Co nevíte o konopí?! | e15.cz

Co nevíte o konopí?!

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Neustálé debaty v médiích o škodlivosti či prospěšnosti konopí a také nejednotná stanoviska zdravotníků k léčivým účinkům této rostliny, rozšířily obecné znalosti nás všech. Přesto je dobré vědět, že není konopí jako konopí.

Droga nebo lék?

A jsme u té hlavní zbožňované a nenáviděné marihuany – což je indické konopí, známé přes tři tisíce let. Jako drogu i lék ji používali odedávna šamani a kouzelníci, dnes si ji opatří každý, kdo má zájem zkusit její účinky omamné či léčivé.

Indické konopí dorůstá do výšky kolem půldruhého metru, je košatější než konopí technické a obsah THC je v něm nad 0,3%. Pěstuje se hlavně pro samičí květy, které se nasuší a drtí se pak těsně před konzumací.

V Indii se marihuana nekouří, ale žvýká buď s tabákem, nebo samotná. Vyrábí se z ní také přepuštěné máslo, nebo se několik hodin vaří v mléce méně hodnotné části rostliny, a nápoj se pak popíjí podle chuti.

Přidávat marihuanu rozdrcenou na prášek do pečiva a polévek se zdá jako dobrý nápad, ovšem odhadnout množství a následný účinek drogy je skoro nemožné. Při kouření droga účinkuje okamžitě, přidávaná do jídla až po několika hodinách.

Přece jenom přírodní lék

Ne všichni lékaři drogu zatracují, většina jich uznává, že marihuana má příznivý vliv při léčení některých nemocí. Tím, že zklidňuje a tlumí bolesti, bývá vyhledávána lidmi s onkologickým onemocněním, v mnoha případech pomáhá při léčbě roztroušené sklerózy a zmírňuje problémy vyvolané Parkinsonovou chorobou.

Stále není jasné, jak je to s kouřením marihuany v případě astmatu, bronchitidy a rakoviny plic. Nemoc samotnou pomáhá zmírnit, ovšem dehet z cigaretových papírků není pro pacienty s těmito onemocněními to nejlepší.

Dobré výsledky vykazují kosmetické výrobky a léčivé masti z konopí. Výluh z rostlin léčí bércové vředy, bradavice „zahlazuje“ jizvy (velmi dobře se hojí stopy po akné v obličeji), antiseptické účinky na ekzémy a plísně jsou nepopiratelné, tinktura zase pomáhá při léčbě lupénky.

Masti na revmatické bolesti, záněty kloubů a podobné neduhy pomáhají mnoha pacientům. Konopný olej zase zvláčňuje pokožku, pleťové krémy z konopí jsou běžně k dostání, stejně jako šampony na vlasy a sprchová mýdla.

Návyková droga?

Konzumenti marihuany argumentují tím, že se touto drogou nelze předávkovat. Což je pravda, ale psychická návykovost je neoddiskutovatelná. Opravdu lze kdykoliv přestat (organizmus neprotestuje jako u jiných drog), ale kuřáci se neradi loučí s navozenými pocity.

Zjistit metabolity THC po jedné vykouřené cigaretě lze prokazatelně po čtyřech až osmi dnech, a ještě po sto třiceti dnech se dají zjistit stopy THC. Nebezpečí marihuany se skrývá hlavně v tom, že navozuje pocit zasněné pohody a bezpečí i v situacích, kdy je třeba být pozorný (řízení vozidla).

Technické konopí

Tak tato rostlina nemá téměř žádný obsah THC látek (povolené odrůdy méně než 0,2%) a od své sestry se dost liší. Vyrůstá do výšky nad dva a půl metru, má nenápadné květy a nevětvený stonek.

Víte, že ještě před bavlnou se pěstovalo ve Spojených státech technické konopí na obrovských plochách? Z vlákna se vyráběla lana i sukno na oděvy – první džíny od Levi Strausse byly z konopí a vydržely tolik, že byly prakticky nezničitelné.

Třebaže je technické konopí náročnější na pěstování, vyplatí se, protože lze zužitkovat téměř beze zbytku celou rostlinu: olej ze semen obsahuje až 38% oleje pro potravinářství, sukno z konopí je vzdušné a neobsahuje žádné alergeny, rostlina se dá využít k výrobě biopaliv, v kosmetice i v zemědělství a stavebnictví.

Kam se podělo u nás konopí?

Ještě po první světové válce se u nás pěstovalo konopí na téměř devíti tisících hektarech, v padesátých letech už jen na dvou stech, dnes je oseto něco přes tisíc hektarů. Znovu ožívají tírny (podobně jako len se zpracovává konopí), a například papírny odebírají vlákno na výrobu cigaretových papírků, vyrábí se i konopné tepelné izolace.

V současnosti je povolena k pěstování jediná odrůda ‘Beniko‘ kvůli nízkému obsahu THC. Pokud byste chtěli technické konopí pěstovat, pak bez ohlášení maximálně na ploše sto metrů čtverečních, větší políčko musíte nahlásit, jinak se vystavujete postihům.

Pěstování indického konopí (marihuany) vám přináší riziko postihu vlastně vždy: pěstování tří až pěti rostlin se klasifikuje jako přestupek, za vyšší počet sazenic se vystavujete trestnímu stíhání. Držení drogy samotné v množství patnácti gramů (nebo dvaceti cigaret) není trestně stíhatelné, jedná se také o přestupek.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video