Co jíst, abyste měla zdravé vlasy? | e15.cz

Co jíst, abyste měla zdravé vlasy?

Ivanna Benešová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Máte řídké vlasy? Třepí se vám konečky? Krepovatí vám vaše přírodní kadeře? A přitom utrácíte spousty peněz za výživné kúry? A výsledek nevalný. Pak je na čase uvědomit si, že vlasy potřebují výživu také z vaší stravy. Poradíme vám, jak na to.

Ačkoli se vám to na první pohled možná zdá málo pravděpodobné, právě kvalita vašich vlasů, pleti a nehtů doráží to, jak dobrá je vaše životospráva. Čím hůře se stravujete, tím v horším stavu bude i vaše pokožka, nehty a vlasy. Nejvíce je to však patrné na poslední zmiňované části vašeho těla – na vlasech. Ty jsou na kvalitu stravy velmi háklivé.

====Zázrak zvaný olivový olej====
V každé modelingové agentuře a snad na každém kurzu modelingu začínajícím modelkám radí, aby ve stravě rozhodně nepodceňovaly olivový olej. „Zapomeňte na slunečnicový olej do salátů, na těstoviny s máslem, heru a jiné margaríny do pečení. Všechno spolehlivě a hlavně zdravě dokáže nahradit olivový olej. Já ho do té doby vůbec nepoužívala. Ale i přesto jsme mu brzo přišla na chuť. Olivový olej si dopřávám v zeleninových salátech, v buchtách místo klasického oleje, na těstovinách a dokonce si jím i polévám pizzu,“ vypráví Kateřina Jandůrková, bývalá modelka a dnes profesionální dietoložka. Upozorňuje ale, že jediné, na co není tento druh oleje vhodný, je smažení. Olivový olej vám prospěje za studeného stavu, nikoli tehdy, budete-li na něm smažit řízky nebo v něm, nedej bože, fritovat hranolky.

Z olivového oleje se vyrábí také celá řada vlasové kosmetiky. A není to náhoda. Pokud máte vlasy suché a lámavé, je právě olivový olej důležitý. V některých případech se dokonce doporučuje, pokud máte konečky vlasů velmi poškozené, namáčet je v lázni z panenského olivového oleje. A následně samozřejmě omýt.


Jablka a ananas

Další, pro vlasy důležitou, složkou potravy je samozřejmě ovoce. Pro vlasy je důležitý zejména vitamín C ve spojení s přírodními cukry. Ten naleznete hned v několika druzích ovoce. Nejefektivněji však na vaše vlasy působí pravidelná konzumace jablek. Jablka jsou pro nás, jakožto Evropany, přijatou a vyváženou složkou vitamínů. Navíc slupka z jablka podporuje, vedle trávicí soustavy, také pevnost a odolnost vlasů vůči mechanickým vlivům a nepřízni počasí.

Autor: Ženy - E15


Pokud se vám za vlhka například krepovatí vlasy, zkuste jíst více jablek. Podobný efekt má také pravidelná konzumace ananasu. Ten se jako výživa doporučuje zejména pro jemné černé vlasy. Pokud vám vlasy navíc mají tendenci elektrizovat, můžete jim nachystat balzám z ananasové šťávy. Ta vlasy vyživuji i z venku a měla by je zbavit nepříjemného elektrizování, například při pročesání hřebenem. Po ananasové lázni vlasy opláchněte čistou vodu.

Uberte smažená jídla

Velkým škůdcem vašim vlasům jsou veškerá smažená jídla, jako třeba řízky, smažený sýr nebo hranolky. A rovněž také bramborové lupínky. Tyto pokrmy totiž obsahují vysoké množství tuku, často dokonce přepáleného. Pokožka hlavy v případě takovéto stravy se více mastí a vylučuje i škodlivé látky. Ta pak přirozeně zanáší vlasová vlákna u kořínků vašich vlasů a hrozí nadměrné vypadávání vlasů. „Podle průzkumů se jednoznačně prokázalo, že lidé, u nichž v rodině je po generace běžnou stravou smažené, tropí na vypadávání a řídnutí vlasů. Proto je dobré takováto jídla velmi omezit. A když už jednou za čas nějaký ten smažený pokrm jíte, dejte opravdu dobrý pozor na to, v jakém oleji bylo jídlo připravováno. Na každé smažení by se měl používat nový olej. A ten by se měl na teploty určené k přípravě daného jídla ohřívat pomalu, nikoli zprudka,“ vysvětluje dietoložka Kateřina Jandůrková.

Méně cukru prodlouží délku vlasů


Každému vlasy dorůstají do jiné délky. Ta je dána jednak geneticky a jednak také vaší životosprávou. Zejména konzumace cukrů je pro tuto vlastnost vlasů podstatná. Nadměrná konzumace cukrů ubírá vlasům životnost a také schopnost růst. „Čím více budete jíst cukru, tím pomaleji porostou vaše vlasy. Ty jsou totiž závislé především na vitalitě, vitamínech a příjmu tekutin. Cukry naopak jejich růst pozastavují a podobně jako nezdravě smažené pokrmy napomáhají nezdravému mastění pokožky hlavy. Nehledě na to, že nadměrná konzumace cukru organismus zatěžuje jako celek,“ vysvětluje Jandůrková. A jako řešení nabízí snížit množství přijímaného cukry. Naučte se nesladit si čaje, cukr do kávy sypte s rozmyslem nebo vůbec, a pokud jde o čokolády a sušenky.

Autor: Ženy - E15

 
Volte raději tmavé čokolády s vysokým obsahem kakaa. Ty mají totiž nízký podíl cukrů. Sušenky je nejlepší z jídelníčku zcela vyškrtnou anebo omezit na minimum – jsou totiž tak trochu cukrovou a kalorickou bombou. „Většina sušenek v sobě nese více cukrů, než běžná čokoláda,“ dodává Jandůrková.


Pružnost vlasů zajistí puding


Pokud toužíte po zvýšení elasticity vašich vlasů, začněte jíst pravidelně rosolovité pokrmy jako je třeba puding, želatina, ale třeba také pouťové žužu. Anebo, chcete-li se na základě našich rad v předchozím odstavci, vyhnout cukrům, dejte si sulc nebo vepřová bůček.

Ať už je želatina připravená uměle z prášku anebo z tuků z masa (sulc či bůček), vždy je to pro pružnost vašich vlasů přínosné. Méně se lámou, snadněji je upravíte a nebudou se vám třepit konečky. Rosolovité pokrmy jsou v tomto směru nenahraditelné. „Pomůže to nejen vašim vlasům, ale také kloubům. Není důvod, proč byste si dvakrát či třikrát do měsíce nemohla něco takového dát,“ míní Jandůrková.


Přejídání nevadí vlasům, jen postavě

Zajímavostí na záběr je fakt, že pokud budete jíst dostatečně kvalitní potraviny, jako je již zmiňovaný olivový olej, olivy, případně těstoviny s olivami, pudingy, sulc, bůček a další, a budete se jimi třeba i přejídat a nabírat na váze, vašim vlasům to nijak neuškodí. Ale ani neprospěje. „Je běžné, že můžete potkat ženu, která se živí hodně bůčkem, sulcem a přejídá se. Nebude mít jistě výstavní postavu, ale její vlasy budou zdravé a krásné. Takových případ je opravdu hodně,“ říká na závěr Kateřina Jandůrková.

Vy byste ale přece jen neměla ani při péči o vlasy zapomínat na svou postavu. Takže zdravý jídelníček pro posílení vitalitu vašich kadeří jistě vyzkoušejte, ale nepřejídejte se.

Autor: Ivanna Benešová
2. prosince 2010

Autor: Ivanna Benešová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery