošmourno. Podivně přechodné období spojené se smutkem a nedostatkem energie. Ano, tak se většina z nás během podzimu cítí. Do jaké míry to můžete zkusit aspoň napřesrok pozitivně ovlivnit?

Roční rytmus

Pravdou je, že za podzimní únavou stojí často už to, jak jsme prožili léto. Dříve Dříve to bývala nejaktivnější část roku. Naši předci jej trávili celé venku, fyzicky pracovali – tedy se otužovali. Aby měli na práci dost síly, také více jedli, jinými slovy stále doplňovali energii. A slunce se docela přirozeně postaralo o produkci serotoninu, hormonu dobré nálady.

Jenomže my? Dnes je léto symbolem dovolených. A ty bývají jaké? Lenošivé. A po měsících strávených v kancelářích opravdu nepotřebujeme ještě více fyzicky odpočívat. Někdy bychom přece měli nabírat energii! „Měli bychom se věnovat tzv. kompenzační aktivitě, která neznamená ani to, že celou dovolenou strávíme na pláži, ale ani to, že si naplánujeme extrémní aktivitu, na niž nejsme zvyklí. Chybí nám rovnováha ve výdeji i příjmu energie, dovolené si plánujeme nesmyslně krátké, tělo vyvádíme z míry tím, že chceme, aby fungovalo nonstop, ale nijak je neotužujeme, neposilujeme, nepěstujeme,“ vypočítává MUDr. Kateřina Cajthamlová základní chyby, které mají za následek i podzimní únavu.

Pravda totiž je, že zatímco kdysi léto bývalo plné dřiny, podzim naopak přirozeně patříval spíše odpočinku. „Byla doba po sklizni, lidé se připravovali na zimu, zpomalovali tempo, přizpůsobovali se rytmu dne, který se – co do množství světla – krátil. Začínali tedy také dříve chodit spát,“ konstatuje MUDr. Kateřina Cajthamlová s tím, že spánek je přece jedním z nejdůležitějších zdrojů energie, který nám, pokud po celý rok jedeme ve stejném tempu a nerespektujeme v tomto směru rytmus dne i roku, začíná právě na podzim citelně chybět. Což má opět za následek únavu, kterou nechápeme.

Samozřejmě, nemůžeme přestat chodit do práce, zavřít se někde na samotě u lesa a vrátit se ve svém chování o sto padesát let zpátky… to prostě nejde. Přesto se toho dá podle MUDr. Kateřiny Cajthamlové pro nápravu takové podzimní únavy udělat opravdu hodně:

1. Nevyčítejte si, že toho na podzim zvládáte méně, že se vám chce spát nebo nemáte nejlepší náladu

Je to docela přirozený následek toho, jak se mermomocí snažíme vzepřít přirozenému běhu roku. Ubývá také světla, které když dostatečně nepůsobí na hypofýzu, tělo produkuje méně serotoninu, tzv. hormonu dobré nálady.
Berte to jako fakt a přizpůsobte tomu svůj denní režim. Choďte dříve spát, omezte alkohol a jiné toxiny…

2. Snažte se být hodně venku.

I když je podzim sychravý a sluníčko chodí spát daleko dříve, vy máte přece teplé oblečení, do deště pláštěnky a deštníky i voděodolnou obuv, takže není přece problém vyrazit ven i za mírné nepřízně počasí. To, že jsme si zvykli, že ven se chodí jen za sluníčka, je nesmysl, který nám brání pracovat na své odolnosti. A to pak opět vede k tomu, že jsme s podzimem více unavení. Trocha deště a chladu nikdy nikomu neuškodila, naopak vám může jen pomoct. A pohyb, ten je důležitý po celý rok. Zpočátku na to možná nebudete zvyklí, ale pokud tělo navyknete na obyčejné pravidelné procházky, budete se prostě cítit lépe. Že se vám do toho nechce? Jistě, nemáte to navyknuté a do nezvyklých věcí se vám nechce. Přesto to zkuste.

3. Pravidelně jezte

Protože jsme obecně posedlí hubnutím a podzim nás děsí tím, že automaticky přibereme, mnozí z nás se po létě v jídle odbývají. Jak by to mělo být ideálně? Přece naopak. Tělo potřebuje energii, energii bere z jídla – pestře a vhodně nakombinovaného, podávaného v pravidelných intervalech.

4. Myslete na prevenci.

Když se přese všechno necítíte během podzimu dobře, vezměte to jako dobrou příležitost pro zdravotní prevenci. Bolívá vás víc hlava, žaludek, býváte malátní? Cokoli, co vnímáte, že vám kazí den a brání žít s úsměvem na tváři, by měl vědět váš lékař. Neváhejte a navštivte ho.

5. Připravte se na příští léto.

A naplánujte si ho lépe, aby váš další podzim byl pohodovější. K základům patří mírné otužování a sprchování se chladnější vodou. V létě zapomeňte také na redukční diety – zato vystavte tělo nějaké přirozené fyzické námaze, hodně se hýbejte, správně jezte, choďte mezi lidi, bavte se s přáteli… zkrátka „si střádejte“ psychickou i fyzickou odolnost, aby následující podzim byl daleko příjemnější než ten letošní!

6. Myslete také na děti.

Nastupují do školy, čeká je obrovská změna režimu… Takže určitě budou potřebovat vaši podporu a trpělivost. Koneckonců, jejich nástup do školy a nový rytmus dne se dotkne i vás, rodičů, tak si vzájemně dejte prostor pro to, abyste si na něj zvykli a všichni všechno v pohodě zvládli!

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video