Co možná nevíte o péči o zuby | e15.cz

Co možná nevíte o péči o zuby

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Každý dnes už ví, že zuby se čistí alespoň 2x denně, nejlépe pak po každém jídle a to alespoň 3 až 5 minut. Ne každý však ví, že:

1) Ráno je lépe si zuby čistit před snídaní 

 Během jídla a pití totiž na zuby působí kyselé potraviny (například džus, citron, Cola-Cola aj.), které zuby „naleptají“ jako kyselina a naše dobře míněná snaha zuby pak vyčistit skončí často jejich narušením a poškozením.

V tomto případě nám nepomůže ani ten nejměkčí kartáček (jak jistě víte, zuby se čistí měkkým zubním kartáčkem, malými vibračními nebo stíravými pohyby). Pokud si tedy zuby dokonale vyčistíme před snídaní a po snídani použijeme ústní vodu, uděláme pro svůj zářivý úsměv mnohem více, než pečlivé čištění po jídle.

Autor: Ženy - E15

K dokonalému vyčištění zubů pouze kartáček a pasta nestačí

2 ) Bakterie v ústech se tvoří hned po čištění


Když si dokonale vyčistíme zuby večer před spaním (samozřejmě to znamená čištění mezizubních prostorů zubní nití či mezizubním kartáčkem a na závěr měkkým zubním kartáčkem s kvalitní zubní pastou všechny zuby a plošky) a pak už nic nejíme ani nepijeme, teoreticky by nám stačilo v prevenci zubního kazu vyčistit si zuby opět až další den večer.
 
Bakterie tvořící zubní kaz totiž zuby osídlí až za 24 hod. Ale praxe je často jiná…. Kdo z nás má každý večer sílu si zuby na 100% vyčistit? V ústech máme také bakterie způsobující záněty dásní a parodontózu, a ty bohužel osídlí zuby mnohem dříve. Útěchou je pouze to, že tyto bakterie každý z nás v ústech nemá. A také je tu dnes výborný pomocník v boji proti nim a to ústní voda, která tyto bakterie hubí. Váš lékař Vám určitě rád poradí a doporučí ústní vodu přesně na Vaše problémy.


3) Vyplachování zubní pasty snižuje její účinek 

Když už si zakoupíte kvalitní zubní pastu a očekáváte slibovaný efekt na zubech (bělící efekt, snížení citlivosti zubů, odstranění pigmentů ) nevyplachujte po čištění zubů pastu z úst! Za tak krátkou dobu ani ta nejkvalitnější pasta nestihne na zubech působit a požadovaný efekt se tak nemůže projevit. Po vyčištění zubů tedy přebytečnou pastu pouze vyplivněte a ústa již nevyplachujte, takto Vám na zubech totiž ulpí tenký film, který může dále pracovat. Ústní vodu použijte před čištěním nebo během dne.


Autor: Ženy - E15

Zubní pasty pro speciální použití (bělení, pro kuřáky apod.) jsou vyvíjeny tak, aby účinně oživily bělost vašich zubů a přitom nepoškodily citlivou sklovinu či dásně.

4) Alternativní čištění může zuby poškodit


Pokud chcete mít zářivý úsměv, rozhodně se neuchylujte k domácím „babičkovským radám“. Bělení zubů například pomocí jedlé sody či citrónu chrup naopak poškodí! Chcete-li mít zoubky bělejší, sáhněte po bělící pastě nebo vyhledejte služby odborníka.

V současné době existuje několik typů bělení. Každý si může vybrat dle své finanční situace a požadovaného efektu. Nejúčinnější a také nejdražší je profesionální bělení u stomatologa. V současné době ho lze podstoupit i tehdy, máte-li tzv. citlivé krčky. Ty lze nyní zakrýt před nebo během bělení speciální hmotou. Méně finančně náročné, ale také účinné, jsou přípravky volně prodejné v obchodech (pásky, gely, aj.). Pokud chcete vybělit nebo pouze udržet bělost svých zubů, můžete použít některou kvalitní bělící zubní pastu dostupnou na trhu.


5) Bakterie v ústech si naštěstí neumí poradit s většinou umělých sladidel.

Takže když už se musíte po čištění zubů něčeho napít nebo něco sníst, volte nápoje a potraviny s umělými sladidly. Neplatí ani „jablko zuby vyčistí“ ani“ „med není cukr“! Cukr v nich obsažený bakterie umí zpracovávat a tím začíná proces kazivosti. Lépe je po jídle zuby vyčistit nebo použít žvýkačku. Žvýkačky také obsahují umělá sladidla a navíc po jídle zvýší produkci slin, takže jsou zuby přirozeně omývány a „čištěny“.

Autor: Ženy - E15

Zdravé zuby jsou naší vizitkou, stejně jako pleť nebo vlasy


6) Ústní bakterie předávají dětem nejčastěji dospělí


Kdo z nás má doma malé dítě a je rodič nebo prarodič, měl by vědět, že je zakázáno dětem olizovat lžičky, dudlíky, dávat své prsty do úst či je líbat na ústa. Proč? Každé dítě se rodí s ústy bez bakterií. Teprve postupem času jsou bakteriemi osídlovány. A to zcela odlišnými, než máme my dospělí. Když tyto zásady nedodržíme, předáme dítěti „své“ bakterie mnohem dříve, než by je mělo mít. A co udělají v dětské pusince bakterie způsobující zubní kaz nebo parodontózu si jistě umíte představit…


2. února 2010

Odborná spolupráce:
MUDr. Daniela Váchová, specialistka na estetickou stomatologii a pedostomatologi

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video