Co je to Shiatsu? | e15.cz

Co je to Shiatsu?

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Shiatsu je léčitelské umění pocházející z Japonska, jehož název vznikl spojením dvou slov Shi-prst a Atsu-tlak, tedy v doslovném překladu tlak prsty.

Původ Shiatsu sahá až 5 000 let zpátky do staré Číny. Svoji definitivní podobu a jméno dostala však až v Japonsku ve 20. letech 20.století. Základem této metody jsou poznatky tradiční čínské medicíny a techniky Japonské tlaková masáže, která využívá tlak prstů, dlaní, loktů, kolen, chodidel k tomu, aby uvolnila postižené místo a rozproudila životní energii. Tlakovou masáží se působí na akupunkturní dráhy (meridiány) v kombinaci s protahováním a postupným zvětšováním pohyblivosti kloubů. Tím dochází ke stimulaci aktivních bodů lidského těla. Shiatsu pracuje s 12 hlavními meridiány, které jsou pojmenovány podle tělesných orgánů a do určité míry s nimi souvisejí (dráha Ledvin, Jater apod.).  Každý meridián má určitý počet akupunkturních bodů (tsubo), což jsou body s vyšším energetický potenciálem a ovlivňují místní i vzdálené části těla.

Shiatsu vychází z tradiční čínské medicíny a její představě o všudypřítomné energii. Tato energie je všude kolem nás a také nás vytváří. Pokud nám chybí nebo naopak přebývá, vzniká nerovnováha, která se může projevit formou nemocí. Tuto nerovnováhu shiatsu napravuje, není to však pouze forma fyzické léčby, přináší také uvolnění na psychické úrovni. Dochází k hluboké relaxaci a rychlejší regeneraci organismu, odstraní nebo zmírnění se bolesti a napětí.

Indikace Shiatsu terapie:
- funkční poruchy pohybového aparátu (bolest zad, ramen, šíje)
- bolesti hlavy
- migréna
- psychosomatická a funkční onemocnění
- menstruační potíže, menopauza
- vyčerpanost, nespavost, nervozita
- oslabená imunita
- psychické potíže
- slabý krevní oběh
- astma
- zadržování vody ve tkáních

Shiatsu je masáž založená na principech východní medicíny, která pojímá duši a tělo jako nedělitelnou součást jednoho celku.
Vyrovnává napětí mezi jednotlivými energetickými drahami a důležitými akupresurními body. Masáž je příjemná, uvolňující i aktivující, provádí se přes pohodlný oděv, většinou na zemi na žíněnce.  

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video