Co pro dítě znamená přechod z prázdnin do školy? A jak mu ho usnadnit? | e15.cz

Co pro dítě znamená přechod z prázdnin do školy? A jak mu ho usnadnit?

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prázdniny končí a škola začíná. Pro děti však je škola přechodem na zcela nový, pracovní rytmus,  který od nich vyžaduje nasazení všech sil.

Jen si vzpomeňte sami na sebe, vždyť ani pro vás tento každoroční návrat z prázdnin nebyl zrovna snadný.

Co pro dítě znamená přechod z prázdnin do školy?

Prázdniny představují pro děti období relaxace a klidu. V závislosti na tom, kde školáci své volno tráví, ať už s rodiči na dovolené, prázdninovém táboře či u babičky, postupně si přivyknou i na různé druhy činností a zcela odlišné režimy dne. O to hůře se jim pak navrací do tvrdých lavic, v nichž musí ukázněně sedět po několik hodin denně.
 
Školní rok je tak pro ně prací na plný úvazek, vždyť sledovat výuku, aby naplnily představy svých učitelů, není jednoduché. Od našich nejmenších to vyžaduje plné nasazení, pozornost a aktivitu, která je následně odměněna dobrým prospěchem ke spokojenosti rodičů.

Přestože to nemusí být na první pohled patrné, je na tuto adaptaci zapotřebí mnoho sil. To však není vše. „Děti se neustále vyvíjí a tělo si žádá až 60 % energie na své zcela základní fungování (tzv. bazální metabolismus), 20 % na denní aktivitu a na průběžnou obnovu tkání 10 %. Navíc všechny školní aktivity jsou spojeny i s velkou psychickou zátěží a růstem, který si spotřebovává zhruba 10 % z celkového denního příjmu energie,“ dodává dětský obezitolog MUDr. Zlatko Marinov z Dětské polikliniky FN Motol. Toto obrovské množství síly vydá „školáče“ během jednoho jediného dne, aniž by výrazně sportovalo či mělo jiné náročnější aktivity.

K tomu, aby dítě přechod z prázdnin zvládlo, a nemělo ihned po příchodu do školy problémy s kázní, učiteli či rychlým nástupem únavy, jsou tu především rodiče, kteří mohou svým ratolestem usnadnit nejen vstup, ale i průběh celého školního roku. Kromě pomoci se školními úlohami či nakreslením králíčka mohou tatínkové a maminky udělat mnohem víc – přizpůsobit dítěti jídelníček tak, aby nejen odpovídal a hradil energetickou potřebu jednotlivých školních činností, ale navíc i pokryl nároky spojené s náročným růstem.

Jídelníček dětí ve školním roce

Jídelníček dětí v průběhu školního roku s sebou přináší specifika, která vycházejí z odlišného režimu. Díky tomu, že během prázdnin nejsou děti často ve své fyzické aktivitě nijak omezovány, ba právě naopak, čerpá jejich tělo energii především z metabolismu tuků. Ve škole však musí sedět v klidu, a protože tento metabolismus je aktivován pouze tělesným pohybem, je organismus nucen sáhnout po zcela nové a odlišné energii pro svou práci, jejímž hlavním zdrojem je první jídlo dne – snídaně.

Snídaně ve školním roce


Pediatři a výživoví odborníci se shodují v tom, že důležitost vyvážené a vydatné snídaně s příchodem nového školního roku u dětí zásadně stoupá. Její role spočívá především v zajištění fyzické a dušení výkonnosti a psychické pohody. Důvodů, proč by měli školáci snídat, je však daleko více.

V průběhu „nočního hladovění“ dochází prací nervového systému k vyčerpání 80 – 90 % zásob glykogenu - hlavního zdroje pro činnost mozku. Právě tento zdroj však děti potřebují pro pracovní činnosti ve škole a tím, že dojde k jejímu vynechání, jsou jeho zbytky do dvou hodin zcela spotřebovány. Následně vznikne poplachová stresová reakce vedoucí až k pohybovému neklidu a zapojení pohybového tukového metabolismu, který se následně stává zdrojem energie. Děti jsou celkově neklidné, roztěkané a nepozorné.

Za pomoci ranní snídaně s vyšším obsahem sacharidů dochází k pozitivnímu naladění limbického systému v CNS, který podporuje koordinaci a navíc napomáhá školákům udržet pozornost a lépe zvládat stres.

V případě vynechání snídaně dochází navíc také k rozvoji tzv. zásobního metabolismu. Naši předci se sice dokázali s nedostatkem jídla velmi dobře vyrovnat, přesto však nám v těle zanechali tento dáreček. V případě častého vynechání jídla si totiž organismus vždy část energie uloží, tím však průběžně dochází k postupnému vybudování nežádoucích zásob pro případ, že by organismus opět trpěl nedostatekem jídla. Jinak tedy řečeno, je to důvod, proč děti tloustnou a stávají se obézními.

Doc. PhDr. Slávka Fraňková, DrSc. zabývající se vztahem mezi výživou a psychologií dítěte k vynechávání snídaně dodává: „Při vynechávání snídaně dítě brzy podléhá únavě a klesá jeho pozornost. Může se také vyskytnout podrážděnost, emoční labilita či agresivita.“ Navíc je přechod z prázdnin do školy doprovázen i dalšími změnami.

Jakou snídani pro školáčka zvolit?


Pro ranní probuzení a nastartování těla je vhodné dodat tělu dostatek lehce stravitelných sacharidů v kombinaci s mléčným produktem, které školákovi dodají dostatek energie pro jeho školní práci vyžadující soustředění a pozornost. U sacharidů je současně zajištěna i lehká a rychlá stravitelnost a trávicí trakt tak není ihned po ránu přetěžován tuky či bílkovinami, které vyžadují náročné a dlouhé trávení.

„Snídaňové celozrnné cereálie se v současnosti stávají nejvhodnější volbou „pracovní“ snídaně pro děti. Jednak pro svou výživovou a energetickou hodnotou, tak i svým pozitivně stimulujícím efektem na senzorická centra, který pomáhá překonat fyziologické ranní nechutenství – a i proto je u nich zaznamenána plošná dětská akceptovatelnost,“ říká MUDr. Zlatko Marinov. Navíc obsažená vláknina v kombinaci s porcí mléka zasytí organismus na dlouhou dobu a zmírní pocit hladu v dopoledních hodinách.

Rodiče nejsou často důslední, nevěnují rannímu jídlu pozornost a zásadně podceňují jeho význam, protože jej považují za časový luxus. I proto jsou celozrnné snídaňové cereálie vhodnou alternativou, které zvládne sám připravit i předškolák.

Sestavte dítěti jídelníček

Strava dítěte během roku by měla být dostatečně pestrá a z pohledu zastoupení jednotlivých živin i vyvážená. Při jejich zařazování je však nutné dbát na to, aby dítěti v určité části dne přinesli nejen dostatek energie i pro jeho aktuální potřeby, ale navíc i pro jeho růst a vývoj. Nedílnou součástí každého jídelníčku je také pitný režim. Naše tělo je až ze 70 % tvořeno vodou, a proto bychom na tento důležitý prvek neměli zapomínat ani u dětí.

Dítě by mělo přijmout minimálně 1, 5 l tekutiny denně a to především v dopoledních hodinách. Vyvarovat bychom se měli nasycených tekutin a džusů, které jsou energeticky velmi náročné a dětskému tělu z výživového pohledu nic nepřinášejí. Přednost naopak dát studeným ovocným čajům, ředěným ovocným šťávám a neperlivé vodě.

Zdroj: Boticceli
18. srpna 2009

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video